Na stoisku PCSS podczas Konferencji SC24 prezentowany jest szereg rozwiązań dotyczących HPC, chmur, danych oraz rozwiązań na pograniczu obliczeń i dostępu do danych. Podczas tegorocznego wydarzenia w Atlancie po raz pierwszy zaprezentowane zostało autorskie rozwiązanie PCSS – system dostępu do danych EOSC EU NODE (European Open Science Cloud EU NODE), pierwszy węzeł dla otwartych danych na rzecz otwartej nauki (EOSC), będącym projektem Komisji Europejskiej.
PCSS wraz z podwykonawcami zrealizował dla Komisji Europejskiej usługi danych oraz dostarczył infrastrukturę, z której korzystają naukowcy z całej Europy.
EOSC EU NODE w Europie jest pierwszym krokiem w kierunku budowy sfederowanych węzłów danych: krajowych, branżowych oraz projektowych, m.in. z list ESFRI (kluczowych infrastruktur badawczych w Europie).
HPC , AI oraz EOSC
EOSC jest odpowiedzią Komisji Europejskiej na ideę „otwartych danych”. Polega ona na upublicznieniu danych oraz informacji wszystkim zainteresowanym jednostkom, instytutom badawczym, gospodarce, jak również społeczeństwu.
Otwarte dane odpowiednio ustrukturyzowane umożliwiają łatwe wyszukiwanie, obróbkę oraz przetwarzanie. Z uwagi na krytycznie duże ilości danych, do usług zaangażowane zostały specjalizowane systemy HPC (superkomputery) z modelami AI. To na tych systemach trenowane są algorytmy sztucznej inteligecji, które następnie odpowiednio zoptymalizowane wykorzystuje się na znacznie mniejszych systemach (serwerach, chmurach) do wnioskowania oraz pozyskania informacji z danych surowych.
Jak budujemy kluczowe rozwiązania na skalę międzynarodową
Wyobraźmy sobie węzeł europejski (EOSC EU NODE Komisji Europejskiej) lub krajowy EOSC NODE zbudowany na infrastrukturze Krajowego Magazynu Danych, wspomagany superkomputerem Proxima, wyposażonym w specjalizowane akceleratory GP-GPU do wspomagania modeli AI, połączona /sfederowana z siecią europejską i innymi węzłami danych EOSC.
Koncepcja otwartych danych EOSC w wydaniu PCSS to hybryda wykorzystująca wyniki Krajowego Magazynu Danych (10 węzłów krajowych w Polsce), PRACE-LAB/PRACE-LAB (krajowa infrastruktura HPC w Polsce) oraz metody AI do szybkiego pozyskiwania wiedzy z dostępnych zbiorów danych
O EOSC
Platforma EOSC EU Node udostępnia kluczowe dla środowiska naukowego funkcjonalności, umożliwiające:
• Wyszukiwanie i korzystanie z dziesiątek milionów publikacji naukowych, danych i oprogramowania.
• Uzyskanie dostępu do usług i narzędzi infrastruktur badawczych, dostawców technologii, wiodących klastrów obliczeniowych i nie tylko.
• Korzystanie ze zintegrowanych obliczeń, przechowywania danych, a także darmowych interaktywnych narzędzi do współpracy, aplikacji i usług.
• Tworzenie zespołów, kooperację oraz wykorzystanie w praktyce zasad Otwartej Nauki, dających dostęp do szeregu narzędzi, usług i zasobów zaprojektowanych w celu usprawnienia i ulepszenia prac badawczych.
Platforma wspiera użytkowników na każdym etapie cyklu życia badań, promując większą współpracę i innowacyjność w społeczności naukowej Europy. Możliwe jest to dzięki zestawowi usług, który rozwiązuje najważniejsze problemy pracy badawczej, umożliwiając przy tym użytkownikom wydajną pracę w środowiskach intensywnie wykorzystujących dane naukowe. Wśród dostępnych narzędzi znajdują się:
• Masowy transfer danych: bezproblemowe przenoszenie danych do środowisk wykonawczych intensywnie wykorzystujących dane.
• Duży transfer plików: usprawnienie przesyłania dużych plików online z dodatkowym bezpieczeństwem i integralnością.
• Maszyny wirtualne: elastyczne projektowanie i przeprowadzanie eksperymentów, przy jednoczesnym zapewnieniu powtarzalności.
• Platforma kontenerów w chmurze: wdrażanie skalowalnych, natywnych dla chmury aplikacji kontenerowych.
• Interaktywne notatniki: tworzenie i udostępnianie dokumentów z wykonywaniem kodu w czasie rzeczywistym.
• Synchronizacja i udostępnianie plików: włączanie automatycznej synchronizacji plików i bezpiecznego udostępniania między lokalizacjami i zespołami.
Dzięki uruchomieniu tych usług współtwórcy mogą od teraz uzyskać dostęp do najważniejszych funkcjonalności „as a Service” i wykorzystać nowoczesną infrastrukturę EOSC do własnych projektów. To federacyjne podejście do udostępniania zasobów jest kluczowym elementem EOSC EU Node, tworzącym połączone i otwarte na współpracę środowisko badawcze.
Zgodnie z misją promowania Otwartej Nauki, EOSC EU Node jest pierwszym europejskim węzłem powstającej Federacji EOSC, którą tworzyć będzie sieć połączonych ze sobą autonomicznych węzłów, działających w oparciu o wspólne standardy, polityki oraz dobre praktyki.
Aby uzyskać więcej informacji i zapoznać się z nowo uruchomionymi usługami, odwiedź stronę internetową węzła EOSC EU Node.