Artykuły i raporty

GÉANT Community

Infrastruktura GÉANT oraz jej nowoczesne usługi sieciowe są jednymi z najważniejszych narzędzi wspierania środowiska naukowego w Europie. Dynamiczny i stały rozwój podyktowany wprowadzaniem nowoczesnych i innowacyjnych technologii oraz adresowaniem zaawansowanych wymagań użytkowników w nieprzerwany sposób jest finansowo wspierany przez Unię Europejską w ramach kolejnych projektów (obecnie GN5-1 i GN5-IC1).

Czytaj dalej

Zrozumieć finanse

Płynność finansowa to, najogólniej ujmując, zdolność jednostki do terminowego regulowania swoich zobowiązań. Działalność PCSS prowadzona jest w bardzo wymagających uwarunkowaniach związanych z zarządzaniem finansami, gdyż środki będące w dyspozycji Działu Finansowo-Księgowego silnie zależą od tempa realizacji projektów oraz sposobów refundowania ich kosztów. Przy tak dużej skali realizowanych zadań niezwykle istotne jest odpowiednie planowanie działań i transakcji w celu zabezpieczenia płynności, niezależnie od typu projektu.

Czytaj dalej

Bezpieczeństwo dzieci w sieci

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie często analizujemy przez pryzmat działania osób trzecich. Tymczasem to działania samych dzieci, ich aktywność w sieci, to, co udostępniają, wpływa na ich obecne i dorosłe życie równie silnie. Nie wszystkie dzieci są świadome, że treści raz opublikowane trudno usunąć. To co dzieci lub ich rodzice (vide sharenting) publikują, może zostać użyte przeciwko nim.

Czytaj dalej

LOFAR – cyfrowe narzędzie w badaniach radioastronomicznych

Idea budowy teleskopu LOFAR zrodziła się we wczesnych latach 90., kiedy to stało się jasne, że dzięki systemom informatycznym możliwe będzie bezproblemowe sterowanie i przetwarzanie informacji poszczególnych grup elementów tego instrumentu złożonego dziś z dziesiątków tysięcy detektorów. Stało się też oczywiste, że same systemy detekcji fal radiowych są także już odpowiednio zaawansowane. Na początku 2024 roku oficjalnie powołano konsorcjum LOFAR ERIC, działające na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Sieć Radiowa Niskiej Częstotliwości.

Czytaj dalej

Optymalizacja zapylania przez pszczoły miodne

Zapylanie roślin przez owady jest niewątpliwie jednym z kluczowych sposobów na zachowanie bioróżnorodności, która jest jednym z głównych pojęć tworzących podstawy ekologii i polityki ochrony przyrody. Pszczoły są najbardziej wartościowymi ekonomicznie i najefektywniejszymi zapylaczami. Co więcej, zapylanie ma największy wpływ na plony w rolnictwie na całym świecie, znacznie przewyższając wszelkie inne praktyki zarządzania.

Czytaj dalej

W stronę bliźniaka cyfrowego fabryki

Nie oswoiliśmy się jeszcze na dobre z takimi pojęciami jak sztuczna inteligencja (artificial intelligence – AI), czy inteligentne miasto (smart city), gdy do powszechnego obiegu wszedł nowy termin – bliźniak cyfrowy (digital twin). W PCSS prace nad bliźniakiem cyfrowym, rozumianym jako wirtualne odzwierciedlenie wybranego wycinka rzeczywistości, trwają od wielu lat w takich projektach, jak uruchomiony w 2006 roku ACGT (Advancing Clinico-Genomic Trials on Cancer), w którym zespół pracował nad cyfrowym odzwierciedleniem procesów i obiektów w organizmie człowieka.

Czytaj dalej

Laboratorium Art & Science PCSS

Laboratorium Art&Science PCSS to przestrzeń funkcjonując przy ul. Zwierzynieckiej 20. Od kilku lat celem tego miejsca jest budowanie i tworzenie interdyscyplinarnej społeczności funkcjonującej na przestrzeni środowisk artystycznych, technologicznych czy naukowych. Misja ta jest realizowana poprzez regularne z instytucjami kultury, NGO’sami czy kolektywami przy realizacji wydarzeń artystycznych, rezydencji jak edukacyjnych.

Czytaj dalej

Analiza zasobów genowych roślin uprawnych metodami genomicznymi

Analiza zasobów genowych roślin uprawnych metodami genomicznymi przeprowadzana jest w celu opracowania charakterystyki ich materiału genetycznego. Nowe metody badawcze oraz uzyskane dzięki nim dane pozwalają hodowcom na zwiększenie efektywności i skuteczności prowadzonych programów hodowlanych poprzez wstępne projektowanie właściwości nowych odmian. Narzędziem służącym do osiągnięcia tego celu są platformy molekularne pozwalające na gromadzenie i efektywne przeszukiwanie dużych wolumenów heterogenicznych danych referencyjnych.

Czytaj dalej

GlaucomAi: AI for your eye

Prace badawczo-rozwojowe nad wykorzystaniem systemów uczenia maszynowego we wczesnej diagnostyce jaskry prowadzone są w PCSS od ponad 10 lat. We współpracy z lekarzem okulistą dr. Robertem Wasilewiczem wypracowano przez ten czas, funkcjonujący już na stałe i nadający się do powielenia w innych dziedzinach medycyny, sposób wykorzystania technik uczenia maszynowego dla lepszego poznawania patomechanizmów i czynników rozwoju choroby.

Czytaj dalej

Cyfrowe dziedzictwo kulturowe

Rok 2023 przyniósł wiele ciekawych rozwiązań w obszarze bibliotek cyfrowych i agregacji cyfrowych danych dziedzictwa kulturowego. Prace nad rozwojem pakietu oprogramowania DInGO, we współpracy z Biblioteką Śląską oraz Uniwersytetem Wrocławskim, zaowocowały pierwszymi wdrożeniami siódmej generacji systemu dLibra, wyróżniającej się nowym układem interfejsu użytkownika, zmienionym sposobem przeszukiwania zasobów udostępnianych w systemie oraz ich prezentacji z uwzględnieniem występowania poszukiwanych fraz w treści obiektu.

Czytaj dalej