Aktualności

DARIAH-PL ze wsparciem Krajowego Planu Odbudowy

W ramach podpisanej umowy przedsięwzięcie pt. „Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL” objęto  wsparciem z planu rozwojowego w ramach inwestycji: A2.4.1 Inwestycje w rozbudowę potencjału badawczego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach wieloletniego planu pogłębiania współpracy przy budowie infrastruktury cyfrowej dla nauk humanistycznych i nauk o sztuce w Polsce.

Czytaj dalej

Asystent Naukowca dla systemu RoHUB

ROHub to platforma do zarządzania obiektami badawczymi wspierająca zachowywanie i zarządzanie cyklem życia badań naukowych, kampanii badawczych i procesów operacyjnych. Stworzona została przez zespół zarządzany przez Raula Palmę, Kierownika Działu Analityki i Semantyki Danych PCSS.

Czytaj dalej

Wyróżnienie dla projektu „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania”

Poznański projekt „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania” otrzymał wyróżnienie w piątej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd”, organizowanego przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Projekt jest efektem współpracy między Urzędem Miasta Poznania, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Czytaj dalej

„Kolory Nauki” – plenerowa wystawa z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

W tym roku Polska świętuje 20 lat swojego członkostwa w Unii Europejskiej. Z tej okazji w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu prezentowano wystawę plenerową „Kolory Nauki”. W stolicy Wielkopolski zobaczyć ją można na dziedzińcu siedziby Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przy ul. Jana Pawła II nr II. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej

ISC’24: systemy PCSS ponownie w rankingu IO500

System przechowywania danych dla HPC w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym znalazł się ponownie na wysokiej pozycji w prestiżowym konkursie IO500, organizowanym podczas konferencji ISC High Performance 2024. System zajął 8. miejsce w kategorii “10 Node Production List”, w której notowany jest po raz pierwszy oraz 14. miejsce w kategorii “Production List”, w której system PCSS jest obecny od 2023 r.

Czytaj dalej

PCSS i ORCA Computing ogłaszają współpracę z firmą NVIDIA

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i ORCA Computing ogłosiły współpracę z firmą NVIDIA w celu przyspieszenia rozwoju hybrydowych rozwiązań kwantowo-klasycznych. Współpraca ta stanowi kamień milowy w rewolucjonizowaniu różnych dziedzin, takich jak biologia, chemia czy kluczowe zastosowania przemysłowe, wynikający z potrzeby wykorzystania obliczeń hybrydowych w celu uwolnienia pełnego potencjału obliczeń kwantowych, poprzez wykorzystanie rzeczywistych, praktycznych przypadków użycia.

Czytaj dalej

Polskie instalacje HPC z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2 na liście TOP500

Podczas tegorocznej ISC High Performance 2024, największej konferencji HPC w Europie, która odbywa się od 13 do 16 maja w Hamburgu, ogłoszona została aktualna lista TOP500 – najszybszych superkomputerów na świecie. W zestawieniu znalazły się najszybsze systemy obliczeniowe z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2. Dwa z nich to systemy Poznańskiego_Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

Projekty AI4Youth i SUCCESS na liście UNESCO

AI4Youth i SUCCESS – dwie międzynarodowe inicjatywy edukacyjne, w których realizację zaangażowane jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe trafiły na listę UNESCO-UNEVOC Innovative and Promising Practices in TVET. TVET to centrum kształcenia i szkolenia technicznego oraz zawodowego wskazane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. 

Czytaj dalej

PCSS dołączył do Konsorcjum E-RIHS PL

Poznańskie Centrum Superkomputerowe-Sieciowe dołączyło do Polskiego Konsorcjum dla Badań nad Dziedzictwem Kulturowym ERIHS PL. Celem  Konsorcjum jest poszerzenie wiedzy o własnościach i metodach konserwacji materiałów, tworzących obiekty zabytkowe. PCSS dołączył do niego wpierając struktury swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu digitalizacji i cyfryzacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego.

Czytaj dalej

AI4EOSC 1 już dostępny. Nowy zestaw narzędzi do tworzenia i uruchamiania modeli AI w EOSC

AI4EOSC, najnowocześniejsza inicjatywa na skrzyżowaniu sztucznej inteligencji (AI) i Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC), udostępnia pierwszą wersję platformy AI4EOSC i zasilającego ją stosu oprogramowania AI4OS. AI4EOSC, zapewniający przyjazne dla użytkownika środowisko pracy i zestaw narzędzi do opracowywania, a także uruchamiający modeli sztucznej inteligencji, ściśle zintegrowany z EOSC, dostępny jest dla nowych użytkowników.

Czytaj dalej

eDWIN w prestiżowym konkursie: zapraszamy do głosowania

Platforma eDWIN, stworzona przy współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ma szansę na wyróżnienie w prestiżowym, międzynarodowym konkursie WSIS, wyłaniającego projekty i technologie informacyjno-komunikacyjne w celu wspierania zrównoważonego rozwoju. Platforma eDWIN została nominowany w kategorii e-rolnictwo.

Czytaj dalej