Artykuły i raporty

Lotnicza inwestycja w Kąkolewie

Budowa hangaru wraz z zapleczem laboratoryjno-badawczym i jego wyposażeniem realizowana jest w ramach projektu „AEROSFERA. Lotnisko rzeczy”. Celem projektu jest przede wszystkim wyposażenie lotniska w Kąkolewie w infrastrukturę naukowo-badawczą do realizacji prac w obszarze B+R dla potrzeb transportu lotniczego, eksploatacji użytkowej, logistyki, monitorowania, nadzoru oraz neutralizacji zdarzeń i katastrof.

Czytaj dalej

PIONIER-Q połączy Komputery Dużej Mocy w Polsce

W marcu 2024 roku zakończono instalację oraz uruchomiono sieć komunikacji kwantowej opartej o technologię Quantum Key Distribution – PIONIER-Q. Projekt jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy EuroQCI budowy europejskiej sieci komunikacji kwantowej. PCSS, będące operatorem Sieci PIONIER, zostało wybrane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów jako autoryzowana jednostka do koordynowania tego projektu.

Czytaj dalej

O jubileuszu PCSS w „GÉANT CONNECT”

W najnowszym wydaniu czasopisma „CONNECT”, skupionej wokół sieci i społeczności GÉANT, opublikowano artykuł, dotyczący trzech dekad działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. W publikacji znalazły się najważniejsze wydarzenia z historii PCSS, będącego istotnym, międzynarodowym węzłem europejskiej przestrzeni badawczej w zakresie infrastruktury informatycznej nauki oraz ważnym centrum badawczo-rozwojowym w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zachęcamy do lektury.

Czytaj dalej

Dystrybucja precyzyjnych sygnałów czasu i częstotliwości

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe od ponad dekady zwiększa swoje możliwości w zakresie dystrybucji precyzyjnych sygnałów czasu i częstotliwości, a także współpracuje w rozwijaniu technologii transferu tychże sygnałów. Działania te wzmacniają pozycję PCSS wśród krajowych i międzynarodowych partnerów, a także owocuje szeregiem nowych projektów, w których Centrum odgrywa ważną rolę.

Czytaj dalej

Rola sztucznej inteligencji w medycynie i naukach o mózgu

Poszukiwanie rzetelnych i wydajnych algorytmów ułatwiających pracę lekarzy, znajdowanie nowych markerów biologicznych poszczególnych chorób, wspieranie diagnozy i lepsze metody kwantyfikacji procesu terapeutycznego, to jedne z największych wyzwań współczesnych społeczeństw, podejmowanych w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Czytaj dalej

Wspieramy Zrównoważony Rozwój: projekty ILIAD i HIDALGO2

Od ponad 30 lat Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zapewnia dostęp do e-Infrastruktury na światowym poziomie, tworząc tym samym swoiste środowisko badawczo-rozwojowe, działające na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju społeczno-gospodarczego. Wśród realizowanych w tym zakresie w PCSS projektów wyróżnić można ILIAD i HIDALGO2.

Czytaj dalej

DInGO – Digitize and Go

Miniony, 2023 rok przyniósł wiele ciekawych rozwiązań w obszarze bibliotek cyfrowych i agregacji cyfrowych danych dziedzictwa kulturowego. We współpracy z Biblioteką Śląską oraz Uniwersytetem Wrocławskim prowadzono m.in. prace nad rozwojem pakietu oprogramowania DInGO,  które zaowocowały pierwszymi wdrożeniami siódmej generacji systemu dLibra, wyróżniającej się nowym układem interfejsu użytkownika, zmienionym sposobem przeszukiwania zasobów udostępnianych w systemie oraz ich prezentacji z uwzględnieniem występowania poszukiwanych fraz w treści obiektu.

Czytaj dalej

Zapraszamy na podcast „Pierwsze w Polsce komputery kwantowe w PCSS”

Na początku grudnia 2023 roku zainstalowano pierwsze w Polsce kwantowe fotoniczne systemy obliczeniowe. Dwie maszyny firmy ORCA Computing, zakupione w ramach projektu EuroHPC-PL, stanęły w siedzibie PCSS. O tym, jak wykorzystać drzemiący w nich potencjał, można posłuchać w rozmowie Radia TOK FM z Piotrem Rydlichowskim – specjalistą w dziedzinie technologii kwantowych z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.

Czytaj dalej