Europejski przemysł wydobywczy coraz aktywniej poszukuje rozwiązań przeprojektowania procesów tradycyjnego wydobycia poprzez przyjęcie innowacji, któremu będzie towarzyszyć szerokie wykorzystanie analityki danych i nowego rodzaju wykorzystania technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things – IIoT). W ramach finansowanego ze środków UE projektu illuMINEation tworzona jest wielopoziomowa, rozproszona platforma IIoT, nad którą pracuje konsorcjum, w skład którego wchodzi PCSS.
Projekt illuMINEation wykorzystuje różne technologie detekcji, obejmujące dostępne na rynku czujniki w połączeniu z czujnikami służącymi specyficznym potrzebom, w celu integracji z cyfrowym systemem zarządzania kopalnią. Cenne informacje pozyskane przez rozległe sieci czujników są następnie przetwarzane i analizowane za pomocą zaawansowanej analityki danych, w tym algorytmów uczenia maszynowego. Badania prowadzone są w celu:
a. wsparcia kompleksowej i prowadzonej w czasie rzeczywistym oceny BHP, ryzyka i zrównoważonego rozwoju,
b. zapewnienia efektywnego kosztowo sposobu zagwarantowania utrzymania wysokich standardów BHP i PPOŻ;
c. zapewnienia, w perspektywie długoterminowej, zrównoważonego i ekonomicznie efektywnego wydobycia surowców mineralnych, które są
niezwykle istotne dla europejskiego sektora przemysłu,
d. większej przejrzystości przemysłu górniczego, tak aby wzmocnić akceptację społeczną, świadomość i zaufanie do tej gałęzi gospodarczej.
Prace w ramach projektu koncentrują się na opracowaniu niezawodnej, przetwarzającej dane na dużą skalę i wysoce adaptowalnej cyfrowej platformy Industrial Internet of Things, zdolnej do przetwarzania danych dla różnych zastosowań związanych z górnictwem. Wszystkie informacje pozyskiwane w czasie rzeczywistym, dotyczące warunków pracy, są bezpośrednio udostępniane pracownikom kopalni za pośrednictwem cyfrowych interfejsów, takich jak pulpity na tabletach i telefonach komórkowych lub za pomocą rozszerzonej, wirtualnej rzeczywistości. Według Światowego Forum Ekonomicznego, zastosowanie cyfrowych technologii górniczych, realizowanych w ramach projektu illuMINEation, może uratować życie około 1000 osób i zapobiec 44 000 wypadków w ciągu najbliższych 10 lat.
Obszarami, które w Konsorcjum wspiera zespół PCSS to przede wszystkim proces projektowania kompletnej platformy rozproszonego przetwarzania danych IIoT na każdym jej stopniu (Edge, Fog i Cloud). PCSS zapewni również infrastrukturę obliczeniową i bazodanową wymaganą przez platformę IlluMINEation zgodnie z założeniami ustalonymi z wynikami prac projektowych. Dodatkowo prowadzone jest wsparcie różnych pakietów naszą wiedzą i doświadczeniem w zakresie rozwiązań Big Data, AI i analityki danych z perspektywy jednostki HPC.
PCSS i WARP wspierają MŚP w budowie bezpiecznego biznesu
2025-04-18
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe podpisały list intencyjny nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca obejmować będzie w pierwszej fazie promocję i szerzenie informacji w środowiskach przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego na temat cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie
2025-04-14
Komisja Europejska obrała sobie ambitny cel, aby Stary Kontynent stał się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Plan ten odzwierciedla nazwa ogłoszonego 9 kwietnia 2025 r. programu „AI Continent”. Wśród najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwanych Fabrykami AI, znalazła się Fabryka Piast-AI w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Superheroes 4 Science: zapraszamy na Równoległą Wyprawę do świata kwantów
2025-04-14
Zapraszamy młodszych i starszych, humanistów i wielbicieli nauk ścisłych - słowem wszystkich, którzy chcieliby poznać fascynujący świat technologii kwantowych, na wspólną przygodę. W ramach projektu Superheroes 4 Science specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyli wyjątkową grę planszową, która łącząc zabawę z nauką, w przystępny i interaktywny sposób odkrywa tajniki działania superkomputerów i programowania równoległego.
Europejska infrastruktura E-RIHS została przekształcona w ERIC
2025-04-11
Europejska Infrastruktura Badawcza dla Nauki o Dziedzictwie (E-RIHS), została przekształcona w Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). Dzięki nowemu statusowi, E-RIHS znacząco umocnił swoją pozycję kluczowego gracza w dziedzinie nauki o dziedzictwie, zarówno w Europie, jak i na świecie.
Projekt WEDROWNIQ „Polska infrastruktura satelitarnych systemów komunikacji kwantowej”
2025-04-04
Projekt WEDROWNIQ „Polska infrastruktura satelitarnych systemów komunikacji kwantowej" zakłada wybudowanie infrastruktury do rozwoju, analizy i integracji systemów komunikacji kwantowej działających w wolnej przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji w segmencie satelitarnym.
Q-ChronoS: System mobilnych sensorów kwantowych z zegarami optycznymi zintegrowanych w sieciach telekomunikacyjnych
2025-03-31
“System mobilnych sensorów kwantowych z zegarami optycznymi zintegrowanych w sieciach telekomunikacyjnych (Q-ChronoS)” to projekt związany z budową systemów dwóch mobilnych sensorów kwantowych opartych na optycznych zegarach atomowych oraz infrastruktury do transferu częstotliwości optycznej, która umożliwi ich wykorzystanie w różnych miejscach Polski. Projekt jest kierowany do szerokiego grona odbiorców skupionych wokół technologii kwantowych, geodezji, metrologii, fizyki, radiostrontium oraz komunikacji.
Pierwszy nabór w projekcie ECHOES
2025-03-28
Projekt ECHOES ma na celu utworzenie Europejskiej Chmury Dziedzictwa Kulturowego (ECCCH), wspólnej platformy zapewniającej profesjonalistom i badaczom zajmującym się dziedzictwem kulturowym dostęp do danych, zasobów naukowych, szkoleń i zaawansowanych narzędzi cyfrowych dostosowanych do ich potrzeb. Do 25.05.2025 r. prowadzony jest nabór, dzięki którym instytucje dziedzictwa kulturowego mogą otrzymać wsparcie finansowe.
EuroQHPC-Integracja: sześć ośrodków hostujących komputery kwantowe EuroHPC rozpoczyna wspólny projekt integracyjny
2025-03-24
Projekt EuroQHPC-Integration powstał z inicjatywy EuroHPC JU i sześciu konsorcjów w celu stworzenia europejskiej infrastruktury umożliwiającej integrację technologii kwantowych z superkomputerami. Projekt ten, który zainaugurowano przy okazji szczytu EuroHPC Summit w Krakowie, ma ułatwiać ujednolicenie poziomu doświadczeń użytkowników z korzystania z infrastruktury, opracowanie wspólnych aplikacji i benchmarków, opracowanie i wykorzystanie wspólnych standardów oraz zapewnienie wspólnego wsparcia dla użytkowników.
Wiosenne spotkanie Europeana Aggregator’s Forum w PCSS
2025-04-14
Przez dwa dni 9 i 10 kwietnia w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościli uczestnicy Europeana Aggregator's Forum. Jest to cykliczne spotkanie agregatorów, którzy współpracują z instytucjami dziedzictwa kulturowego w celu gromadzenia danych oraz udostępniania ich za pośrednictwem Europeany. Wydarzenie było okazją do podzielenia się doświadczeniami, podsumowania dotychczasowych prac i wypracowania kolejnych wspólnych działań.
Prezentacja usług PCSS na Konferencji nowoczesnych samorządów: „Wspólnie kształtujemy przyszłość lokalnych społeczności”
2025-04-11
3 i 4 kwietnia w Hotel Mercure Toruń Centrum odbyła się, organizowana przez firmę PROPONTIS Sp. z o.o., konferencja nowoczesnych samorządów: "Wspólnie kształtujemy przyszłość lokalnych społeczności". Wydarzenie poświęcone było Centrum Usług Wspólnych (CUW) – innowacyjnemu modelowi, wpływającemu na sposób funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce.
Zapraszamy na Hackathon QL Future
2025-04-09
Już w najbliższy weekend 12 i 13 kwietnia zapraszamy na kolejną edycję kwantowego hackathonu QL Future. Jest to 24-godzinny konkurs skierowany do studentów i doktorantów różnych kierunków studiów, którzy są zainteresowani wykorzystywaniem nowych technologii w różnych obszarach zastosowań (jak np. zdrowie, finanse, energia, zagospodarowanie przestrzeni).
Szkolenie z zastosowania technologii kwantowych w energetyce
2025-04-08
10 kwietnia 2025 roku podczas Kongresu NetZero Energy (8-10.04) na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się szkolenie, przygotowane przez ekspertów od technologii kwantowych z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, dotyczące zastosowania technologii kwantowych w energetyce.
EDIH CyberSec wzmacnia cyberbezpieczeństwo MŚP na INSECON 2025
2025-04-04
Projekt EDIH CyberSec specjalizujący się w dostarczaniu usług cyberbezpieczeństwa dla małych i średnich przedsiębiorstw, z dumą prezentował swoją ofertę jako wystawca na kongresie INSECON 2025. Od 2 do 3 kwietnia stoisko PCSS przyciągało liczne grono odwiedzających, którym specjaliści przybliżali najnowsze rozwiązania, procedury audytowe oraz doradztwo technologiczne, kluczowe dla zwiększenia odporności na cyberataki.
Spotkanie zarządu European Network of Living Labs
2025-04-03
Dr Ewelina Czujko-Moszyk z zespołu PSNC Future Labs wzięła udział w jednodniowym spotkaniu zarządu ENoLL - European Network of Living Labs, które odbyło się 2 kwietnia 2025 r. w Rzymie. Wydarzenie zgromadziło nie tylko członków zarządu ENoLL, ale także przedstawicieli władz miejskich Wiecznego Miasta.
Bądź z nami na Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki
2025-04-02
Przed nami XXVIII edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Przez blisko dwa tygodnie (4-12 kwietnia), w różnych częściach stolicy Wielkopolski, odbywać się będą spotkania, warsztaty i wykłady, podczas których można będzie zanurzyć się w fascynujący świat nauki i sztuki. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe od lat włącza się aktywnie w organizację wydarzenia. W tym roku zapraszamy 9 kwietnia do Pałacu Działyńskich na spotkanie z technologiami kwantowymi.
#2morrow_EnergINN już w kwietniu w Poznaniu
2025-04-01
8 i 9 kwietnia 2025 r. podczas kongresu NetZero Energy na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się kolejna edycja konferencji #EnergInn, organizowanej przy współpracy Enea Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Tematyka wydarzenia skupi się wokół energetyki, technologii i innowacji przyszłości, a eksperci z PCSS podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w tych dziedzinach.
O narzędziu „Proste Pismo” w najnowszym numerze „Poradnika językowego”
2025-04-07
W najnowszym numerze „Poradnika Językowego” (2 (821)/2025) ukazał się artykuł poświęcony projektowi "Proste Pismo". Autorzy - prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek oraz Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy przybliżają w nim funkcje narzędzia, jego cele, zastosowanie i metodologię.
PSNC Digital Future Talks: Pakiet DINGO – prawdziwy diabeł tasmański digitalizacji!
2025-03-20
Wyspecjalizowane pakiety oprogramowania wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, tworzone są w PCSS od 2002 roku. I właśnie na tej dziedzinie aktywności poznańskiego Centrum skupili się autorzy najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks, zapraszając do studia Błażeja Betańskiego - lidera zespołu wdrażającego pakiet oprogramowania DInGO.
PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G
2025-02-20
Zapewnia lepsze parametry Internetu, wykorzystując dodatkowe pasma częstotliwości fal radiowych, a także infrastrukturę światłowodową. Mowa o sieci komórkowej piątej generacji, w skrócie 5G. O tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą ta technologia oraz o badaniach w ramach projektu Laboratorium Sieci 5G w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Labs opowiada Maksymilian Furmann z Dział Sieci Nowych Generacji PCSS.
„Kubit kontra bit” – rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Kurowskim
2025-01-24
Zapraszamy do lektury wywiadu, który pojawił się na łamach portalu Radia TOK FM, w którym dr hab. inż. Krzysztof Kurowski - Kierownik Działu Technologii Kwantowych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przybliża działanie komputerów kwantowych, wyjaśnia czym różnią się o tradycyjnych systemów obliczeniowych, a także tłumaczy w jaki sposób już teraz technologie kwantowe wpływają na nasze życie.
PSNC Digital Future Talks: projekt EDIH CyberSec
2025-01-23
Krajowe Centrum Bezpiecznej Transformacji Cyfrowej jest specjalistycznym Hubem Innowacji Cyfrowych (EDIH) w obszarze cyberbezpieczeństwa. O tym, co EDIH CyberSec oferuje podmiotom z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytucjom państwowym i samorządowym, rozmawiamy w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Raport GÉANT: Foresight 2030, Navigating Change
2025-01-08
Pod koniec ubiegłego roku w ramach działalności sieci GÉANT, która łączy europejskie krajowe sieci badawczo-edukacyjne (NREN, National research and education network), powstał raport, którego celem była identyfikacja kluczowych szans i wyzwań stojących przed społecznością NREN w nadchodzącej dekadzie. Współautorem publikacji jest Raimundas Tuminauskas, Kierownik Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji
2024-12-19
Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od 2011 roku pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pojawi się także w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań
2024-12-02
Z raportów wynika jednoznacznie, że do 2030 roku dwukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. A co ze specjalistkami? Jak w świecie technologii, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn, odnajdują się kobiety? Odpowiedzi na to pytanie próbowano znaleźć w audycji Radia Poznań "W cyfrowym świcie", którego gościnią była Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
PCSS i WARP wspierają MŚP w budowie bezpiecznego biznesu
2025-04-18
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe podpisały list intencyjny nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca obejmować będzie w pierwszej fazie promocję i szerzenie informacji w środowiskach przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego na temat cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Wiosenne spotkanie Europeana Aggregator’s Forum w PCSS
2025-04-14
Przez dwa dni 9 i 10 kwietnia w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościli uczestnicy Europeana Aggregator's Forum. Jest to cykliczne spotkanie agregatorów, którzy współpracują z instytucjami dziedzictwa kulturowego w celu gromadzenia danych oraz udostępniania ich za pośrednictwem Europeany. Wydarzenie było okazją do podzielenia się doświadczeniami, podsumowania dotychczasowych prac i wypracowania kolejnych wspólnych działań.
O narzędziu „Proste Pismo” w najnowszym numerze „Poradnika językowego”
2025-04-07
W najnowszym numerze „Poradnika Językowego” (2 (821)/2025) ukazał się artykuł poświęcony projektowi "Proste Pismo". Autorzy - prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek oraz Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy przybliżają w nim funkcje narzędzia, jego cele, zastosowanie i metodologię.
Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie
2025-04-14
Komisja Europejska obrała sobie ambitny cel, aby Stary Kontynent stał się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Plan ten odzwierciedla nazwa ogłoszonego 9 kwietnia 2025 r. programu „AI Continent”. Wśród najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwanych Fabrykami AI, znalazła się Fabryka Piast-AI w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Prezentacja usług PCSS na Konferencji nowoczesnych samorządów: „Wspólnie kształtujemy przyszłość lokalnych społeczności”
2025-04-11
3 i 4 kwietnia w Hotel Mercure Toruń Centrum odbyła się, organizowana przez firmę PROPONTIS Sp. z o.o., konferencja nowoczesnych samorządów: "Wspólnie kształtujemy przyszłość lokalnych społeczności". Wydarzenie poświęcone było Centrum Usług Wspólnych (CUW) – innowacyjnemu modelowi, wpływającemu na sposób funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce.
PSNC Digital Future Talks: Pakiet DINGO – prawdziwy diabeł tasmański digitalizacji!
2025-03-20
Wyspecjalizowane pakiety oprogramowania wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, tworzone są w PCSS od 2002 roku. I właśnie na tej dziedzinie aktywności poznańskiego Centrum skupili się autorzy najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks, zapraszając do studia Błażeja Betańskiego - lidera zespołu wdrażającego pakiet oprogramowania DInGO.
Superheroes 4 Science: zapraszamy na Równoległą Wyprawę do świata kwantów
2025-04-14
Zapraszamy młodszych i starszych, humanistów i wielbicieli nauk ścisłych - słowem wszystkich, którzy chcieliby poznać fascynujący świat technologii kwantowych, na wspólną przygodę. W ramach projektu Superheroes 4 Science specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyli wyjątkową grę planszową, która łącząc zabawę z nauką, w przystępny i interaktywny sposób odkrywa tajniki działania superkomputerów i programowania równoległego.
Zapraszamy na Hackathon QL Future
2025-04-09
Już w najbliższy weekend 12 i 13 kwietnia zapraszamy na kolejną edycję kwantowego hackathonu QL Future. Jest to 24-godzinny konkurs skierowany do studentów i doktorantów różnych kierunków studiów, którzy są zainteresowani wykorzystywaniem nowych technologii w różnych obszarach zastosowań (jak np. zdrowie, finanse, energia, zagospodarowanie przestrzeni).
PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G
2025-02-20
Zapewnia lepsze parametry Internetu, wykorzystując dodatkowe pasma częstotliwości fal radiowych, a także infrastrukturę światłowodową. Mowa o sieci komórkowej piątej generacji, w skrócie 5G. O tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą ta technologia oraz o badaniach w ramach projektu Laboratorium Sieci 5G w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Labs opowiada Maksymilian Furmann z Dział Sieci Nowych Generacji PCSS.
Europejska infrastruktura E-RIHS została przekształcona w ERIC
2025-04-11
Europejska Infrastruktura Badawcza dla Nauki o Dziedzictwie (E-RIHS), została przekształcona w Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). Dzięki nowemu statusowi, E-RIHS znacząco umocnił swoją pozycję kluczowego gracza w dziedzinie nauki o dziedzictwie, zarówno w Europie, jak i na świecie.
Szkolenie z zastosowania technologii kwantowych w energetyce
2025-04-08
10 kwietnia 2025 roku podczas Kongresu NetZero Energy (8-10.04) na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się szkolenie, przygotowane przez ekspertów od technologii kwantowych z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, dotyczące zastosowania technologii kwantowych w energetyce.
„Kubit kontra bit” – rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Kurowskim
2025-01-24
Zapraszamy do lektury wywiadu, który pojawił się na łamach portalu Radia TOK FM, w którym dr hab. inż. Krzysztof Kurowski - Kierownik Działu Technologii Kwantowych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przybliża działanie komputerów kwantowych, wyjaśnia czym różnią się o tradycyjnych systemów obliczeniowych, a także tłumaczy w jaki sposób już teraz technologie kwantowe wpływają na nasze życie.
Projekt WEDROWNIQ „Polska infrastruktura satelitarnych systemów komunikacji kwantowej”
2025-04-04
Projekt WEDROWNIQ „Polska infrastruktura satelitarnych systemów komunikacji kwantowej" zakłada wybudowanie infrastruktury do rozwoju, analizy i integracji systemów komunikacji kwantowej działających w wolnej przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji w segmencie satelitarnym.
EDIH CyberSec wzmacnia cyberbezpieczeństwo MŚP na INSECON 2025
2025-04-04
Projekt EDIH CyberSec specjalizujący się w dostarczaniu usług cyberbezpieczeństwa dla małych i średnich przedsiębiorstw, z dumą prezentował swoją ofertę jako wystawca na kongresie INSECON 2025. Od 2 do 3 kwietnia stoisko PCSS przyciągało liczne grono odwiedzających, którym specjaliści przybliżali najnowsze rozwiązania, procedury audytowe oraz doradztwo technologiczne, kluczowe dla zwiększenia odporności na cyberataki.
PSNC Digital Future Talks: projekt EDIH CyberSec
2025-01-23
Krajowe Centrum Bezpiecznej Transformacji Cyfrowej jest specjalistycznym Hubem Innowacji Cyfrowych (EDIH) w obszarze cyberbezpieczeństwa. O tym, co EDIH CyberSec oferuje podmiotom z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytucjom państwowym i samorządowym, rozmawiamy w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Q-ChronoS: System mobilnych sensorów kwantowych z zegarami optycznymi zintegrowanych w sieciach telekomunikacyjnych
2025-03-31
“System mobilnych sensorów kwantowych z zegarami optycznymi zintegrowanych w sieciach telekomunikacyjnych (Q-ChronoS)” to projekt związany z budową systemów dwóch mobilnych sensorów kwantowych opartych na optycznych zegarach atomowych oraz infrastruktury do transferu częstotliwości optycznej, która umożliwi ich wykorzystanie w różnych miejscach Polski. Projekt jest kierowany do szerokiego grona odbiorców skupionych wokół technologii kwantowych, geodezji, metrologii, fizyki, radiostrontium oraz komunikacji.
Spotkanie zarządu European Network of Living Labs
2025-04-03
Dr Ewelina Czujko-Moszyk z zespołu PSNC Future Labs wzięła udział w jednodniowym spotkaniu zarządu ENoLL - European Network of Living Labs, które odbyło się 2 kwietnia 2025 r. w Rzymie. Wydarzenie zgromadziło nie tylko członków zarządu ENoLL, ale także przedstawicieli władz miejskich Wiecznego Miasta.
Raport GÉANT: Foresight 2030, Navigating Change
2025-01-08
Pod koniec ubiegłego roku w ramach działalności sieci GÉANT, która łączy europejskie krajowe sieci badawczo-edukacyjne (NREN, National research and education network), powstał raport, którego celem była identyfikacja kluczowych szans i wyzwań stojących przed społecznością NREN w nadchodzącej dekadzie. Współautorem publikacji jest Raimundas Tuminauskas, Kierownik Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
Pierwszy nabór w projekcie ECHOES
2025-03-28
Projekt ECHOES ma na celu utworzenie Europejskiej Chmury Dziedzictwa Kulturowego (ECCCH), wspólnej platformy zapewniającej profesjonalistom i badaczom zajmującym się dziedzictwem kulturowym dostęp do danych, zasobów naukowych, szkoleń i zaawansowanych narzędzi cyfrowych dostosowanych do ich potrzeb. Do 25.05.2025 r. prowadzony jest nabór, dzięki którym instytucje dziedzictwa kulturowego mogą otrzymać wsparcie finansowe.
Bądź z nami na Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki
2025-04-02
Przed nami XXVIII edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Przez blisko dwa tygodnie (4-12 kwietnia), w różnych częściach stolicy Wielkopolski, odbywać się będą spotkania, warsztaty i wykłady, podczas których można będzie zanurzyć się w fascynujący świat nauki i sztuki. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe od lat włącza się aktywnie w organizację wydarzenia. W tym roku zapraszamy 9 kwietnia do Pałacu Działyńskich na spotkanie z technologiami kwantowymi.
PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji
2024-12-19
Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od 2011 roku pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pojawi się także w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
EuroQHPC-Integracja: sześć ośrodków hostujących komputery kwantowe EuroHPC rozpoczyna wspólny projekt integracyjny
2025-03-24
Projekt EuroQHPC-Integration powstał z inicjatywy EuroHPC JU i sześciu konsorcjów w celu stworzenia europejskiej infrastruktury umożliwiającej integrację technologii kwantowych z superkomputerami. Projekt ten, który zainaugurowano przy okazji szczytu EuroHPC Summit w Krakowie, ma ułatwiać ujednolicenie poziomu doświadczeń użytkowników z korzystania z infrastruktury, opracowanie wspólnych aplikacji i benchmarków, opracowanie i wykorzystanie wspólnych standardów oraz zapewnienie wspólnego wsparcia dla użytkowników.
#2morrow_EnergINN już w kwietniu w Poznaniu
2025-04-01
8 i 9 kwietnia 2025 r. podczas kongresu NetZero Energy na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się kolejna edycja konferencji #EnergInn, organizowanej przy współpracy Enea Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Tematyka wydarzenia skupi się wokół energetyki, technologii i innowacji przyszłości, a eksperci z PCSS podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w tych dziedzinach.
Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań
2024-12-02
Z raportów wynika jednoznacznie, że do 2030 roku dwukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. A co ze specjalistkami? Jak w świecie technologii, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn, odnajdują się kobiety? Odpowiedzi na to pytanie próbowano znaleźć w audycji Radia Poznań "W cyfrowym świcie", którego gościnią była Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.