Aktualności

Zmiany w kierownictwie PCSS

Decyzją Dyrekcji Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk nastąpiła zmiana w składzie Pełnomocników Dyrektora ICHB PAN ds. PCSS. Z dniem 1 października 2024 roku funkcję pełniącego obowiązki Pełnomocnika Dyrektora ICHB PAN ds. PCSS obejmuje jednoosobowo mgr inż. Robert Pękal.

Czytaj dalej

Ewelina Czujko-Moszyk mianowana członkinią zarządu ENoLL

Podczas Konferencji Openlivinglab Days Conference dr Ewelina Czujko-Moszyk z PSNC Future Labs została powołana na członka zarządu Europejskiej Sieci Żywych Laboratoriów (ENoLL – European Network of Living Labs ) w wyniku głosowania Walnego Zgromadzenia (General Assembly).

Czytaj dalej

„Proste Pismo” – szybkie i łatwe tworzenie dokumentów

„Proste pismo” to narzędzie do upraszania warstwy językowej pism urzędowych, powstałe przy współpracy z językoznawcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Urzędem Miasta Poznania oraz specjalistami z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Projekt powstał z myślą o wszystkich, którzy tworzą oficjalne teksty i dokumenty w formie tradycyjnej lub elektronicznej, szczególnie dla pracowników różnego typu urzędów i instytucji.

Czytaj dalej

Start projektu ECHOES

Konsorcjum ECHOES (European Cloud for Heritage OpEn Science) zostało wybrane do nadzorowania tworzenia wspólnej europejskiej chmury dla dziedzictwa kulturowego (Collaborative European Cloud for Cultural Heritage). Projekt ECHOES będzie sprzyjał rozwojowi Digital Commons za pośrednictwem środowiska cyfrowego, umożliwiając zbiorowe wzbogacanie i analizę obiektów dziedzictwa kulturowego, faktów lub zjawisk. Jednym z partnerów inicjatywy jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

Enea Operator wdraża nowoczesne, autorskie narzędzie do wsparcia procesu planowania inwestycji

Eksperci z Enei Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego opracowali algorytm wspierający planowanie decyzji dotyczących inwestycji sieciowych. Efektem tych działań jest w pełni autorskie i jedyne w polskiej branży energetycznej narzędzie, pozwalające na wsparcie procesów inwestycyjnych w oparciu o dane pozyskiwane z liczników zdalnego odczytu, informacje o sieci GIS i dane z systemu SCADA.

Czytaj dalej

Ruszyła strona Data Space dla dziedzictwa kulturowego Europy

Uruchomiono DataSpace, czyli stronę utworzoną dla dziedzictwa kulturowego Europy, której celem jest zainteresowanie europejskim dziedzictwem kulturowym oraz promocja kultury cyfrowej jako dobra publicznego. Serwis oferuje dostęp do wysokiej jakości danych, z naciskiem na 3D, i zachęca użytkowników do ich ponownego wykorzystania i znalezienia w nich nowej wartości.

Czytaj dalej

Rozwój europejskich technologii obliczeń kwantowych: Podpisanie umowy na instalację komputera kwantowego EuroQCS-Poland

Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali – EuroHPC JU oraz firma AQT podpisały kontrakt, którego efektem będzie instalacja w Polsce komputera kwantowego EuroQCS-Poland. Maszyna uruchomiona zostanie w PCSS, gdzie zostanie zintegrowana z infrastrukturą HPC. Pozwoli to również na zdalny dostęp do nowego komputera krajowym użytkownikom poprzez działającą krajową sieć naukową PIONIER. 

Czytaj dalej

DARIAH-PL ze wsparciem Krajowego Planu Odbudowy

W ramach podpisanej umowy przedsięwzięcie pt. „Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL” objęto  wsparciem z planu rozwojowego w ramach inwestycji: A2.4.1 Inwestycje w rozbudowę potencjału badawczego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach wieloletniego planu pogłębiania współpracy przy budowie infrastruktury cyfrowej dla nauk humanistycznych i nauk o sztuce w Polsce.

Czytaj dalej

Asystent Naukowca dla systemu RoHUB

ROHub to platforma do zarządzania obiektami badawczymi wspierająca zachowywanie i zarządzanie cyklem życia badań naukowych, kampanii badawczych i procesów operacyjnych. Stworzona została przez zespół zarządzany przez Raula Palmę, Kierownika Działu Analityki i Semantyki Danych PCSS.

Czytaj dalej

Wyróżnienie dla projektu „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania”

Poznański projekt „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania” otrzymał wyróżnienie w piątej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd”, organizowanego przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Projekt jest efektem współpracy między Urzędem Miasta Poznania, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Czytaj dalej

„Kolory Nauki” – plenerowa wystawa z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

W tym roku Polska świętuje 20 lat swojego członkostwa w Unii Europejskiej. Z tej okazji w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu prezentowano wystawę plenerową „Kolory Nauki”. W stolicy Wielkopolski zobaczyć ją można na dziedzińcu siedziby Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przy ul. Jana Pawła II nr II. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej

ISC’24: systemy PCSS ponownie w rankingu IO500

System przechowywania danych dla HPC w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym znalazł się ponownie na wysokiej pozycji w prestiżowym konkursie IO500, organizowanym podczas konferencji ISC High Performance 2024. System zajął 8. miejsce w kategorii “10 Node Production List”, w której notowany jest po raz pierwszy oraz 14. miejsce w kategorii “Production List”, w której system PCSS jest obecny od 2023 r.

Czytaj dalej