„Komnata pamięci” – wernisaż wystawy w Turwi

„Komnata pamięci” – wernisaż wystawy w Turwi

5 grudnia 2024 r. w Pałacu w Turwi odbył się wernisaż wystawy „Organiczniczki i Organicznicy z Turwi. Wirtualna wystawa eksponatów i pamiątek związanych z kolebką Pracy Organicznej (etap 1) – Komnata Pamięci”. Wydarzenie stanowiło podsumowanie realizacji przez Instytut i PCSS projektu pt. „Wirtualne dziedzictwo Szlaku Pracy Organicznej: Digitalizacja i ekspozycja zabytków oraz archiwum Turwi (etap 1)”, który dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Praca organiczna – Dziedzictwo Wielkopolan”

Celem projektu było przybliżenie dokonań osób uczestniczących w tworzeniu idei pracy organicznej oraz kształtowaniu etosu Wielkopolan, jak również digitalizacja zasobów archiwalnych dotyczących postaci Organiczniczek i Organiczników związanych z Pałacem w Turwi. Archiwalne materiały zostały zdigitalizowane i opracowane przez zespół Arkadiusza Margrafa z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS oraz Sylwię Sobczyk z Zespołu ds. Turwi. Można je przeglądać w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych ( https://rcin.org.pl/dlibra/collectiondescription/668 ), a także w Pałacu na totemie elektronicznym. Scenariusz prezentacji pokazywanej podczas wernisażu przygotowała pani Magdalena Baranowska-Szczepańska, a za muzykę i animacje oraz oprawę multimedialną odpowiadali Jan Skorupa z Działu Nowych Mediów oraz Paweł Sołoducha z Future Labs. Wernisaż uświetnił koncert Kacpra Kolasińskiego, artysty specjalizującego się w grze na marimbie oraz wibrafonie, który dostarczył publiczności niezapomnianych wrażeń muzycznych.

9 grudnia w Turwi odbyło się spotkanie IV Forum Szlaku Pracy Organicznej zorganizowane przez koordynatora Szlaku – Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze oraz Gminę Kościan. W jego trakcie dokonano podsumowania minionego roku oraz omówiono plany na 2025 rok. Uczestnicy spotkania zwiedzili również Pałac i Kaplicę oraz obejrzeli wirtualną wystawę.