Nowoczesna, otwarta nauka

Nowoczesna, otwarta nauka

Elementy, takie jak m.in. Internet szerokopasmowy, komputery dużej mocy, cyfrowe biblioteki, banki danych oraz różnorodne zaawansowane usługi informatyczne, stanowią dziś niezbędne środowisko pozwalające na realizację coraz bardziej złożonych, inter- i multidyscyplinarnych prac badawczych. Równocześnie z rozwojem technologii informatycznych rośnie liczba użytkowników, jak również wzrasta liczba gromadzonych i przesyłanych danych, a co za tym idzie – wzrasta zapotrzebowanie na zasoby i moce niezbędne do ich odpowiedniego przetwarzania. Poznańskie Centrum Superkomputerowo- Sieciowe wraz ze swoimi zasobami, infrastrukturą i usługami stanowi jeden z filarów wspomagających rozwój uczelni i całego środowiska akademickiego.

Jednym z nowych, obecnie realizowanych, wyzwań jest otwarta nauka i związana z nią koncepcja otwartego dostępu do danych badawczych. Zadanie to wymaga zarówno odpowiedniej infrastruktury technicznej, jak i opracowania wielu nowych struktur związanych z organizacją, zarządzaniem, kontrolą przepływu i dostępu do danych.

Wszystkie te potrzeby muszą być zidentyfikowane, zaprojektowane i zrealizowane z uwzględnieniem przyszłych potrzeb użytkowników, ponieważ obecnie nie istnieją rozwiązania podobnego typu realizowane na tak wielką skalę. Miniony 2023 rok i obchodzony wówczas jubileusz 30-lecia poznańskiego Centrum stanowi potwierdzenie, że decyzje i działania podjęte na przestrzeni trzech dekad przez twórców i liderów PCSS były właściwe. Świadczyć o tym może stała rozbudowa i rozwój PCSS do dzisiejszej postaci. Tym samym potwierdza to, iż twórcy wykazali się nie tylko niezwykłą wiedzą merytoryczną, lecz także intuicją i wizją przyszłości. Składając gratulacje kierownictwu, jak również wszystkim pracownikom PCSS życzę energii i wytrwałości w osiąganiu kolejnych celów, jak również realizacji ambitnych zamierzeń. Wierzę, że dynamiczny rozwój PCSS będzie kontynuowany przez następne dziesięciolecia z pożytkiem dla środowiska akademickiego, regionu, kraju i całej Europy.

dr hab. inż. Michał Rychlik
Przewodniczący Rady Użytkowników, Politechnika Poznańska