Aktualności

Co tam Panie w Europeanie?

1 marca 2010 r. na stronach grupy projektów współtworzących Europeanę opublikowany został coroczny raport z działań związanych z rozwojem tejże biblioteki. Rozdział 4.4 tego raportu zawiera niestety nieaktualne dane (pochodzące najprawdopodobniej z sierpnia 2009, z dokumentu “Europeana Content Strategy”), wg których udział Polski w Europeanie to mniej niż 1%.

Czytaj dalej

Rekordowy rok w rozwoju sieci polskich bibliotek cyfrowych

Rok 2009 okazał się być rekordowym pod względem liczby nowo uruchomionych bibliotek cyfrowych. Wczoraj na stronach projektu dLibra, wprowadzony został 16 wpis na liście instalacji oprogramowania dLibra (dotyczący 2009 roku). Oznacza to, że z informacji jakie na chwilę obecną posiadamy, w roku 2009 uruchomiono o 4 biblioteki cyfrowe więcej niż w roku 2008 (por. http://dlibra.psnc.pl/biblioteki/). Ponadto z informacji jakie do nas spływają wynika, że rok 2009 nie jest jeszcze ostatecznie “zamknięty” – nadal istnieje szansa na zwiększenie liczby nowo uruchomionych bibliotek cyfrowych o kilka instalacji.

Czytaj dalej

Materiał z drugiej sesji operacji otolaryngologicznych „na żywo” jest już dostępny

Na stronie http://orl.pcss.pl udostępniony został materiał nagrany podczas drugiej sesji operacji otolaryngologicznych „na żywo”. Po fazie postprodukcji oraz akceptacji przez Kierownika Kliniki Profesora Witolda Szyftera archiwalny zapis operacji laryngektomii rekonstrukcyjnej nadpierściennej z CHEP stał się ponad dwugodzinnym materiałem edukacyjnym pokazującym nowoczesną metodę operacji oraz umiejętności chirurgiczne na najwyższym poziomie.

Czytaj dalej

Ponad 1 000 rozpraw naukowych z Polski w DART-Europe

W tym tygodniu Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) przekazała do DART-Europe informacje o kolejnych publikacjach naukowych z Polski – ich liczba wzrosła o ponad 700 osiągając wartość 1 102 publikacji. Ten znaczący przyrost jest zasługą 5 kolejnych bibliotek cyfrowych, które zdecydowały się przekazać informacje o udostępnianych pracach doktorskich i habilitacyjnych dalej.

Czytaj dalej

Bocian przyleci za 40 dni

Od kilku dni dwie kamery umieszczone na kominie budynku w Chybach pod Poznaniem śledzą na razie puste jeszcze, wypełnione śniegiem bocianie gniazdo. Za kilkanaście dni śnieg stopnieje, a do gniazda wróci jego prawowity właściciel – bocian, który jesienią odleciał do „ciepłych krajów”. Skąd taka dokładna wiedza? Z obserwacji, która już siódmy sezon, od 19 marca 2004 roku jest prowadzona przez amatorów bocianiego podglądania. Transmisję internetową wspiera jak co roku Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver na żywo w Internecie

Od 12 do 28 lutego w kanadyjskim Vancouver odbywa się jedna z najważniejszych tegorocznych imprez sportowych; to największe miasto Kolumbii Brytyjskiej gościć będzie najlepszych sportowców walczących o medale XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich. To już trzecia Olimpiada transmitowana na żywo przez Telewizję Polską wraz z partnerami z projektu ITVP za pośrednictwem Polskiego Internetu Optycznego PIONIER.

Czytaj dalej

Manuskrypt z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim dostępny w Internecie

W dniu 9 lutego 2010 roku na stronach Księgozbioru Wirtualnego Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES opublikowana została cyfrowa wersja “Księgi Henrykowskiej”. Jest to manuskrypt powstały w XIII wieku, w którym znajduje się pierwsze zapisane w języku polskim zdanie: „day ut ia pobrusa, a ti poziwai” co znaczy „pozwól, ja będę mełł, a ty odpocznij”. Zdanie to znajduje się na s. 24 Księgi, wiersz 9 od dołu.

Czytaj dalej

Zaproszenie na 4. Konferencję Centrum Innowacji Microsoft w Poznaniu

Centrum Innowacji Microsoft w Poznaniu (MIC) ma przyjemność zaprosić Państwa na czwartą edycję dorocznej Konferencji MIC „Nowoczesne Technologie Bliżej Nas”. Konferencja odbędzie się we czwartek, 4 marca 2010 roku – tradycyjnie w budynku Ośrodka Nauki PAN w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego 17/19 (sala plenarna), w godzinach 10:00-17:00.

Czytaj dalej

„Biznes stymulowany nauką…” działa jak magnes !

Z przyjemnością informujemy, że na konferencję „Biznes stymulowany nauką…” przybyło więcej osób niż wynosiła maksymalna liczba miejsc. Dostawiliśmy dwadzieścia krzeseł. „To wynik więcej niż zadowalający” – spokojnie podsumowuje Jarosław Maciej Dohnal, koordynator projektu ICT Wielkopolska.

Czytaj dalej

PCSS zostaje oficjalnym partnerem DART-Europe

20 stycznia 2010 roku PCSS został oficjalnym partnerem projektu DART-Europe. Celem projektu jest ułatwienie dostępu do prac dyplomowych i dysertacji powstających w Europie. Cel ten realizowany jest poprzez agregowanie informacji o takich pracach dostępnych on-line, a następnie udostępnianie tych informacji w portalu umożliwiającym ich przeszukiwanie i przeglądanie.

Czytaj dalej