Artykuły i raporty

Prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry

W Dziale Inżynierii Danych i Platform Analitycznych we współpracy z [W] Eye Clinic prowadzone są prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry i wspomaganiem wyboru optymalnego postępowania terapeutycznego. Jaskra jest grupą chorób prowadzących do uszkodzenia nerwu wzrokowego, która stanowi poważny problem dla wielu milionów pacjentów na całym świecie.

Czytaj dalej

Inteligentna identyfikacja wariantów złośliwego oprogramowania

Każdego dnia odnotowuje się ok. 500 tys. nowych przykładów malware’u. Mimo iż wiele z nich nie różni się znacząco od tych już znanych, analiza klasycznych sygnatur, czyli charakterystycznych fragmentów ich kodu binarnego, nie jest wystarczająca. Twórcy malware’u wykorzystują narzędzia do modyfikowania kodu źródłowego (tzw. obfuskacji), co może prowadzić do opóźnionej detekcji funkcjonalności wykorzystujących nieznane podatności.

Czytaj dalej

Skok PCSS w przyszłość obliczeń

Aby wzmocnić przewagę konkurencyjną w Polsce i Europie oraz móc wykorzystać kompleksowe rozwiązania HPC, PCSS nawiązał współpracę z firmą xFusion, specjalistą z dziedziny infrastruktury obliczeniowej. Na bazie doświadczeń z tej współpracy powstał white paper opisujący potencjał przyspieszania badań naukowych, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych serwerów xFusion oraz ich wydajności, która wyznacza nowe standardy w świecie IT. Zachęcamy do lektury artykułu (w wersji angielskiej), w którym przybliżone zostały rozwiązania wdrożone w projekcie KMD.

Czytaj dalej

Piszą o nas (sierpień)

Zapraszamy na krótki przegląd portali internetowych, a także artykułów prasowych i programów telewizyjnych, w których pojawiły się materiały dotyczące różnych aspektów działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

Krajowe laboratorium sieci i usług 5G

Rozwój sieci 5G jest motorem napędowym cyfrowej transformacji w Polsce. Zaprojektowana infrastruktura badawcza jest zgodna z architekturą sieci 5G i umożliwia prowadzenie badań zarówno w pojedynczym laboratorium, jak i w całym rozproszonym ekosystemie. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu sieci operacyjnej 5G dla projektu oraz opracowaniu i uruchomieniu systemu zarządzania i monitorowania infrastruktury 5G. Sieć operacyjna krajowego laboratorium ma za zadanie połączenie laboratoriów umiejscowionych w różnych lokalizacjach i w różnych częściach kraju.

Czytaj dalej

PSNC Digital Future Talks: Inżynieria oprogramowania to nauka o komunikacji międzyludzkiej!

Jak się tworzy oprogramowanie? Czy inżynier, który pisze programy musi mieć natchnienie jak artysta, który z piórem w ręce czeka na natchnienie? Czy komputery kwantowe wyprą tradycyjne i staną się powszechnym sprzętem w domu każdego Kowalskiego? Jak bardzo sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla programistów – to pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi w rozmowie z dr hab. inż. Bartoszem Walterem.

Czytaj dalej

Pierwsze komputery kwantowe w Polsce i Europie

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe jest koordynatorem i inicjatorem konsorcjum EuroQCS-Poland, a jednocześnie miejscem instalacji europejskiego komputera kwantowego opartego na technologii uwięzionych jonów. Na mocy podpisanej na początku lipca 2024 roku umowy między EuroHPC JU a Ministerstwem Cyfryzacji w przyszłym roku w poznańskim Centrum zostanie zainstalowany komputer kwantowy EuroQCS-Poland oparty o technologię spułapkowanych jonów.

Czytaj dalej

„Sfera otwartej nauki wymaga uporządkowania” – rozmowa z dr. hab. Michałem Klichowskim

W listopadzie 2023 roku PCSS wygrało dwa przetargi, których przedmiotem są usługi na rzecz węzła EOSC EU obejmujące: zarządzanie usługą kontenerową, obliczeniową (maszyny wirtualne) i masowego transferu danych oraz zarządzanie usługą synchronizacji i udostępniania plików, interaktywnych notatników oraz transferu dużych plików. Zapraszamy na rozmowę o możliwościach jakie stwarza ekoststem EOSC z prof. UAM, dr. hab. Michałem Klichowskim, Pełnomocnikiem Rektora ds. Otwartej Nauki, Dyrektorem Centrum Neuronauki Poznawczej i Kierownikiem Pracowni Badań nad Procesem Uczenia Się.

Czytaj dalej

PSNC Digital Future Talks: EOSC, czyli Europejska Chmura Otwartej Nauki

Czy EOSC (ang. European Open Science Cloud), czyli Europejską Chmurę Otwartej Nauki można nazwać „wspólnym stołem” z danymi, który umożliwia nie tylko pogłębianie danych w jednej dziedzinie, ale i działanie z uwzględnieniem różnych perspektyw dyscyplin naukowych? Zdaniem Raimundasa Tuminauskasa oraz Marcina Wolskiego – gości najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks – jak najbardziej! Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu.

Czytaj dalej

AI to taka potęga, która pozwoli Poznaniowi dać mieszkańcom lepsze warunki życia

Definiowanie zadań dla inteligentnego miasta staje się dzisiaj walką o lepszą jakość życia jego mieszkańców. Zapraszamy na rozmowę o kierunku rozwoju oraz wyzwaniach i zagrożeniach cyfrowego miasta z Michałem Łakomskim, Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Smart City w Poznaniu w województwie wielkopolskim oraz Dyrektorem Wydziału Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania.

Czytaj dalej