Artykuły i raporty

Nadciągają obliczeniowe chmury

Nie ma dziś chyba na świecie osoby, która korzystałaby wyłącznie z jednego komputera. Jeden w pracy, drugi w domu, do tego laptop, który wszędzie nam towarzyszy oraz telefon komórkowy, posiadający wiele aplikacji, używanych dotąd wyłącznie w komputerach. I tutaj pojawia się problem – przenoszenia i dostępu do danych. Rozwiązaniem problemu może być cloud computing.

Czytaj dalej

Klikasz – kupujesz

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakupy w sieci. Jak wynika z badań rynku w tym roku e-sklepy zwiększą sprzedaż o 1 mld zł, do 7,5 mld zł. To najlepszy wynik od lat. Na tle innych krajów prezentujemy się jednak dość blado.

Czytaj dalej

Co tam panie w Europeanie? (część 4)

Na początku tego tygodnia Europeana zaktualizowała dane bibliotek cyfrowych przyłączonych do Federacji Bibliotek Cyfrowych. Z radością możemy poinformować, że liczba przekazywanych publikacji od czasu ostatniej aktualizacji zwiększyła się o ponad 100 tysięcy i wynosi teraz dokładnie 462 796.

Czytaj dalej

„Praktyka Informatyka” 2010: Dwóch zwycięzców

„Automatyczne rozpoznawanie zapisu nutowego” i „Sztuczna inteligencja i systemy agentowe w grach komputerowych” najlepszymi pracami dyplomowymi w konkursie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w 2010 roku.

Czytaj dalej

O PCSS na osor.eu

Artykuł opisujący otwarte oprogramowanie stosowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Komputerowe między innymi w tworzeniu Miejskiego Informatora Multimedialnego miasta Poznania znalazł się na stronie osor.eu. Specjalistyczny portal jest poświęcony wykorzystaniu wolnego oprogramowania w europejskiej administracji.

Czytaj dalej

Test PCSS: czy przeglądarki internetowe są bezpieczne?

Czy podczas korzystania z przeglądarek internetowych myślimy o swoim bezpieczeństwie i bezpieczeństwie swojego komputera? Czy zdajemy sobie sprawę, ile niebezpieczeństw czyha na użytkowników przeglądarek? Próbę odpowiedzi na te pytania podjęli członkowie Zespołu Bezpieczeństwa Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, przeprowadzając testy porównawcze przeglądarek internetowych pod kątem odporności na ataki na szyfrowane połączenia SSL/TLS. Szczególną uwagą objęty został sposób wykrywania potencjalnych zagrożeń przez przeglądarki oraz informowania o nich użytkownika (także nieposiadającego szerokiej wiedzy technicznej).

Czytaj dalej

O nowoczesnych e-technologiach dla nauki, biznesu i…”Kowalskiego” w Gazecie Wyborczej

Polecamy wywiad z prof. Janem Węglarzem – szefem Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i Prezesem Poznańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wywiad ukazał się 9. września w poznańskim dodatku do Gazety Wyborczej w rubryce poświęconej firmom i instytucjom, które najbardziej wpływają na dobrą kondycję Poznania i wysoką jakość życia jego mieszkańców. Obok Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w rubryce opisane zostały takie wizytówki Poznania, jak: Akademia Sztuk Pięknych, STOMIL – POZNAŃ S.A., H. Cegielski – POZNAŃ S.A., Uniwersytet Przyrodniczy i Centrum Badań DNA Sp. z o.o.

Czytaj dalej

Polacy najbardziej zagrożonymi i…beztroskimi internautami

Aż 70 proc. polskich użytkowników internetu deklaruje, że doświadczyło próby nadużycia, włamania, wyłudzenia lub kradzieży danych. Tak wynika z badania firmy F-Secure zajmującej się bezpieczeństwem sieciowym. Jednocześnie Polacy okazali się internautami najgorzej dbającymi o bezpieczeństwo swoich danych.

Czytaj dalej