Projekt DATAMITE to inicjatywa transformacji europejskiego rynku danych poprzez pomoc użytkownikom, w tym małym i średnim przedsiębiorstwom, dużym korporacjom i administracji publicznej, w optymalizacji monetyzacji, zarządzania i wiarygodności ich danych. Umożliwi to tym podmiotom ukazanie się jako znaczących uczestników gospodarki danych.
Główny cel ma zostać osiągnięty poprzez opracowanie niezbędnych modułów, w tym Data Governance, Quality, Security, Sharing i Supporting Tools. Interoperacyjność z wiodącymi technologiami przechowywania danych jest wspomagana przez wykorzystanie istniejących komponentów typu open source. Zaangażowanie społeczności jest wspierane poprzez oferowanie przyjaznych dla użytkownika interfejsów graficznych, kompleksowej dokumentacji i dostosowanych zasobów szkoleniowych, które odpowiadają zarówno potrzebom technicznym, jak i biznesowym.
DATAMITE wspiera możliwości monetyzacji poprzez działania wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrznie użytkownicy są wyposażeni w narzędzia do ulepszania zarządzania jakością danych, zapewniania zgodności z zasadami FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) i rozwijania umiejętności zarówno w domenach technicznych, jak i biznesowych. W rezultacie dane stają się bardziej wiarygodne, co niweluje lukę między danymi a decyzjami i zwiększa niezawodność zastosowań takich jak sztuczna inteligencja.
Zewnętrznie, umożliwienie użytkownikom zachowania kontroli nad ich danymi otwiera nowe możliwości generowania przychodów i współpracy z różnymi interesariuszami, szczególnie w ramach ekosystemów, takich jak Międzynarodowe Przestrzenie Danych (IDS), rynki danych lub European Open Science Cloud (EOSC). Ponadto, proponowana architektura DATAMITE obsługuje środowisko testowe Centrów Innowacji Cyfrowych (DIH), pozycjonując je jako potencjalne wsparcie we wdrażaniu małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz MŚP o niskim poziomie zaawansowania technologicznego w gospodarkę opartą na danych.
Wyniki projektu zostaną sprawdzone w 3 przypadkach użycia, obejmujących łącznie 6 projektów pilotażowych. Współdziałanie i aplikowalność aplikowalność struktur w różnych domenach zostaną przetestowane w następujących sektorach objęte pilotażami: rolnictwo, energetyka, przemysł i produkcja oraz klimat i środowisko naturalne.
Projekt jest realizowany przez konsorcjum 26 partnerów z 12 krajów, w tym Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Za pilotaże – wdrożenia odpowiada PCSS, który realizuje również pilotaż rolniczy wspólnie z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i IDFS Sp. z o.o.
Partnerzy:
ITI TEC, AGREGO, AUSTRALO, CINECA, DIN, ECLIPSE, EGI, FIR, ISST, GIDI, HEDNO, ITI, IDS, 1001LAKES, ICCS, NETLAW, LOBA, OTE, PSNC, TECNALIA, UPV, UCC, UNI KOBLENZ, WODR, ZSI, E-REDES.
Finansowanie: Horizon Europe