Aktualności

PCSS i WARP wspierają MŚP w budowie bezpiecznego biznesu

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe podpisały list intencyjny nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca obejmować będzie w pierwszej fazie promocję i szerzenie informacji w środowiskach przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego na temat cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Czytaj dalej

Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie

Komisja Europejska obrała sobie ambitny cel, aby Stary Kontynent stał się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Plan ten odzwierciedla nazwa ogłoszonego 9 kwietnia 2025 r. programu „AI Continent”. Wśród najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwanych Fabrykami AI, znalazła się Fabryka Piast-AI w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Czytaj dalej

Superheroes 4 Science: zapraszamy na Równoległą Wyprawę do świata kwantów

Zapraszamy młodszych i starszych, humanistów i wielbicieli nauk ścisłych – słowem wszystkich, którzy chcieliby poznać fascynujący świat technologii kwantowych, na wspólną przygodę. W ramach projektu Superheroes 4 Science specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyli wyjątkową grę planszową, która łącząc zabawę z nauką, w przystępny i interaktywny sposób odkrywa tajniki działania superkomputerów i programowania równoległego.

Czytaj dalej

Europejska infrastruktura E-RIHS została przekształcona w ERIC

Europejska Infrastruktura Badawcza dla Nauki o Dziedzictwie (E-RIHS), została przekształcona w Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). Dzięki nowemu statusowi, E-RIHS znacząco umocnił swoją pozycję kluczowego gracza w dziedzinie nauki o dziedzictwie, zarówno w Europie, jak i na świecie.

Czytaj dalej

Q-ChronoS: System mobilnych sensorów kwantowych z zegarami optycznymi zintegrowanych w sieciach telekomunikacyjnych

“System mobilnych sensorów kwantowych z zegarami optycznymi zintegrowanych w sieciach telekomunikacyjnych (Q-ChronoS)” to projekt związany z budową systemów dwóch mobilnych sensorów kwantowych opartych na optycznych zegarach atomowych oraz infrastruktury do transferu częstotliwości optycznej, która umożliwi ich wykorzystanie w różnych miejscach Polski. Projekt jest kierowany do szerokiego grona odbiorców skupionych wokół technologii kwantowych, geodezji, metrologii, fizyki, radiostrontium oraz komunikacji.

Czytaj dalej

Pierwszy nabór w projekcie ECHOES

Projekt ECHOES ma na celu utworzenie Europejskiej Chmury Dziedzictwa Kulturowego (ECCCH), wspólnej platformy zapewniającej profesjonalistom i badaczom zajmującym się dziedzictwem kulturowym dostęp do danych, zasobów naukowych, szkoleń i zaawansowanych narzędzi cyfrowych dostosowanych do ich potrzeb. Do 25.05.2025 r. prowadzony jest nabór, dzięki którym instytucje dziedzictwa kulturowego mogą otrzymać wsparcie finansowe.

Czytaj dalej

EuroQHPC-Integracja: sześć ośrodków hostujących komputery kwantowe EuroHPC rozpoczyna wspólny projekt integracyjny

Projekt EuroQHPC-Integration powstał z inicjatywy EuroHPC JU i sześciu konsorcjów w celu stworzenia europejskiej infrastruktury umożliwiającej integrację technologii kwantowych z superkomputerami. Projekt ten, który zainaugurowano przy okazji szczytu EuroHPC Summit w Krakowie, ma ułatwiać ujednolicenie poziomu doświadczeń użytkowników z korzystania z infrastruktury, opracowanie wspólnych aplikacji i benchmarków, opracowanie i wykorzystanie wspólnych standardów oraz zapewnienie wspólnego wsparcia dla użytkowników.

Czytaj dalej

Projekt GRAPHIA: bądź na bieżąco – zapisz się do newslettera!

Głównym celem projektu GRAPHIA jest stworzenie zaawansowanej aplikacji opartej na otwartym oprogramowaniu (open source), służącej do analizy wizualnej, opracowana w celu wspomagania interpretacji dużych i złożonych zbiorów danych. Projekt realizowany jest we współpracy europejskiego konsorcjum, do którego należy Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Wszystkie informacje, w tym bieżące informacje o postępach prac znajdą Państwo w specjalnym newsletterze.

Czytaj dalej

Next Data AI: nowy projekt wspomagający diagnostykę

Pełna nazwa projektu, realizowanego przy współpracy z Centrum Zdrowia La Vie sp. z o.o., to „Opracowanie innowacyjnego narzędzia do wspomagania diagnostyki i automatycznego opisu obrazów radiologicznych z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji”. Głównym jego celem jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych niezbędnych do opracowania narzędzia, które pozwoli na wsparcie diagnostyki radiologicznej oraz automatyzację opisu badania radiologicznego w oparciu o mechanizmy sztucznej inteligencji.

Czytaj dalej

Fabryki AI: Nowa fala napędu innowacji w Unii Europejskiej

EuroHPC, czyli Wspólne Europejskie Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali, wybrało sześć nowych wniosków, które dołączą do siedmiu wybranych już wcześniej, by stworzyć na terenie Unii Europejskiej najnowocześniejsze ośrodki badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwane Fabrykami AI. Projekt ten łączy w sumie działania dwudziestu jeden państw członkowskich i dwóch państw stowarzyszonych w EuroHPC.

Czytaj dalej

Projekt Butterfly – opera na rzecz zrównoważonego rozwoju

Opera od wieków stanowi jedno z najważniejszych dziedzictw kulturowych Europy, łącząc publiczność ponad granicami, przy jednoczesnym zachowaniu bogatej różnorodności językowej. Dziś w dobie postępu technologicznego instytucje operowe podejmują kolejne wyzwanie – dążą do zrównoważonego rozwoju, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko i kształtować ekologiczną świadomość wśród publiczności.

Czytaj dalej