EuroHPC to wspólne przedsięwzięcie krajów europejskich i Komisji Europejskiej (EuroHPC JU), mające na celu budowę eksaskalowej infrastruktury obliczeniowej w Europie. W ramach tego projektu zaplanowano powstanie sieci Narodowych Centrów Kompetencji EuroHPC, których zadaniem będzie wsparcie badań naukowych w przemyśle z udziałem badaczy środowiska akademickiego oraz przy wykorzystaniu dostarczanych przez superkomputery EuroHPC zasobów obliczeniowych.
Celem projektu EuroCC2 jest dalsze rozwijanie działalności Narodowych Centrów Kompetencji HPC w każdym z państw uczestniczących w tym programie. Są to ośrodki skupiające potencjał wszystkich centrów superkomputerowych z danego kraju i pośredniczące w udostępnianiu ich usług użytkownikom z uczelni i instytucji naukowych, sektora przemysłowego i administracji publicznej.
Kluczowym aspektem projektu jest też transfer wiedzy w zakresie wykorzystania superkomputerów, zwiększenie współpracy, wymiana najlepszych praktyk i wiedzy na poziomie europejskim oraz przyspieszenie doskonalenia krajowych, a tym samym europejskich możliwości świadczenia usług HPC.
Partnerzy projektu:
1. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie –Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet –Lider Konsorcjum
2. Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk –Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
3. Politechnika Gdańska – Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
4. Politechnika Wrocławska –Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe
5. Narodowe Centrum Badań Jądrowych
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ NARODOWE CENTRUM BADAŃ I ROZWOJU W RAMACH PROGRAMU EUROHPC JOINT UNDERTAKING.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA.
Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwę programu lub funduszu: European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU)
Nazwa zadania: Narodowe Centra Kompetencji EuroHPC, faza 2
Wartość dofinansowania dla PCSS: 709 315,23 zł
Całkowita wartość zadania: 4 630 575,01 zł
Krótki opis zadania: EuroCC 2 to kontynuacja tworzenia sieci Narodowych Centrów Kompetencji (NCC) w Europie. Głównym celem jest zwiększenie współpracy, wymiana najlepszych praktyk i wiedzy na poziomie europejskim oraz przyspieszenie doskonalenia krajowych, a tym samym europejskich możliwości świadczenia usług HPC. Narodowe Centra Kompetencji świadczą usługi użytkownikom z przemysłu, środowisk akademickich i administracji publicznej.
Data podpisania umowy o (do)finansowanie: wrzesień 2023 r.
Finansowanie: EU, Euro HPC, NCBiR