Aktualności

Powstaje nowoczesna platforma internetowa dla młodych sportowców

“Rozwój e-usług na rzecz podnoszenia sprawności fizycznej, świadomości zdrowotnej oraz odporności na stres wśród młodzieży” to projekt, w ramach którego utworzona zostanie nowoczesna platforma internetowa dedykowana młodym sportowcom, ułatwiająca dostęp do treningów oraz promocję aktywnego trybu życia. Rolę koordynatora projektu pełni PCSS, partnerami zostały Koszykarski Klub Sportowy Basket Poznań oraz KKS Sporty Walki.

Czytaj dalej

Ogłoszono nową mapę akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA

14 marca 2024 r. ogłoszono nową mapę obszarów testowych i akceleracyjnych w ramach natowskiego programu DIANA. PSNC AerospaceLab jest jednym z kilkudziesięciu wytypowanych już w Sojuszu Półoncnoatlantyckim lokalizacji dla centrów testowych. Nowym polskim wkładem do programu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która wraz z Krakowskim Parkiem Technologicznym wspólnie poprowadzą oddział akceleratora innowacji obronnych NATO.

Czytaj dalej

Walidacja eksperymentu w projekcie AIM2ASSIST

Celem projektu AIM2ASSIST, realizowanego we współpracy z MASTA, MCH Polska i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego jest zniwelowanie bariery, dotyczącej czasu i nakładów pracy potrzebnych do zdefiniowania technologii produkcji w systemie typu MOM. W trakcie zakończonego niedawno eksperymentu zespół ekspertów opracował i rozszerzył platformę MeMOM o trzy nowe komponenty oprogramowania.

Czytaj dalej

Wybrano Prezydium Rady Konsorcjum PIONIER na lata 2024-2026

W Pałacu Staszica, siedzibie Polskiej Akademii Nauk, w Warszawie odbyło się sprawozdawczo-wyborcze posiedzenie Rady Konsorcjum PIONIER, podczas którego odbyły się wybory do Prezydium Rady. Na Przewodniczącego wybrano dr. inż. Macieja Stroińskiego – Zastępcę Przewodniczącego Komitetu Sterującego ds. Rozwoju Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

Sukces poznańskiej Nocy Naukowców

Projekt popularyzujący naukę, czyli Noc Naukowców, w którym od lat aktywnie uczestniczy Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, w konkursie Komisji Europejskiej Horyzont uzyskał aż 14 punktów z 15 możliwych. W ocenie projektu podkreślono m.in. wszechstronny i ciekawy program, interesujące działania promocyjne, a także różnorodność dziedzin naukowych reprezentowanych przez partnerów konsorcjum.

Czytaj dalej

Wizyta we wnętrzu reaktora fuzyjnego ITER

Przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w siedzibie organizacji ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor – Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny), przygotowanym przez kierownictwo projektu TSVV11 (Theory, Simulation, Validation and Verification) EUROfusion i holenderskie Centrum eScience. Podczas spotkania uczestnicy mięli okazję przyjrzeć się z bliska największemu na świecie reaktorowi fuzyjnemu.

Czytaj dalej

Inauguracja działalności konsorcjum LOFAR ERIC

Na początku 2024 roku oficjalnie zainaugurowano działalność konsorcjum LOFAR ERIC (ang. Low Frequency Array European Research Infrastructure Consortium), w skład którego, oprócz Polski, wchodzi Bułgaria, Irlandia, Niderlandy, Niemcy oraz Włochy. Konsorcjum działać będzie na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Sieć Radiowa Niskiej Częstotliwości.

Czytaj dalej

PSNC Podcast: Najszybsze systemy przechowywania danych

Eksplozja zastosowań Big Data, Data Science i AI powoduje, że systemy IT potrzebują coraz szybszego dostępu do danych, używają coraz obszerniejszych zbiorów i coraz większej liczby plików. Efektywność dostępu do danych jest kluczem do wydajności obliczeń, a co za tym idzie postępów w badaniach, edukacji czy gospodarce. W szóstym odcinku PSNC Podcast rozmawiamy o najszybszych systemach przechowywania danych.

Czytaj dalej

Projekt INSENSION nagrodzony Czarną Perłą

Nagrodę Czarnej Perły przyznaje organizacja EURORDIS-Rare Diseases Europe. Tegoroczne wyróżnienie w kategorii Technologii Medycznych otrzymał projekt INSENSION, realizowany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Nagroda jest wyrazem uznania za innowacyjną, opartą na badaniach pracę wspierającą osoby z głębokimi i/lub wielorakimi trudnościami w uczeniu się.

Czytaj dalej

PCSS dołączyło do europejskiej cyfrowej infrastruktury badań nad mózgiem – EBRAINS

W styczniu 2024 roku Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe dołączyło do EBRAINS jako pełnoprawny członek, uzyskując tym samym możliwość uczestniczenia we współtworzeniu infrastruktury badawczej i angażowania się w rozwój cyfrowych narzędzi wspomagających badania nad mózgiem. W trybie Associated Member do stowarzyszenia przystąpił również od 2024 roku Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj dalej

Projekt AIM2ASSIST odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw

W erze transformacji cyfrowej przedsiębiorstw można zauważyć coraz więcej potrzeb tych podmiotów, często bardzo specyficznych dla danego rynku. Projekt AIM2ASSIST, realizowany we współpracy z MASTA, MCH Polska i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, ma być odpowiedzią na jedną z takich konkretnych potrzeb.

Czytaj dalej

Cykl spotkań i warsztatów Art&Science Lab w PCSS dobiegł końca

Art&Science Lab to trzy weekendowe wydarzenia składające się z warsztatów, wykładów oraz wydarzeń artystycznych. Projekt umożliwił poszukiwanie nowych form i ścieżek rozwoju przemysłów kreatywnych, dzięki współpracy ośrodka badawczego związanego z nowymi technologiami i instytucji kultury. W programie Art&Science Lab znalazły się trzy konferencje: Media Lab, Digital Lab oraz Science Lab.

Czytaj dalej