Przeglądarki – kolejne starcie

Przeglądarki – kolejne starcie
Rywalizacja, czy określana przez niektórych „wojna przeglądarek”, trwa w najlepsze. Dwie najpopularniejsze – Internet Explorer i Mozilla Firefox wytoczyły ostatnio swoje najnowsze i najcięższe działa.

Historia przeglądarek internetowych sięga początku lat 90. XX wieku, kiedy to został stworzony program o nazwie WorldWideWeb. Pierwsza „wojna” toczyła się pomiędzy przeglądarkami Internet Explorer a Netscape Navigator, zakończona druzgocącym zwycięstwem tej pierwszej. W 2003 wybuchła druga „wojna” przeglądarek. Tym razem do walki z przeglądarką Internet Explorer stanęły Mozilla Firefox, Opera i Safari. Od 2008 do wojny tej dołączyło Google Chrome.

Część osób uznaje, że początek najnowszego starcia, to rok 2004, kiedy to pojawiła się przeglądarka Mozilla 1.0, pierwsza przeglądarka, która w ich ocenie była wyraźnie lepsza od programu Microsoftu. Była dużo szybsza, mniej skomplikowana, a jednocześnie bardziej funkcjonalna od dotychczas królujących aplikacji. Użytkownicy szybko zaczęli dostrzegać jej możliwości, w efekcie czego na początku 2009 roku Firefox stał się najpopularniejszą aplikacją w Polsce.

Inną ważną datą w historii przeglądarek jest 11 grudnia 2008, wówczas zadebiutował Google Chrome w wersji 1.0. Aplikacja była szybsza od Firefoksa, miała bardziej przemyślany interfejs, lecz brakowało jej funkcjonalności – w tym obsługi rozszerzeń. Jednak nowe funkcje zaczęto dodawać systematycznie z wersji na wersję, a te pojawiały się z coraz większą częstotliwością.

Explorer i Mozilla nie mogły go dalej ignorować. W marcu 2011 roku odkryły karty. Pierwszy zrobił to Internet Explorer – wydając 14 marca IE9. Według Microsoftu dziewiąta odsłona Explorera to supernowoczesny, jedyny w swoim rodzaju produkt. Komentatorzy niezwiązani z Microsoftem przyznają natomiast, że IE9 faktycznie wygląda jak nowoczesna przeglądarka. IE9 to jedyna z czołowych przeglądarek, która jest stworzona tylko dla Windowsa i w dużym stopniu wykorzystuje integrację z tym systemem. Pozwala to na pełniejsze wykorzystanie zasobów sprzętowych komputera. Otwiera się też droga do funkcji związanych z interfejsem systemu operacyjnego. Przykładem jest funkcja przypinanych stron (pinned sites), która pozwala na umieszczenie ulubionych stron bezpośrednio na pasku zadań Windows 7 i traktowanie ich jak innych aplikacji.

Nieco ponad tydzień później karty odkryła Mozilla pokazując Firefoxa 4. Wśród wielu nowych opcji, posiada m.in. grupowanie kart, zwane też Panoramą. Funkcję, która z pomocą metody „przeciągnij i upuść”, umożliwia organizowanie kart w łatwe do zarządzania grupy.

Tuż po premierze swojej przeglądarki Microsoft chwalił się 2,4 mln pobrań Internet Explorera 9 w pierwszej dobie po premierze. Odpowiedź Mozilli była miażdżąca – w ciągu 20 godzin popularnego „liska” pobrało już ponad 5 milionów użytkowników.

Ciekawostką jest stworzona przez zespół Firefoksa 4 interaktywna mapa świata, która pokazuje, na jakich kontynentach, w jakich państwach, a nawet miastach pobierana jest nowa przeglądarka (wystarczy kliknąć kolorowy element w dolnym lewym rogu). Globalna mapa działa w oparciu o adresy IP użytkowników.

źródło:
http://www.chip.pl
http://di.com.pl