Aktualności

ISC’24: systemy PCSS ponownie w rankingu IO500

System przechowywania danych dla HPC w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym znalazł się ponownie na wysokiej pozycji w prestiżowym konkursie IO500, organizowanym podczas konferencji ISC High Performance 2024. System zajął 8. miejsce w kategorii “10 Node Production List”, w której notowany jest po raz pierwszy oraz 14. miejsce w kategorii “Production List”, w której system PCSS jest obecny od 2023 r.

Czytaj dalej

PCSS i ORCA Computing ogłaszają współpracę z firmą NVIDIA

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i ORCA Computing ogłosiły współpracę z firmą NVIDIA w celu przyspieszenia rozwoju hybrydowych rozwiązań kwantowo-klasycznych. Współpraca ta stanowi kamień milowy w rewolucjonizowaniu różnych dziedzin, takich jak biologia, chemia czy kluczowe zastosowania przemysłowe, wynikający z potrzeby wykorzystania obliczeń hybrydowych w celu uwolnienia pełnego potencjału obliczeń kwantowych, poprzez wykorzystanie rzeczywistych, praktycznych przypadków użycia.

Czytaj dalej

Polskie instalacje HPC z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2 na liście TOP500

Podczas tegorocznej ISC High Performance 2024, największej konferencji HPC w Europie, która odbywa się od 13 do 16 maja w Hamburgu, ogłoszona została aktualna lista TOP500 – najszybszych superkomputerów na świecie. W zestawieniu znalazły się najszybsze systemy obliczeniowe z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2. Dwa z nich to systemy Poznańskiego_Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

Projekty AI4Youth i SUCCESS na liście UNESCO

AI4Youth i SUCCESS – dwie międzynarodowe inicjatywy edukacyjne, w których realizację zaangażowane jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe trafiły na listę UNESCO-UNEVOC Innovative and Promising Practices in TVET. TVET to centrum kształcenia i szkolenia technicznego oraz zawodowego wskazane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. 

Czytaj dalej

PCSS dołączył do Konsorcjum E-RIHS PL

Poznańskie Centrum Superkomputerowe-Sieciowe dołączyło do Polskiego Konsorcjum dla Badań nad Dziedzictwem Kulturowym ERIHS PL. Celem  Konsorcjum jest poszerzenie wiedzy o własnościach i metodach konserwacji materiałów, tworzących obiekty zabytkowe. PCSS dołączył do niego wpierając struktury swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu digitalizacji i cyfryzacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego.

Czytaj dalej

AI4EOSC 1 już dostępny. Nowy zestaw narzędzi do tworzenia i uruchamiania modeli AI w EOSC

AI4EOSC, najnowocześniejsza inicjatywa na skrzyżowaniu sztucznej inteligencji (AI) i Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC), udostępnia pierwszą wersję platformy AI4EOSC i zasilającego ją stosu oprogramowania AI4OS. AI4EOSC, zapewniający przyjazne dla użytkownika środowisko pracy i zestaw narzędzi do opracowywania, a także uruchamiający modeli sztucznej inteligencji, ściśle zintegrowany z EOSC, dostępny jest dla nowych użytkowników.

Czytaj dalej

eDWIN w prestiżowym konkursie: zapraszamy do głosowania

Platforma eDWIN, stworzona przy współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ma szansę na wyróżnienie w prestiżowym, międzynarodowym konkursie WSIS, wyłaniającego projekty i technologie informacyjno-komunikacyjne w celu wspierania zrównoważonego rozwoju. Platforma eDWIN została nominowany w kategorii e-rolnictwo.

Czytaj dalej

Powstaje nowoczesna platforma internetowa dla młodych sportowców

“Rozwój e-usług na rzecz podnoszenia sprawności fizycznej, świadomości zdrowotnej oraz odporności na stres wśród młodzieży” to projekt, w ramach którego utworzona zostanie nowoczesna platforma internetowa dedykowana młodym sportowcom, tj. dzieciom i młodzieży podejmującej aktywne uprawianie sportu.. Rolę koordynatora projektu pełni Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, partnerami zostały Koszykarski Klub Sportowy Basket Poznań oraz KKS Sporty Walki.

Czytaj dalej

Ogłoszono nową mapę akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA

14 marca 2024 r. ogłoszono nową mapę obszarów testowych i akceleracyjnych w ramach natowskiego programu DIANA. PSNC AerospaceLab jest jednym z kilkudziesięciu wytypowanych już w Sojuszu Półoncnoatlantyckim lokalizacji dla centrów testowych. Nowym polskim wkładem do programu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która wraz z Krakowskim Parkiem Technologicznym wspólnie poprowadzą oddział akceleratora innowacji obronnych NATO.

Czytaj dalej

Walidacja eksperymentu w projekcie AIM2ASSIST

Celem projektu AIM2ASSIST, realizowanego we współpracy z MASTA, MCH Polska i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego jest zniwelowanie bariery, dotyczącej czasu i nakładów pracy potrzebnych do zdefiniowania technologii produkcji w systemie typu MOM. W trakcie zakończonego niedawno eksperymentu zespół ekspertów opracował i rozszerzył platformę MeMOM o trzy nowe komponenty oprogramowania.

Czytaj dalej

Wybrano Prezydium Rady Konsorcjum PIONIER na lata 2024-2026

W Pałacu Staszica, siedzibie Polskiej Akademii Nauk, w Warszawie odbyło się sprawozdawczo-wyborcze posiedzenie Rady Konsorcjum PIONIER, podczas którego odbyły się wybory do Prezydium Rady. Na Przewodniczącego wybrano dr. inż. Macieja Stroińskiego – Zastępcę Przewodniczącego Komitetu Sterującego ds. Rozwoju Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej