Aktualności

System Lustre PCSS w pierwszej dziesiątce konkursu IO500 na konferencji SC24 w USA

Podczas konferencji SC24 w Altancie (USA) ogłoszone zostały wyniki nowej edycji konkursu IO500, najszybszych systemów przechowywania danych na świecie. System przechowywania danych PCSS dla klastra Proxima zajął 10. miejsce w kategorii “10 Node Production List”. Poprzednio, system PCSS dla klastra Altair, notowany był na tej liście w czerwcu 2024. Nowy system jest całkowicie autorską konfiguracją opracowaną w PCSS przez Dział Technologii Zarządzania Danymi w Pionie Technologii Przetwarzania Danych PCSS, z wykorzystaniem infrastruktury pozyskanej i zbudowanej w ramach projektu Krajowy Magazyn Danych.

Czytaj dalej

Polskie instalacje HPC z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2 na liście TOP500

Podczas tegorocznej konferencji Supercomputing (17-22.11.2024) odbywającej się w Atlancie, ogłoszona została aktualna lista TOP500 – przegląd najszybszych superkomputerów na świecie. W zestawieniu znalazły się najszybsze systemy obliczeniowe z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2 – kluczowe polskie infrastruktury wysokowydajnych obliczeń (HPC), potwierdzając tym samym znaczący wkład Polski w rozwój globalnej nauki obliczeniowej.

Czytaj dalej

Zapisz się do newslettera projektu ECHOES

Prace w projekcie ECHOES Cultural Heritage Cloud, który sprzyja rozwojowi Digital Commons za pośrednictwem środowiska cyfrowego, umożliwiając zbiorowe wzbogacanie i analizę obiektów dziedzictwa kulturowego, faktów lub zjawisk, nabierają rozpędu. Wszystkich, którzy są zainteresowani dalszym rozwojem projektu i chcieliby otrzymywać informacje o aktualnościach, zachęcamy do zapisania się do nowo powstałego newslettera.

Czytaj dalej

Ponad 10 mln zł na rozwój technologii kwantowej w Polsce

PCSS afiliowany przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) otrzyma od Ministerstwa Cyfryzacji dotację w wysokości ponad 10 mln zł. Środki te wesprą tworzenie nowoczesnych programów edukacyjnych i szkoleń, które przygotują specjalistów do pracy z komputerami kwantowymi. Dotacja zostanie przyznana do końca 2025 roku i ma na celu zwiększenie kompetencji cyfrowych w obszarze inżynierii kwantowej.

Czytaj dalej

Sukces zespołu Conference4me

Aplikacja Conference4me, nazywana asystentem uczestnika konferencji, opracowana i rozwijana przez specjalistów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, we wrześniu 2024 roku towarzyszyła ponad 30 międzynarodowym konferencjom, dostarczając narzędzie do zarządzania agendą, prelegentami, prezentacjami i wieloma innymi funkcjami uczestnikom z różnych zakątków świata.

Czytaj dalej

Platforma AI4EOSC uruchamia wersję beta usługi API LLM4EOSC

AI4EOSC w czasie EOSC Symposium w Berlinie ogłosiło wdrożenie wersji beta usługi API LLM4EOSC (Large Language Models for the EOSC). Ta innowacyjna usługa jest teraz dostępna dla ograniczonej liczby użytkowników w społeczności European Open Science Cloud (EOSC) w celu jej oceny i przekazania opinii.

Czytaj dalej

Oficjalne uruchomienie usług węzła EOSC EU Node

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, w imieniu Komisji Europejskiej, z przyjemnością ogłasza oficjalne uruchomienie usług węzła EOSC EU Node, stanowiący kamień milowy w procesie wdrażania Otwartej Nauki w Europie (European Open Science Cloud, EOSC).

Czytaj dalej

Plakat projektu AI4EOSC nagrodzony podczas EGI 2024

Konferencja EGI (Enabling Grids for E-SciencE) to międzynarodowe spotkanie naukowców, ekspertów z dziedziny IT oraz dostawców usług komputerowych. Podczas tegorocznej edycji, goszczącej we włoskim Lecce (30.09-4.10.2024 r.), plakat prezentujący wykorzystanie platformy AI4EOSC do zintegrowanej ochrony roślin, zdobył nagrodę w kategorii najlepszy poster.

Czytaj dalej

3DBigDataSpace: Zmieniamy przyszłość cyfrowego dziedzictwa kulturowego w 3D

Brak odpowiednio wysokiej jakości treści 3D był czynnikiem ograniczającym rozwój technologii XR i aplikacji 3D, szczególnie gdy treści te dotyczyły dziedzictwa kulturowego. Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzi nowy projekt 3DBigDataSpace, który ma na celu zrewolucjonizowanie dostępności i użyteczności danych 3D dla dziedzictwa kulturowego, edukacji i turystyki w całej Europie.

Czytaj dalej

Uruchomiono nowe łącze światłowodowe pomiędzy PTB a PCSS do transmisji czasu i częstotliwości

Sukcesem zakończyła się instalacja połączenia do transferu czasu i częstotliwości pomiędzy niemieckim narodowym instytutem metrologicznym (PTB) w Brunszwiku a Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Połączenie to ma być pierwszym z całej siatki, tworzącej szkielet ogólnoeuropejskiej sieci transferu czasu i częstotliwości, realizowanej pod auspicjami sieci GÉANT.

Czytaj dalej

Uruchomiono aplikację NimbusQA

Aplikacja NimbusQA stworzona została przez zespół PSNC Media Solutions Lab dla Phase One, jednego ze światowych liderów rynku fotografii cyfrowej. Jej głównym zadaniem jest wykrywanie wzorników na przesłanym przez użytkownika zdjęciu, a następnie wyliczenie na podstawie znanych właściwości wzorników szeregu parametrów obrazu.

Czytaj dalej