AI to taka potęga, która pozwoli Poznaniowi dać mieszkańcom lepsze warunki życia

AI to taka potęga, która pozwoli Poznaniowi dać mieszkańcom lepsze warunki życia

Definiowanie zadań dla inteligentnego miasta staje się dzisiaj walką o lepszą jakość życia jego mieszkańców. Zapraszamy na rozmowę o kierunku rozwoju oraz wyzwaniach i zagrożeniach cyfrowego miasta z Michałem Łakomskim, Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Smart City w Poznaniu w województwie wielkopolskim oraz Dyrektorem Wydziału Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania.

Rozmawia dr Magdalena Baranowska-Szczepańska.

M.B-S.: Współpraca Miasta Poznań z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym rozpoczęła się ponad 25 lat temu! PCSS wspólnie z Urzędem Miasta stworzyło informacyjną stronę Poznania – Miejski Informator Multimedialny, MIM. W czasach, kiedy Internet nie był jeszcze dobrem powszechnym, powstał – wyjątkowy na skalę Polski – serwis pozwalający miastu Poznań na skok technologiczny. Jakie dziś z perspektywy Pełnomocnika Prezydenta Poznania ds. Smart City, widzi Pan Dyrektor wspólne wyzwania, które możemy realizować?

M.Ł.: Oczywiście, mamy tu do czynienia z pewnymi wspólnymi wyzwaniami, które w dzisiejszych czasach możemy rozwiązać, korzystając z nowoczesnych technologii. Sztuczna inteligencja, czyli AI, to taka potęga, która pozwoli Poznaniowi dać mieszkańcom lepsze warunki życia. Dzięki AI możemy obserwować i analizować dane z wszelkich możliwych źródeł – kamery na ulicach, czujniki, informacje o ruchu drogowym. To umożliwi lepsze zarządzanie mobilnością miejską i przewidywanie potrzeb mieszkańców, zanim jeszcze zdążą o nich pomyśleć. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze IoT Poznań będzie mógł gromadzić dane z wielu urządzeń w mieście – od inteligentnych latarni ulicznych po czujniki parkingowe, czy monitorować zużycie energii w budynkach. To przede wszystkim oszczędności zasobów finansowych oraz środowiskowych, a także większy komfort dla mieszkańców. Komputery kwantowe to jak magia w świecie technologii. Potrafią rozwiązywać skomplikowane problemy obliczeniowe błyskawicznie o niebo szybciej niż tradycyjne maszyny. W Poznaniu chcielibyśmy wykorzystać ten potencjał do rozwoju idei Smart City i potencjału biznesowego oraz R&D miasta. Z otwartością patrzymy na możliwości wykorzystania tej technologii. Idąc dalej – blockchain widzimy jako tarczę do ochrony naszych danych i transakcji. Technologia ta gwarantuje bezpieczność i autentyczność informacji, co jest kluczowe w Smart City. Poznań może wykorzystać blockchain do zapewnienia bezpiecznych płatności cyfrowych i zapisywania istotnych informacji o swojej infrastrukturze miejskiej, być może w aplikacji Smart City Poznań. Bezpieczeństwo jest przecież priorytetem. Współpraca Miasta Poznania z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym ma owocować wykorzystaniem tych zaawansowanych technologii w rozwoju Smart City. Razem możemy bardziej efektywnie zarządzać zasobami miejskimi i podnosić jakość życia mieszkańców. Przyszłość jest już tuż za rogiem, Poznań wiedzie prym!

M.B-S.: Aktualnie w miastach żyje 55 procent populacji, a z prognoz wynika, że do 2050 roku liczba ta zwiększy się do blisko 70 procent. Jak w tym kontekście powinno się definiować zadania dla inteligentnego miasta?

M.Ł.: Definiowanie zadań dla inteligentnego miasta staje się dzisiaj walką o lepszą jakość życia jego mieszkańców. Musimy stanąć na wysokości zadania także jako prawdziwi urbanistyczni bohaterowie, łącząc w sobie kilka kluczowych elementów, które stanowią o przyszłości metropolii. Kompaktowa urbanistyka to nasza pierwsza broń. To planowanie, w którym nie ma miejsca na chaotyczne rozrastanie się, ale wręcz przeciwnie – dąży się do stworzenia skoncentrowanych obszarów miejskich, gdzie praca, dom i rozrywka są blisko siebie. To nie tylko oznacza krótsze dystanse do pokonania, ale przede wszystkim eliminuje nadmierną kongestię i zmniejsza ślad węglowy. Zieleń miejska, jako tarcza przed szarością miasta, to parki kieszonkowe, tereny rekreacyjne, ogrody społeczne, mała retencja, odbruki, zielone ściany i dachy – nie tylko dla ozdoby, ale przede wszystkim jako gwarancja lepszego zdrowia i samopoczucia. Wśród betonu ulic potrzebujemy tych oaz spokoju, gdzie dusza może odpocząć. Bo w dynamicznym i gęsto zaludnionym mieście chwila oddechu jest cennym darem. Rozwijanie komunikacji publicznej, zachęcanie do zdrowego przemieszczania się na rowerze czy pieszo to też inteligentne rozwiązania miasta przyszłości. Dostęp do usług online to także nasza wygoda i efektywność. W świecie, gdzie wszystko zmierza w kierunku cyfryzacji, możemy załatwiać sprawy bez zbędnego stania w kolejkach i marnowania czasu na dojazdy o dowolnej godzinie i z poziomu własnej sofy. W skrócie: w tej walce o inteligentne miasto musimy stawiać na kompaktową urbanistykę, rozwijać zieleń miejską, inwestować w efektywne rozwiązania transportowe i zapewnić dostęp do usług online. Wszystkie te działania powinny bazować na wykorzystaniu danych z różnych podmiotów funkcjonujących w metropolii i przetwarzanych w rozwijanej wspólnie z Poznańskim Centrum Superkomputerow-Sieciowym platformie.

M.B-S.: Od czasu, gdy praca zdalna stała się możliwa w wielu dziedzinach życia zawodowego, o miejscu zamieszkania nie decyduje miejsce pracy. Pracować można przecież w każdym zakątku świata. Czym w takim razie przyciągnąć młode pokolenie do pozostania w Poznaniu?

M.Ł.: Aby przyciągnąć młode pokolenie i zachęcić je do pozostania w Poznaniu, miasto może skoncentrować się na tworzeniu wygodnego i atrakcyjnego środowiska, które łączy lokalną społeczność z dostępem do atrakcji charakterystycznych dla dużych metropolii. Tworzenie i wspieranie lokalnych społeczności, klubów i organizacji może pomóc w budowaniu więzi międzyludzkich. To sprzyja integracji i poczuciu przynależności do miasta. Poznań może także promować swoje kulturalne bogactwo, takie jak filharmonia, muzea, teatry i inne instytucje artystyczne. Zapewnienie dostępu do szerokiej gamy kulturalnych atrakcji może przyciągnąć osoby zainteresowane życiem kulturalnym. Poznań jest znany z międzynarodowych targów, które przyciągają uwagę przedsiębiorców i profesjonalistów z różnych branż. Promowanie międzynarodowych imprez targowych, wystaw i konferencji zachęci do pozostania w Poznaniu nie tylko na weekend, lecz także na resztę życia. Wszystko to razem tworzy mieszankę wygody miejskiego życia z lokalnymi korzeniami, które przyciągają młode pokolenie. Poznań powinien starać się stworzyć atmosferę, w której mieszkańcy mogą cieszyć się życiem w duchu fyrtlowych społeczności, a jednocześnie korzystać z atrakcji typowych dla dużych metropolii.

M.B-S.: Poznań jest miastem targowym, ale nie tylko, bo przecież odbywają się w nim także inne ważne międzynarodowe wydarzenia, np. IMPACT. Poznań ma także doskonałe warunki do tego, by rozwijać się jako ośrodek naukowo-technologiczny. W stolicy Wielkopolski zainstalowany będzie niebawem jeden z pierwszych europejskich komputerów kwantowych. Jak można wykorzystać ten ogromny potencjał z promocją miasta?

M.Ł.: By nie zmarnować potencjału dynamicznie rozwijającego się miasta w okresie postępującej cyfryzacji i przełomowych technologii, stworzyliśmy Poznań City Lab, czyli miejskie laboratorium stawiające mieszkańca w centrum innowacji. Poznań City Lab zintegruje pionierów oraz liderów nowoczesnych rozwiązań miejskich i wyzwoli nowe alianse w poznańskim ekosystemie.