Aktualności

Aktualizacja danych w Europeanie

W ostatnich tygodniach Europeana zaktualizowała dane przekazywane poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych. Pomimo napotkanych problemów udało się zakończyć operację z sukcesem. Podczas tej aktualizacji po raz pierwszy udało przekazać się miniatury dla większości publikacji (prawie 300 000 miniatur) z FBC. Ponadto zwiększyła się liczba publikacji z FBC do prawie 350 000. Dzięki funkcjonalności oprogramowania dLibra, część miniatur dla publikacji w formacie DjVu została wygenerowana automatycznie.

Czytaj dalej

Nowy numer PIONIER magazine w wersji online

Od tego numeru PIONIER magazine będzie dostępny również w formie elektronicznej. Na razie w sieci znaleźć można jedynie najnowsze wydanie pisma, już niebawem jednak znajdą się tam również archiwalne numery PIONIERA.

Czytaj dalej

PCSS na portalu Facebook

Od kilku dni informacje na temat działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego można znaleźć również na portalu społecznościowym Facebook.

Czytaj dalej

Konsultacje publiczne na temat neutralności sieci i otwartego Internetu

Pod koniec czerwca tego roku Komisja Europejska ogłosiła konsultacje publiczne poświęcone neutralności sieci i otwartego Internetu. Konsultacje będą miały charakter otwarty – mogą wziąć w nich udział wszystkie zainteresowane strony, mi. n. dostawcy usług i treści, użytkownicy, przedstawiciele sektora oraz instytucje badawcze. Termin nadsyłania stanowisk upływa 30 września br. Odpowiedzi otrzymane przez Komisję Europejską zostaną wykorzystane w przygotowywanym przez Komisję Europejską raporcie na temat neutralności sieci, którego publikacja przewidziana jest przed końcem tego roku.

Czytaj dalej

Rekordowy mundial w Internecie

Telewizja Polska przy współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym transmituje w sieci wszystkie spotkania piłkarskich mistrzostw świata rozgrywanych w RPA. E-transmisje cieszą się sporą popularnością wśród widzów.

Czytaj dalej

Dyplomaci z Niemiec z wizytą w PCSS

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe gościło w miniony weekend trzynastu pracowników ambasad różnych krajów na terenie Niemiec. Dyplomaci z Albanii, Rumunii, Chin, Grecji, Serbii, Rosji, Kirgistanu i Polski przyjechali do Poznania w ramach programu niemieckiego MSZ. Goście zapoznali się z działalnością PCSS, jako jednej z wizytówek Wielkopolski.

Czytaj dalej

Badania Eurobarometru: Nauka i technologia ważniejsze od sportu

Nauka popularniejsza od sportu? Tak wynika z badań Eurobarometru. Niemal 80% Europejczyków deklaruje zainteresowanie odkryciami naukowymi, 65% z nich interesuje się natomiast wiadomościami ze świata sportu. Z dalszych badań wynika, że Europejczycy chcą być również informowani o tym, co dzieje się w świecie nauki. Nie do końca natomiast ufają w to, że naukowcy chcą lub mogą rozwiązać problemy społeczeństwa.

Czytaj dalej

Forum Gospodarcze”Berlin-Wielkopolska 2010″

„Silni partnerzy – silne klastry – silne regiony” pod takim hasłem rozpoczęło się w Berlinie jednodniowe polsko-niemieckie Forum Gospodarcze „Berlin-Wielkopolska 2010“. Głównym celem spotkania jest połączenie sił i potencjałów obu regionów w obliczu wyzwań związanych z dotykającą regiony coraz silniej globalną konkurencją. W Forum uczestniczą także przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

Portale społecznościowe zyskują na popularności

Okazało się, że w maju 2010 roku użytkownicy Internetu z Wielkiej Brytanii po raz pierwszy częściej odwiedzali strony portali społecznościowych niż wyszukiwarek internetowych. Według portalu Hitwise w maju 2010 roku portale społecznościowe odnotowały 11.88% odsłon, natomiast wyszukiwarki internetowe 11.33%. Oznacza to, że maj był pierwszym miesiącem w którym popularność portali społecznościowych przewyższyła popularność wyszukiwarek internetowych.

Czytaj dalej

Federacja Bibliotek Cyfrowych jako wzorcowe studium przypadku współpracy z Europeaną

W opublikowanym niedawno poradniku “Aggregators Handbook”, opracowanym w ramach projektu Europeana v1.0, a przeznaczonym dla agregatorów metadanych chcących współpracować z Europeaną, zawarte zostało studium przypadku opisujące drogę jaką przechodzi agregator metadanych przygotowując się do takiej współpracy. Podstawą dla tego studium są doświadczenia polskiej Federacji Bibliotek Cyfrowych. Tekst tego studium przypadku dostępny jest również na stronach informacyjnych dla potencjalnych nowych partnerów Europeany.

Czytaj dalej