Aktualności

Ruszył blog poświęcony platformie technologicznej w projekcie epodreczniki.pl

Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu społecznemu dla projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”, od czasu, kiedy PCSS oficjalnie stał się partnerem technologicznym projektu epodreczniki.pl, wszystkie pytania, wątpliwości i uwagi na temat koncepcji budowy platformy e-podręczników zbierane są w formie dialogu pytań i odpowiedzi. Cały zebrany katalog wiedzy, a także aktualności z prac rozwojowych platformy www.epodreczniki.pl od piątku, 30 sierpnia dostępne są w formie internetowego bloga.

Czytaj dalej

Transmisja materiałów 4K 3D przez Atlantyk

25 czerwca w ramach konferencji U.S. Ignite Application Summit odbywającej się w Chicago przeprowadzona została demonstracja transmisji nieskompresowanych materiałów 4K 3D z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego do Electronic Visualization Laboratory (EVL), które jest częścią University of Illinois w Chicago.

Czytaj dalej

Akredytacja Profesjonalna SBP dla kursów PCSS

Od maja 2013 roku prace rozpoczęła Komisja Akredytacji Profesjonalnej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W czasie posiedzeń rozpatrzono przygotowane przez ekspertów SBP raporty z oceny wybranych usług szkoleniowych. Wśród nich znalazły się również kursy organizowane przez PCSS.

Czytaj dalej

ISC’2013: fotorelacja

Podczas wystawy towarzyszącej tegorocznej konferencji ISC’2013 odbywającej się w Lipsku (16-20.06.2013) swoje osiągnięcia zaprezentowały na wspólnym stoisku Konsorcjum Pionier oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Czytaj dalej

Europeana 1989: tak było w Poznaniu

To był prawdziwy powrót do przeszłości. Przez dwa dni – 14 i 15 czerwca 2013 r. – w Bibliotece Kórnickiej PAN mieszczącego się w Pałacu Działyńskich na poznańskim Starym Rynku można było cofnąć się o niemal ćwierć wieku, a wszystko za sprawą projektu Europeana 1989.

Czytaj dalej

Wielkie Dane, Wielka Historia…. i prywatność

„Eksplozja danych zmienia naukę” – taką tezę podczas środowej sesji plenarnej konferencji TNC 2013 postawił gość specjalny, Kenji Takeda z Microsoft Research. W swojej prezentacji, którą zatytułował „From Big Data to Big History and Beyond” wykazywał, że rosnąca możliwość pozyskiwania i kolekcjonowania danych, a co za tym idzie, także ich skutecznego przetwarzania stanowi nowy, kolejny etap odkryć w nauce.

Czytaj dalej

Sieci naukowe – nowa odsłona

„Żaden NREN nie jest samotną wyspą” – przekonywał w sesji plenarnej Steve Wolff, dyrektor technologiczny Internet2, podczas wystąpienia NREN 3.0. Według niego, obecne trendy w technologiach sieciowych wymagają globalnych rozwiązań – łączenia różnych sieci, wielu zasobów, w jeden światowy organizm – GREN, Global Research and Education Network.

Czytaj dalej

Europeana 1989: archiwum czasu przełomu

„My stworzyliśmy historię” – pod takim hasłem rozpoczął się projekt Europeana 1989, w ramach którego mieszkańcy byłego bloku Wschodniego są zachęcani do dzielenia się swoimi wspomnieniami, zapisanymi za pomocą zdjęć oraz nagrań audio lub wideo, związanymi z przełomowymi wydarzeniami roku 1989. PCSS jest partnerem technologicznym przedsięwzięcia.

Czytaj dalej

TNC’2013 – zapraszamy na bloga

Przez 4 dni – od 3 do 6 czerwca 2013 r. w holenderskim Maastricht – odbywać się będzie TERENA Networking Conference (TNC), czyli największa konferencja środowiska sieci naukowo-akademickich na Starym Kontynencie. Wydarzeniu, podczas którego swoje osiągnięcia przedstawi Konsorcjum PIONIER oraz PCSS, towarzyszy utworzony specjalnie na tę okazję blog.

Czytaj dalej