Krajowe laboratorium sieci i usług 5G

Krajowe laboratorium sieci i usług 5G

Rozwój sieci 5G jest motorem napędowym cyfrowej transformacji w Polsce. Zaprojektowana infrastruktura badawcza jest zgodna z architekturą sieci 5G i umożliwia prowadzenie badań zarówno w pojedynczym laboratorium, jak i w całym rozproszonym ekosystemie. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu sieci operacyjnej 5G dla projektu oraz opracowaniu i uruchomieniu systemu zarządzania i monitorowania infrastruktury 5G. Sieć operacyjna krajowego laboratorium ma za zadanie połączenie laboratoriów umiejscowionych w różnych lokalizacjach i w różnych częściach kraju.

Rozwój sieci 5G jest motorem napędowym cyfrowej transformacji w Polsce. Zaprojektowana infrastruktura badawcza jest zgodna z architekturą sieci 5G i umożliwia prowadzenie badań zarówno w pojedynczym laboratorium, jak i w całym rozproszonym ekosystemie. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu sieci operacyjnej 5G dla projektu oraz opracowaniu i uruchomieniu systemu zarządzania i monitorowania infrastruktury 5G. Sieć operacyjna krajowego laboratorium ma za zadanie połączenie laboratoriów umiejscowionych w różnych lokalizacjach i w różnych częściach kraju. W tym celu wykorzystana została ogólnopolska sieć światłowodowa PIONIER. Łączy ona cztery ośrodki w kraju i umożliwia podłączanie lokalnych sieci regionalnych przez miejskie sieci akademickie. W szczególności zapewniono możliwość integracji z podobnymi laboratoriami w innych krajach UE, np. poprzez wykorzystanie łącz sieci PIONIER do sieci europejskiej GÉANT. W PCSS projekt został zrealizowany w trzech lokalizacjach. Pierwszą jest Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego, będące główną siedzibą PCSS oraz centrum przetwarzania danych. Tu skoncentrowane są główne zasoby obliczeniowe laboratorium. Kolejną z lokalizacji jest PSNC Future Labs, gdzie przewidziane zostało wykorzystanie przenośnych rozwiązań sieci 5G wraz z usługami. Obie lokalizacje mają fizyczne połączenie między sobą, co umożliwia zestawianie eksperymentów z wykorzystaniem zasobów obu lokalizacji. Ostatnią z lokalizacji jest Lotnisko EPPG w Kąkolewie, które umożliwia prowadzenie badań dotyczących nowych rozwiązań i aplikacji dla bezzałogowych pojazdów powietrznych, naziemnych pojazdów autonomicznych czy aplikacji działających w tzw. otoczeniu sieci 5G, wykorzystujących technikę przetwarzania danych na brzegu sieci.

W projekcie PL-5G są wykorzystywane zarówno częstotliwości zakresu FR1, jak i FR2, a także emisje w pasmach nielicencjonowanych ISM (tj. np. 2,4 GHz, 5 GHz). W przypadku zakresu FR1 dla każdej lokalizacji emisji zostały uzgodnione z UKE odpowiednie kanały częstotliwości pasma C (zakres 3,4–4,4 GHz), w którym głównie pracują na świecie stacje 5G NR, a w przypadku zakresu FR2 odpowiednie kanały pasm milimetrowych (24,25–29,5 GHz). Dodatkowo pozyskane zostały lokalnie niewielkie zasoby niskich częstotliwości (< 3 GHz) do celów realizacji emisji w standardach 3GPP (CAT1, NB IoT) dla systemów IoT na duże odległości. Konkretne kanały i zakresy częstotliwości wykorzystywane w projekcie PL-5G zależą od konkretnej lokalizacji stacji i dostępnych w danym miejscu wolnych częstotliwości radiowych.

Bartosz Belter, Kierownik projektu PL-5G w PCSS

Projekt jest realizowany przez konsorcjum sześciu partnerów naukowych wraz z donacją jednego partnera komercyjnego.

Projekt jest realizowany przy wsparciu funduszy europejskich pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.