Aktualności

Rozwój europejskich technologii obliczeń kwantowych: Podpisanie umowy na instalację komputera kwantowego EuroQCS-Poland

Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali – EuroHPC JU oraz firma AQT podpisały kontrakt, którego efektem będzie instalacja w Polsce komputera kwantowego EuroQCS-Poland. Maszyna uruchomiona zostanie w PCSS, gdzie zostanie zintegrowana z infrastrukturą HPC. Pozwoli to również na zdalny dostęp do nowego komputera krajowym użytkownikom poprzez działającą krajową sieć naukową PIONIER. 

Czytaj dalej

DARIAH-PL ze wsparciem Krajowego Planu Odbudowy

W ramach podpisanej umowy przedsięwzięcie pt. „Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL” objęto  wsparciem z planu rozwojowego w ramach inwestycji: A2.4.1 Inwestycje w rozbudowę potencjału badawczego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach wieloletniego planu pogłębiania współpracy przy budowie infrastruktury cyfrowej dla nauk humanistycznych i nauk o sztuce w Polsce.

Czytaj dalej

PSNC Digital Future Talks: EOSC, czyli Europejska Chmura Otwartej Nauki

Czy EOSC (ang. European Open Science Cloud), czyli Europejską Chmurę Otwartej Nauki można nazwać „wspólnym stołem” z danymi, który umożliwia nie tylko pogłębianie danych w jednej dziedzinie, ale i działanie z uwzględnieniem różnych perspektyw dyscyplin naukowych? Zdaniem Raimundasa Tuminauskasa oraz Marcina Wolskiego – gości najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks – jak najbardziej! Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu.

Czytaj dalej

Asystent Naukowca dla systemu RoHUB

ROHub to platforma do zarządzania obiektami badawczymi wspierająca zachowywanie i zarządzanie cyklem życia badań naukowych, kampanii badawczych i procesów operacyjnych. Stworzona została przez zespół zarządzany przez Raula Palmę, Kierownika Działu Analityki i Semantyki Danych PCSS.

Czytaj dalej

Wyróżnienie dla projektu „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania”

Poznański projekt „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania” otrzymał wyróżnienie w piątej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd”, organizowanego przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Projekt jest efektem współpracy między Urzędem Miasta Poznania, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Czytaj dalej

„Kolory Nauki” – plenerowa wystawa z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

W tym roku Polska świętuje 20 lat swojego członkostwa w Unii Europejskiej. Z tej okazji w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu prezentowano wystawę plenerową „Kolory Nauki”. W stolicy Wielkopolski zobaczyć ją można na dziedzińcu siedziby Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przy ul. Jana Pawła II nr II. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej

ISC’24: systemy PCSS ponownie w rankingu IO500

System przechowywania danych dla HPC w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym znalazł się ponownie na wysokiej pozycji w prestiżowym konkursie IO500, organizowanym podczas konferencji ISC High Performance 2024. System zajął 8. miejsce w kategorii “10 Node Production List”, w której notowany jest po raz pierwszy oraz 14. miejsce w kategorii “Production List”, w której system PCSS jest obecny od 2023 r.

Czytaj dalej

PCSS i ORCA Computing ogłaszają współpracę z firmą NVIDIA

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i ORCA Computing ogłosiły współpracę z firmą NVIDIA w celu przyspieszenia rozwoju hybrydowych rozwiązań kwantowo-klasycznych. Współpraca ta stanowi kamień milowy w rewolucjonizowaniu różnych dziedzin, takich jak biologia, chemia czy kluczowe zastosowania przemysłowe, wynikający z potrzeby wykorzystania obliczeń hybrydowych w celu uwolnienia pełnego potencjału obliczeń kwantowych, poprzez wykorzystanie rzeczywistych, praktycznych przypadków użycia.

Czytaj dalej

Polskie instalacje HPC z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2 na liście TOP500

Podczas tegorocznej ISC High Performance 2024, największej konferencji HPC w Europie, która odbywa się od 13 do 16 maja w Hamburgu, ogłoszona została aktualna lista TOP500 – najszybszych superkomputerów na świecie. W zestawieniu znalazły się najszybsze systemy obliczeniowe z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2. Dwa z nich to systemy Poznańskiego_Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

Projekty AI4Youth i SUCCESS na liście UNESCO

AI4Youth i SUCCESS – dwie międzynarodowe inicjatywy edukacyjne, w których realizację zaangażowane jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe trafiły na listę UNESCO-UNEVOC Innovative and Promising Practices in TVET. TVET to centrum kształcenia i szkolenia technicznego oraz zawodowego wskazane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. 

Czytaj dalej