Aktualności

PlatonTV: wirtualny spacer po CBPIO

Zapraszamy na wirtualny spacer po Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO) – nowej siedzibie PCSS. Materiał wideo powstał z wykorzystaniem Platformy naukowej interaktywnej telewizji w sieci PIONIER.

Czytaj dalej

Sony wyposaży PCSS w technologię IP do transmisji na żywo w standardzie 8K 3D

Firma Sony wyposaży Laboratorium UHD Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w technologię IP służącą do transmisji na żywo w standardzie 8K 3D. Rozwiązania 8K 3D wzmocnią czołową pozycję Centrum wśród europejskich ośrodków badawczo-naukowych. Umożliwią one przesyłanie materiałów wideo o wysokiej jakości i rozdzielczości przez szybkie sieci charakteryzujące się niskimi opóźnieniami. Ułatwi to zdalną produkcję oraz współpracę naukowców, badaczy i artystów z Polski i Europy.

Czytaj dalej

PCSS zmienił adres!

Nowa siedziba Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego to Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO), mieszczące się w kompleksie budynków przy ul. Jana Pawła II 10 w Poznaniu. Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo przygotowanych przez PlatonTV.

Czytaj dalej

Sierpień 2015 z Conference4me

W sierpniu asystent uczestnika konferencji, czyli Conference4me, wykorzystywany będzie podczas trzech międzynarodowych wydarzeń, oferując stały dostęp do aktualizowanej na bieżąco agendy spotkania oraz innych materiałów informacyjnych, umożliwiając m.in. zaplanowanie udziału w poszczególnych sesjach, jak również śledzenie aktualnie trwających sesji.

Czytaj dalej

Pierwszy spacer „Żyrafy” po CBPIO

Tuż po przeprowadzce do Centrum Badań Polskiego Internetu Optycznego, zespół Działu Usług Internetu Przyszłości rozpoczął uruchamianie Laboratorium Telemedycyny. Pierwszym urządzeniem wchodzącym w skład infrastruktury Laboratorium, które powołano do życia, jest zapewniający możliwości zdalnej obecności, robot Giraff produkowany przez Giraff Technologies AB. Wspomniana „Żyrafa” odbyła swój pierwszy spacer korytarzami swojego nowego domu. Jest to pierwszy egzemplarz tego urządzenia, jaki pojawił się w Polsce.

Czytaj dalej

Wideo: Materiały z Konferencji EFITA 2015

Na przełomie czerwca i lipca br. odbywała się w Poznaniu międzynarodowa konferencja poświęcona szeroko rozumianym zastosowaniom rozwiązań IT w rolnictwie – EFITA/WCCA/CIGR 2015. Zespół PlatonTV przeprowadził transmisję z tego wydarzenia w Sieci, obecnie udostępniono zarejestrowany materiał, a także wypowiedzi ekspertów.

Czytaj dalej

Szczęśliwa trzynastka Conference4me

W lipcu aplikacja – asystent uczestnika konferencji, czyli Conference4me, towarzyszyć będzie trzynastu międzynarodowym wydarzeniom, w tym odbywającemu się w Krakowie International Symposium on the Photochemistry and Photophysics of Coordination Compounds website.

Czytaj dalej

Rada Ministrów otwiera drogę konsorcjum DARIAH-PL do struktur europejskich

W ostatnim dniu czerwca br. podczas posiedzenia Rady Ministrów wyrażono zgodę na przyłączenie konsorcjum DARIAH-PL do europejskiej infrastruktury DARIAH-ERIC, w ramach której prowadzone są międzynarodowe badania związane z humanistyką cyfrową. DARIAH-PL, złożone obecnie z 18 instytucji, to największe w historii polskiej humanistyki konsorcjum naukowe.

Czytaj dalej

PlatonTV: Koncert finałowy Universitas Cantat 2015

Festiwal „Universitas Cantat” jest chóralnym międzynarodowym świętem.W tym roku odbędzie się juz po raz dwunasty. 28 czerwca br. w Auli UAM odbędzie się koncert finałowy, podczas którego zaprezentowane zostanie prawykonanie utworu Zuzanny Koziej pod tytułem „Arion” na chór mieszany i orkiestrę smyczkową pod batutą Agnieszki Duczmal. Koncert będzie transmitowany „na żywo” przez PlatonTV.

Czytaj dalej

Nowe funkcje w aplikacji „Interwencje – Poznań”

Interwencje – Poznań to aplikacja mobilna stworzona przez PCSS dla Urzędu Miasta Poznania. Usługa zintegrowana jest z internetowym systemem zgłaszania interwencji do służb miejskich oraz instytucji związanych ze stolicą Wielkopolski. Na początku czerwca 2015 r. dodano kolejne funkcje.

Czytaj dalej

Kod źródłowy dArceo jest już otwarty!

dArceo to system długoterminowego przechowywania danych źródłowych (np. plików wzorcowych), opracowany początkowo w ramach działań PCSS w projekcie SYNAT. System ten został z powodzeniem włączony w oferowany przez PCSS pakiet DInGO – zbiór narzędzi do digitalizacji i udostępniania zbiorów on-line i jest obecnie wykorzystywany przez kilkadziesiąt polskich instytucji kultury i nauki.

Czytaj dalej