Historia sieci komputerowych w Polsce i na świecie sięga dalej niż owe 20 lat, ale dopiero zastosowanie protokołu TCP/ IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) ujednoliciło komunikację. Do tej pory sieci komputerowe komunikowały się na różne sposoby, czyli wykorzystywały odmienne protokoły transmisji danych. Stąd też tak ważna jest data pierwszej komunikacji przez ten protokół.
Początki Internetu w Polsce na szerszą skalę to modemy o „zawrotnej” niegdyś prędkości do 56 kbps i połączenie z numerem 0202122. Ów numer szybko stał się najpopularniejszym numerem w kraju. Korzystanie rujnowało rachunki, więc popularne były programy monitorujące ilość czasu spędzanego w sieci, a co za tym idzie ilość wykorzystanych impulsów. Jeden z takich programów nazywał się dość znamiennie – Bankrut.
Na początku polscy użytkownicy Sieci wysyłali tylko tekstowe e-maile, teraz przy bardzo szybkich łączach, mogą oglądać filmiki na serwisach wideo takich jak YouTube, czy łączyć się z najdalszym zakątkiem świata za pomocą Skypa. Rekordy popularności biją w ostatnich latach transmisje wideo „na żywo” z wydarzeń o światowym formacie.
Ważną część, w 20-letniej historii polskiego Internetu, stanowi z pewnością Konsorcjum PIONIER. Głównym celem sieci PIONIER jest obsługa całego polskiego środowiska akademickiego i naukowego oraz wspomaganie realizowanych przez to środowisko projektów badawczych i edukacyjnych. Operatorem Sieci jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które jednocześnie zarządza Miejską Siecią Komputerową POZMAN.
Podstawą do budowy sieci PIONIER stał się program „PIONIER: Polski Internet Optyczny – Zaawansowane Aplikacje, Usługi i Technologie dla Społeczeństwa Informacyjnego”. Program został zaakceptowany w roku 2000 i przyjęty do realizacji w roku następnym przez Komitet Badań Naukowych (KBN). Program PIONIER zainicjował szereg działań (później dołączyły do niego takie programy jak e-Polska, Wrota Polski itp.) mających na celu budowę podstawowych mechanizmów społeczeństwa informacyjnego, umożliwiających Polsce równorzędne partnerstwo z innymi krajami.
W maju tego roku Konsorcjum świętowało 10. rocznicę budowy swojej Sieci. 11 lat temu w Gliwicach podpisano „Porozumienia o utworzeniu Konsorcjum na rzecz eksploatacji i użytkowania Ogólnopolskiej Sieci Optycznej jednostek naukowo-akademickich PIONIER”. Rok później ruszono z budową, a już w 2003 roku uruchomiono wybudowany fragment Sieci. I tak, kawałek po kawałku, budowano i przekazywano do eksploatacji kolejne odcinki. Wybudowana sieć PIONIER ma długość 6494,26 km światłowodów w Polsce, łączy wszystkie sieci MAN i zamyka pętle optyczne własnymi światłowodami i własnym systemem transmisyjnym.
Obecnie, dostęp do Internetu ma około 16 milionów Polaków, w domu, w pracy, na ogródku. Swoją stronę www ma każda szanująca się firma, portale społecznościowe liczą użytkowników w milionach, dziadkowie porozumiewają się ze swoimi wnuczkami przez Skypa, a szkoły publikują stopnie uczniów w wirtualnych dziennikach. Aż trudno sobie wyobrazić, co będzie za kolejne 20 lat…
Automatyzacja funkcjonalności stron poznan.pl i BIP
2025-01-27
Miasto Poznań i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe nie zatrzymują się, rozwijając i wdrażając wspólnie liczne usługi cyfrowe dla mieszkańców stolicy Wielkopolski. Kolejną odsłoną wieloletniej współpracy jest projekt. „Automatyzacja funkcjonalności stron (poznan.pl i BIP)”, realizowany w ramach Działania 1.4 Rozwój e-usług i e-zasobów publicznych w ramach ZIT Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027.
EmpowerHer: nowy projekt wsparcia kobiet
2025-01-22
EmpowerHer to innowacyjny program, który ma na celu wzmocnienie pozycji osób, które przeżyły raka piersi w okresie rekonwalescencji. Głównym celem jest promowanie aktywności fizycznej i wsparcia społecznego, dostarczanie narzędzi i strategii poprawiających jakość życia uczestniczek. Dzięki przyjaznej dla użytkownika aplikacji mobilnej uczestniczki będą miały dostęp do spersonalizowanych procedur ćwiczeń dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.
Robert Pękal – nowy Pełnomocnik Dyrektora ds. PCSS
2025-01-03
W dniu 30 grudnia 2024 roku Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr hab. Luiza Handschuh, prof. ICHB PAN, powołała Pana Roberta Pękala na stanowisko Pełnomocnika ds. PCSS.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
2024-12-23
Wszystkim Współpracownikom i Przyjaciołom życzymy pełnych miłości i spokoju Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy – 2025 – Rok przyniesie Państwu tę odrobinę szczęścia, która sprawi, że wszystkie podjęte działania zakończą się sukcesem. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzą pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego!
Nowe projekty PCSS z programu operacyjnego FENG
2024-12-17
W dniu 30 grudnia 2024 roku Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr hab. Luiza Handschuh, prof. ICHB PAN, powołała Pana Roberta Pękala na stanowisko Pełnomocnika ds. PCSS. Robert Pękal jest związany z PCSS od 2009 roku, od 2019 jako kierownik Pionu Usług Sieciowych. Przez rok (od lipca 2023 do września 2024) pełnił także funkcję zastępcy Pełnomocnika ds. PCSS, a w ostatnim kwartale 2024 r. jednoosobowo pełnił obowiązki Pełnomocnika ds. PCSS. W tym okresie w Instytucie przeprowadzono konkurs na stanowisko Pełnomocnika Dyrektora ds. PCSS. Kandydatura Roberta Pękala uzyskała rekomendację Komisji Konkursowej.
Wyróżnienie dla podcastu PSNC Digital Future Talks
2024-12-02
Podcast "PSNC Digital Future Talks" przygotowywany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otrzymał wyróżnienie Związku Cyfrowa Polska w ramach 4. edycji "Podcast Roku. Konkurs imienia redaktora Janusza Majki". Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych.
PCSS dołączyło do Konsorcjum OPERAS
2024-12-01
OPERAS – infrastruktura badawcza dla nauk humanistycznych i społecznych jest kluczową inicjatywą, która wspiera rozwój otwartej komunikacji naukowej w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. W ramach Konsorcjum 65 instytucji z 24 krajów rozwija produkty oraz usługi służące otwartej nauce. W tym roku do OPERAS dołączyło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Projekt GenAI: wsparcie pokolenia Z w korzystaniu z generatywnej sztucznej inteligencji
2024-11-27
Projekt GenAI ma na celu wyposażenie pokolenia Z w wiedzę pozwalającą na efektywne wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), zwiększając ich możliwości akademickie, zawodowe i osobiste. Kluczowe cele projektu obejmują m.in. rozwijanie umiejętności cyfrowych, zwiększanie umiejętności inżynierii podpowiedzi, kultywowanie krytycznego myślenia, rozwiązywanie problemów oraz podnoszenie świadomości na temat potencjału i ograniczeń GenAI.
Projekt agrifoodTEF na targach AGRO-PREMIERY
2025-01-23
Przez dwa dni, 23 i 24 stycznia 2025 roku, Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się areną największego wydarzenia w branży rolniczej w naszym kraju - AGRO-PREMIERY KIERUNEK ROLNICTWO 5.0. Na wystawie towarzyszącej targom zaprezentowany zostanie projekt agrifoodTEF, realizowany przy współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Podpisanie listu intencyjnego inaugurującego program Mind Challenge
2025-01-17
16 stycznia 2024 r. w PSNC Future Labs przedstawiciele czterech poznańskich uczelni wyższych oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego podpisali list intencyjny w sprawie realizacji programu współpracy interdyscyplinarnej Mind Challenge. W projekcie udział wezmą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, PCSS, a także partnerzy biznesowi.
Spotkanie projektu Heriforge w PCSS
2025-01-16
Przez dwa dni, 14 i 15 stycznia 2025 r., w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościli przedstawiciele 14 instytucji zaangażowanych w prace nad projektem Heriforge. Celem projektu jest zapewnienie środowiska badawczego dla takich dziedzin jak kultura, sztuka i dziedzictwo narodowe z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (XR).
Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS
2024-12-16
11 grudnia 2024 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyła się pierwsza edycja spotkania SIG AI (ang. Special Interest Group on Artificial Intelligence) działającej pod auspicjami społeczności GÉANT. Wydarzenie było okazją, by przedstawiciele NREN-ów - wiodących instytucji naukowo-badawczych w Europie podzielili się pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami z zakresu sztucznej inteligencji.
Konferencja STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji
2024-12-13
W ramach programu „Aktywna tablica” edycja 2024 r. 9 grudnia 2024 roku w siedzibie PCSS odbyła się jednodniowa konferencja „STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji” zorganizowanej przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W wydarzeniu wzięło udział liczne grono dyrektorów i nauczycieli ze szkół w całej Wielkopolsce.
Workshop projektu ECHOES: Włączanie społeczności do Cultural Heritage Cloud
2024-12-12
Warsztaty, które odbędą się 12 i 13 grudnia 2024 r. mają na celu wsparcie społeczności w korzystaniu z Cultural Heritage Cloud. Uczestnicy wezmą udział w praktycznych sesjach i dyskusjach dotyczących wyzwań i możliwości związanych z cyfrowym zachowaniem dziedzictwa. Przedstawiciele projektu ECHOES, wspierani przez ekspertów z Europeany, ARIADNE oraz innych organizacji, zaprezentują narzędzia i strategie, które pomogą społecznościom kształtować przyszłość Chmury.
CLAW Meeting: Czy królowa abdykuje?
2024-12-11
Tytułowe pytanie zadawali sobie uczestnicy tegorocznej edycji Crisis Management Workshop (CLAW) – warsztatów z zarządzania sytuacjami kryzysowymi organizowanymi dla społeczności GÉANT, które po kilku latach przeniosły się z Poznania do Barcelony. Przez dwa dni (3-4 grudnia 2024 r.) uczestnicy spotkania brali udział w praktycznych zajęciach, by wspólnie rozwiązać kryzys w fikcyjnym europejskim państwie Guilder. Materiały multimedialne wykorzystane podczas warsztatów przygotował zespół z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
O EOSC EU Node na Konferencji EUDAT
2024-12-10
W dniach 3–5 grudnia 2024 r. w Karlsruhe (Niemcy) odbyła się Konferencja EUDAT 2024 – międzynarodowe forum poświęcone szeroko rozumianym danym. Podczas jednej z sesji Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – dr inż. Norbert Meyer przedstawił cele i funkcjonalności pierwszego europejskiego węzła EOSC.
„Kubit kontra bit” – rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Kurowskim
2025-01-24
Zapraszamy do lektury wywiadu, który pojawił się na łamach portalu Radia TOK FM, w którym dr hab. inż. Krzysztof Kurowski - Kierownik Działu Technologii Kwantowych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przybliża działanie komputerów kwantowych, wyjaśnia czym różnią się o tradycyjnych systemów obliczeniowych, a także tłumaczy w jaki sposób już teraz technologie kwantowe wpływają na nasze życie.
PSNC Digital Future Talks: projekt EDIH CyberSec
2025-01-23
Krajowe Centrum Bezpiecznej Transformacji Cyfrowej jest specjalistycznym Hubem Innowacji Cyfrowych (EDIH) w obszarze cyberbezpieczeństwa. O tym, co EDIH CyberSec oferuje podmiotom z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytucjom państwowym i samorządowym, rozmawiamy w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Raport GÉANT: Foresight 2030, Navigating Change
2025-01-08
Pod koniec ubiegłego roku w ramach działalności sieci GÉANT, która łączy europejskie krajowe sieci badawczo-edukacyjne (NREN, National research and education network), powstał raport, którego celem była identyfikacja kluczowych szans i wyzwań stojących przed społecznością NREN w nadchodzącej dekadzie. Współautorem publikacji jest Raimundas Tuminauskas, Kierownik Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji
2024-12-19
Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od 2011 roku pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pojawi się także w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań
2024-12-02
Z raportów wynika jednoznacznie, że do 2030 roku dwukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. A co ze specjalistkami? Jak w świecie technologii, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn, odnajdują się kobiety? Odpowiedzi na to pytanie próbowano znaleźć w audycji Radia Poznań "W cyfrowym świcie", którego gościnią była Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Transkontynentalna demonstracja na konferencji SC24
2024-12-01
Podczas zakończonej niedawno konferencji SC24 (17-22.11.2024 r.) goszczącej w Atlancie, odbyła się pierwsza na świecie demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe. Jeden ulokowany był się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu, drugi na stoisku PCSS na konferencji w Atlancie. Zapraszamy na materiał wideo, podsumowujący to wydarzenie.
PSNC Digital Future Talks: „Proste pismo” – jak pisać w zrozumiały sposób
2024-11-21
Jak pisać, by nas rozumiano, zwłaszcza kiedy dokument zawiera zawiłe, urzędowe terminy? O tym jak pisać w prosty, zrozumiały sposób rozmawiamy w najnowszym odcinku "PSNC Digital Future Talks" ze specjalistą - dr. inż. Tomaszem Hoffmanem (Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy) Materiał przygotowali dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Nowoczesna, otwarta nauka
2024-11-10
Internet szerokopasmowy, komputery dużej mocy, cyfrowe biblioteki, banki danych oraz różnorodne zaawansowane usługi informatyczne, stanowią dziś niezbędne środowisko pozwalające na realizację coraz bardziej złożonych prac badawczych. Równocześnie z rozwojem technologii informatycznych wzrasta zapotrzebowanie na zasoby i moce niezbędne do ich odpowiedniego przetwarzania. PCSS wraz ze swoimi zasobami, infrastrukturą i usługami stanowi jeden z filarów wspomagających rozwój uczelni i całego środowiska akademickiego.
Automatyzacja funkcjonalności stron poznan.pl i BIP
2025-01-27
Miasto Poznań i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe nie zatrzymują się, rozwijając i wdrażając wspólnie liczne usługi cyfrowe dla mieszkańców stolicy Wielkopolski. Kolejną odsłoną wieloletniej współpracy jest projekt. „Automatyzacja funkcjonalności stron (poznan.pl i BIP)”, realizowany w ramach Działania 1.4 Rozwój e-usług i e-zasobów publicznych w ramach ZIT Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027.
Projekt agrifoodTEF na targach AGRO-PREMIERY
2025-01-23
Przez dwa dni, 23 i 24 stycznia 2025 roku, Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się areną największego wydarzenia w branży rolniczej w naszym kraju - AGRO-PREMIERY KIERUNEK ROLNICTWO 5.0. Na wystawie towarzyszącej targom zaprezentowany zostanie projekt agrifoodTEF, realizowany przy współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
„Kubit kontra bit” – rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Kurowskim
2025-01-24
Zapraszamy do lektury wywiadu, który pojawił się na łamach portalu Radia TOK FM, w którym dr hab. inż. Krzysztof Kurowski - Kierownik Działu Technologii Kwantowych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przybliża działanie komputerów kwantowych, wyjaśnia czym różnią się o tradycyjnych systemów obliczeniowych, a także tłumaczy w jaki sposób już teraz technologie kwantowe wpływają na nasze życie.
EmpowerHer: nowy projekt wsparcia kobiet
2025-01-22
EmpowerHer to innowacyjny program, który ma na celu wzmocnienie pozycji osób, które przeżyły raka piersi w okresie rekonwalescencji. Głównym celem jest promowanie aktywności fizycznej i wsparcia społecznego, dostarczanie narzędzi i strategii poprawiających jakość życia uczestniczek. Dzięki przyjaznej dla użytkownika aplikacji mobilnej uczestniczki będą miały dostęp do spersonalizowanych procedur ćwiczeń dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.
Podpisanie listu intencyjnego inaugurującego program Mind Challenge
2025-01-17
16 stycznia 2024 r. w PSNC Future Labs przedstawiciele czterech poznańskich uczelni wyższych oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego podpisali list intencyjny w sprawie realizacji programu współpracy interdyscyplinarnej Mind Challenge. W projekcie udział wezmą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, PCSS, a także partnerzy biznesowi.
PSNC Digital Future Talks: projekt EDIH CyberSec
2025-01-23
Krajowe Centrum Bezpiecznej Transformacji Cyfrowej jest specjalistycznym Hubem Innowacji Cyfrowych (EDIH) w obszarze cyberbezpieczeństwa. O tym, co EDIH CyberSec oferuje podmiotom z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytucjom państwowym i samorządowym, rozmawiamy w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Robert Pękal – nowy Pełnomocnik Dyrektora ds. PCSS
2025-01-03
W dniu 30 grudnia 2024 roku Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr hab. Luiza Handschuh, prof. ICHB PAN, powołała Pana Roberta Pękala na stanowisko Pełnomocnika ds. PCSS.
Spotkanie projektu Heriforge w PCSS
2025-01-16
Przez dwa dni, 14 i 15 stycznia 2025 r., w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościli przedstawiciele 14 instytucji zaangażowanych w prace nad projektem Heriforge. Celem projektu jest zapewnienie środowiska badawczego dla takich dziedzin jak kultura, sztuka i dziedzictwo narodowe z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (XR).
Raport GÉANT: Foresight 2030, Navigating Change
2025-01-08
Pod koniec ubiegłego roku w ramach działalności sieci GÉANT, która łączy europejskie krajowe sieci badawczo-edukacyjne (NREN, National research and education network), powstał raport, którego celem była identyfikacja kluczowych szans i wyzwań stojących przed społecznością NREN w nadchodzącej dekadzie. Współautorem publikacji jest Raimundas Tuminauskas, Kierownik Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
2024-12-23
Wszystkim Współpracownikom i Przyjaciołom życzymy pełnych miłości i spokoju Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy – 2025 – Rok przyniesie Państwu tę odrobinę szczęścia, która sprawi, że wszystkie podjęte działania zakończą się sukcesem. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzą pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego!
Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS
2024-12-16
11 grudnia 2024 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyła się pierwsza edycja spotkania SIG AI (ang. Special Interest Group on Artificial Intelligence) działającej pod auspicjami społeczności GÉANT. Wydarzenie było okazją, by przedstawiciele NREN-ów - wiodących instytucji naukowo-badawczych w Europie podzielili się pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami z zakresu sztucznej inteligencji.
PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji
2024-12-19
Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od 2011 roku pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pojawi się także w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Nowe projekty PCSS z programu operacyjnego FENG
2024-12-17
W dniu 30 grudnia 2024 roku Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr hab. Luiza Handschuh, prof. ICHB PAN, powołała Pana Roberta Pękala na stanowisko Pełnomocnika ds. PCSS. Robert Pękal jest związany z PCSS od 2009 roku, od 2019 jako kierownik Pionu Usług Sieciowych. Przez rok (od lipca 2023 do września 2024) pełnił także funkcję zastępcy Pełnomocnika ds. PCSS, a w ostatnim kwartale 2024 r. jednoosobowo pełnił obowiązki Pełnomocnika ds. PCSS. W tym okresie w Instytucie przeprowadzono konkurs na stanowisko Pełnomocnika Dyrektora ds. PCSS. Kandydatura Roberta Pękala uzyskała rekomendację Komisji Konkursowej.
Konferencja STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji
2024-12-13
W ramach programu „Aktywna tablica” edycja 2024 r. 9 grudnia 2024 roku w siedzibie PCSS odbyła się jednodniowa konferencja „STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji” zorganizowanej przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W wydarzeniu wzięło udział liczne grono dyrektorów i nauczycieli ze szkół w całej Wielkopolsce.
Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań
2024-12-02
Z raportów wynika jednoznacznie, że do 2030 roku dwukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. A co ze specjalistkami? Jak w świecie technologii, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn, odnajdują się kobiety? Odpowiedzi na to pytanie próbowano znaleźć w audycji Radia Poznań "W cyfrowym świcie", którego gościnią była Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Wyróżnienie dla podcastu PSNC Digital Future Talks
2024-12-02
Podcast "PSNC Digital Future Talks" przygotowywany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otrzymał wyróżnienie Związku Cyfrowa Polska w ramach 4. edycji "Podcast Roku. Konkurs imienia redaktora Janusza Majki". Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych.
Workshop projektu ECHOES: Włączanie społeczności do Cultural Heritage Cloud
2024-12-12
Warsztaty, które odbędą się 12 i 13 grudnia 2024 r. mają na celu wsparcie społeczności w korzystaniu z Cultural Heritage Cloud. Uczestnicy wezmą udział w praktycznych sesjach i dyskusjach dotyczących wyzwań i możliwości związanych z cyfrowym zachowaniem dziedzictwa. Przedstawiciele projektu ECHOES, wspierani przez ekspertów z Europeany, ARIADNE oraz innych organizacji, zaprezentują narzędzia i strategie, które pomogą społecznościom kształtować przyszłość Chmury.
Transkontynentalna demonstracja na konferencji SC24
2024-12-01
Podczas zakończonej niedawno konferencji SC24 (17-22.11.2024 r.) goszczącej w Atlancie, odbyła się pierwsza na świecie demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe. Jeden ulokowany był się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu, drugi na stoisku PCSS na konferencji w Atlancie. Zapraszamy na materiał wideo, podsumowujący to wydarzenie.
PCSS dołączyło do Konsorcjum OPERAS
2024-12-01
OPERAS – infrastruktura badawcza dla nauk humanistycznych i społecznych jest kluczową inicjatywą, która wspiera rozwój otwartej komunikacji naukowej w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. W ramach Konsorcjum 65 instytucji z 24 krajów rozwija produkty oraz usługi służące otwartej nauce. W tym roku do OPERAS dołączyło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
CLAW Meeting: Czy królowa abdykuje?
2024-12-11
Tytułowe pytanie zadawali sobie uczestnicy tegorocznej edycji Crisis Management Workshop (CLAW) – warsztatów z zarządzania sytuacjami kryzysowymi organizowanymi dla społeczności GÉANT, które po kilku latach przeniosły się z Poznania do Barcelony. Przez dwa dni (3-4 grudnia 2024 r.) uczestnicy spotkania brali udział w praktycznych zajęciach, by wspólnie rozwiązać kryzys w fikcyjnym europejskim państwie Guilder. Materiały multimedialne wykorzystane podczas warsztatów przygotował zespół z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
PSNC Digital Future Talks: „Proste pismo” – jak pisać w zrozumiały sposób
2024-11-21
Jak pisać, by nas rozumiano, zwłaszcza kiedy dokument zawiera zawiłe, urzędowe terminy? O tym jak pisać w prosty, zrozumiały sposób rozmawiamy w najnowszym odcinku "PSNC Digital Future Talks" ze specjalistą - dr. inż. Tomaszem Hoffmanem (Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy) Materiał przygotowali dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Projekt GenAI: wsparcie pokolenia Z w korzystaniu z generatywnej sztucznej inteligencji
2024-11-27
Projekt GenAI ma na celu wyposażenie pokolenia Z w wiedzę pozwalającą na efektywne wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), zwiększając ich możliwości akademickie, zawodowe i osobiste. Kluczowe cele projektu obejmują m.in. rozwijanie umiejętności cyfrowych, zwiększanie umiejętności inżynierii podpowiedzi, kultywowanie krytycznego myślenia, rozwiązywanie problemów oraz podnoszenie świadomości na temat potencjału i ograniczeń GenAI.
O EOSC EU Node na Konferencji EUDAT
2024-12-10
W dniach 3–5 grudnia 2024 r. w Karlsruhe (Niemcy) odbyła się Konferencja EUDAT 2024 – międzynarodowe forum poświęcone szeroko rozumianym danym. Podczas jednej z sesji Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – dr inż. Norbert Meyer przedstawił cele i funkcjonalności pierwszego europejskiego węzła EOSC.
Nowoczesna, otwarta nauka
2024-11-10
Internet szerokopasmowy, komputery dużej mocy, cyfrowe biblioteki, banki danych oraz różnorodne zaawansowane usługi informatyczne, stanowią dziś niezbędne środowisko pozwalające na realizację coraz bardziej złożonych prac badawczych. Równocześnie z rozwojem technologii informatycznych wzrasta zapotrzebowanie na zasoby i moce niezbędne do ich odpowiedniego przetwarzania. PCSS wraz ze swoimi zasobami, infrastrukturą i usługami stanowi jeden z filarów wspomagających rozwój uczelni i całego środowiska akademickiego.