Aktualności

Ruszyła strona Data Space dla dziedzictwa kulturowego Europy

Uruchomiono DataSpace, czyli stronę utworzoną dla dziedzictwa kulturowego Europy, której celem jest zainteresowanie europejskim dziedzictwem kulturowym oraz promocja kultury cyfrowej jako dobra publicznego. Serwis oferuje dostęp do wysokiej jakości danych, z naciskiem na 3D, i zachęca użytkowników do ich ponownego wykorzystania i znalezienia w nich nowej wartości.

Czytaj dalej

Rozwój europejskich technologii obliczeń kwantowych: Podpisanie umowy na instalację komputera kwantowego EuroQCS-Poland

Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali – EuroHPC JU oraz firma AQT podpisały kontrakt, którego efektem będzie instalacja w Polsce komputera kwantowego EuroQCS-Poland. Maszyna uruchomiona zostanie w PCSS, gdzie zostanie zintegrowana z infrastrukturą HPC. Pozwoli to również na zdalny dostęp do nowego komputera krajowym użytkownikom poprzez działającą krajową sieć naukową PIONIER. 

Czytaj dalej

DARIAH-PL ze wsparciem Krajowego Planu Odbudowy

W ramach podpisanej umowy przedsięwzięcie pt. „Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL” objęto  wsparciem z planu rozwojowego w ramach inwestycji: A2.4.1 Inwestycje w rozbudowę potencjału badawczego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach wieloletniego planu pogłębiania współpracy przy budowie infrastruktury cyfrowej dla nauk humanistycznych i nauk o sztuce w Polsce.

Czytaj dalej

Asystent Naukowca dla systemu RoHUB

ROHub to platforma do zarządzania obiektami badawczymi wspierająca zachowywanie i zarządzanie cyklem życia badań naukowych, kampanii badawczych i procesów operacyjnych. Stworzona została przez zespół zarządzany przez Raula Palmę, Kierownika Działu Analityki i Semantyki Danych PCSS.

Czytaj dalej

Wyróżnienie dla projektu „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania”

Poznański projekt „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania” otrzymał wyróżnienie w piątej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd”, organizowanego przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Projekt jest efektem współpracy między Urzędem Miasta Poznania, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Czytaj dalej

„Kolory Nauki” – plenerowa wystawa z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

W tym roku Polska świętuje 20 lat swojego członkostwa w Unii Europejskiej. Z tej okazji w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu prezentowano wystawę plenerową „Kolory Nauki”. W stolicy Wielkopolski zobaczyć ją można na dziedzińcu siedziby Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przy ul. Jana Pawła II nr II. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej

ISC’24: systemy PCSS ponownie w rankingu IO500

System przechowywania danych dla HPC w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym znalazł się ponownie na wysokiej pozycji w prestiżowym konkursie IO500, organizowanym podczas konferencji ISC High Performance 2024. System zajął 8. miejsce w kategorii “10 Node Production List”, w której notowany jest po raz pierwszy oraz 14. miejsce w kategorii “Production List”, w której system PCSS jest obecny od 2023 r.

Czytaj dalej

PCSS i ORCA Computing ogłaszają współpracę z firmą NVIDIA

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i ORCA Computing ogłosiły współpracę z firmą NVIDIA w celu przyspieszenia rozwoju hybrydowych rozwiązań kwantowo-klasycznych. Współpraca ta stanowi kamień milowy w rewolucjonizowaniu różnych dziedzin, takich jak biologia, chemia czy kluczowe zastosowania przemysłowe, wynikający z potrzeby wykorzystania obliczeń hybrydowych w celu uwolnienia pełnego potencjału obliczeń kwantowych, poprzez wykorzystanie rzeczywistych, praktycznych przypadków użycia.

Czytaj dalej

Polskie instalacje HPC z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2 na liście TOP500

Podczas tegorocznej ISC High Performance 2024, największej konferencji HPC w Europie, która odbywa się od 13 do 16 maja w Hamburgu, ogłoszona została aktualna lista TOP500 – najszybszych superkomputerów na świecie. W zestawieniu znalazły się najszybsze systemy obliczeniowe z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2. Dwa z nich to systemy Poznańskiego_Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

Projekty AI4Youth i SUCCESS na liście UNESCO

AI4Youth i SUCCESS – dwie międzynarodowe inicjatywy edukacyjne, w których realizację zaangażowane jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe trafiły na listę UNESCO-UNEVOC Innovative and Promising Practices in TVET. TVET to centrum kształcenia i szkolenia technicznego oraz zawodowego wskazane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. 

Czytaj dalej

PCSS dołączył do Konsorcjum E-RIHS PL

Poznańskie Centrum Superkomputerowe-Sieciowe dołączyło do Polskiego Konsorcjum dla Badań nad Dziedzictwem Kulturowym ERIHS PL. Celem  Konsorcjum jest poszerzenie wiedzy o własnościach i metodach konserwacji materiałów, tworzących obiekty zabytkowe. PCSS dołączył do niego wpierając struktury swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu digitalizacji i cyfryzacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego.

Czytaj dalej

AI4EOSC 1 już dostępny. Nowy zestaw narzędzi do tworzenia i uruchamiania modeli AI w EOSC

AI4EOSC, najnowocześniejsza inicjatywa na skrzyżowaniu sztucznej inteligencji (AI) i Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC), udostępnia pierwszą wersję platformy AI4EOSC i zasilającego ją stosu oprogramowania AI4OS. AI4EOSC, zapewniający przyjazne dla użytkownika środowisko pracy i zestaw narzędzi do opracowywania, a także uruchamiający modeli sztucznej inteligencji, ściśle zintegrowany z EOSC, dostępny jest dla nowych użytkowników.

Czytaj dalej