AI jest obszarem rozwijającym się bardzo dynamicznie i budzącym duże zainteresowanie instytucji badawczych, biznesu oraz użytkowników. Rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję stały się częścią naszego codziennego życia. W branżach takich jak software development, grafika, design czy obsługa klienta AI jest dzisiaj niezbędna, aby pozostać konkurencyjnym. Czy Twoja działalność: badawcza, wdrożeniowa, lub też czysto biznesowa, jest gotowa na nową erę, która dosłownie rodzi się na naszych oczach? Wg. portalu statista wartość rynku AI w samych Stanach Zjednoczonych wyceniana jest na 50 miliardów dolarów, a w roku 2030 wartość ta osiągnie ponad 220 miliardów. Dla porównania, amerykański urząd statystyczny podaje, iż przychody ze sprzedaży smartfonów w latach 2022-2023 osiągnęły 74.7 miliardów dolarów.
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe to wiodąca Polska i Europejska jednostka pod względem rozwoju technologii opartych o AI. Dowodem na to są krajowe i międzynarodowe projekty realizowane w naszym Centrum.
W ramach projektu ECBiG-MOSAIC, PCSS, przy współpracy z naszą macierzystą jednostką – Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN, oraz dwoma wybitnymi polskimi ośrodkami badawczymi o światowej renomie w dziedzinie medycyny – Narodowym Instytutem Kardiologii w Warszawie oraz Narodowym Instytutem Onkologii, oddział w Gliwicach, powstała unikatowa w skali naszego kraju infrastruktura badawcza. W ramach tego projektu, algorytmy sztucznej inteligencji zostały użyte, aby usprawniać proces odkrywania nowej wiedzy w naukach biologicznych i medycznych, a także wspomagać proces podejmowania decyzji diagnostycznej.
W związku z szybkim rozwojem ekosystemu Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC) i zwiększeniem ilości udostępnianych w nim danych, coraz większy nacisk kładzie się na rozwój usług bazujących na tych danych. Zadaniem projektu AI4EOSC jest rozszerzenie ekosystemu EOSC o usługi związane z AI/ML/DL w celu efektywnego wykorzystywania dużych i rozproszonych zbiorów danych. AI4EOSC kontynuuje rozwój platformy DEEP (między innymi Deep-as-a-service) stworzonej w ramach projektu H2020 DEEP-Hybrid-DataCloud i wykorzystywanej przez naukowców do szkolenia i opracowywania modeli uczenia maszynowego i uczenia głębokiego. Platforma zostanie rozszerzona o zaawansowane funkcjonalności rozproszonego, sfederowanego uczenia AI, śledzenia pochodzenia danych, event-driven data processing. W ramach projektu rozwijanych jest kilka scenariuszy, między innymi scenariusz rolniczy – zastosowania AI do rozpoznawania chorób, realizowany przez PCSS i WODR (Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego). Jego celem jest określenie zagrożenia chorobami w uprawach rolnych oraz określenie stanu upraw. Opracowane modele AI zostaną zintegrowane z istniejącą platformą eDWIN obsługiwaną przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i PCSS.
Kolejną inicjatywą jest projekt unijny w ramach Digital Europę – AgrifoodTEF, którego głównym celem jest wsparcie firm technologicznych z branży rolno-spożywczej w rozwoju ich osiągnięć z zakresu sztucznej inteligencji i robotyki oraz walidacji w rzeczywistych warunkach i na rzeczywistych obiektach. W ramach tego projektu agrifoodTEF, projekt o łącznej wartości 60 mln euro, w którym uczestniczy 36 partnerów z 9 krajów, w tym w ramach polskiego satelity oprócz PCSS uczestniczy Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Do współpracy mogą przystąpić mali i średni przedsiębiorcy, którzy dostarczają rozwiązań dla branży rolno-spożywczej, są producentami maszyn rolniczych albo maszyn dla przetwórstwa spożywczego, twórcą oprogramowania, producentem robotów rolniczych, startup-em, przedsiębiorstwem inwestującym w badania i rozwój (B+R), podmioty, które mają dostępny limit pomocy de minimis, rozwijają sztuczną inteligencję (technologię AI) w swoim produkcie lub wdrażają technologie robotyczne. Wystarczy spełnić jeden z tych warunków, by porozmawiać o współpracy.
„Uszyjemy” nasze usługi pod konkretne potrzeby Twojej firmy i sfinansujemy je nawet w 100% w ramach projektu – sprawdź nasze usługi i zgłoś się do nas!
Zobacz projekty realizowane w ramach sztucznej inteligencji.