Artykuły i raporty

Rola sztucznej inteligencji w medycynie i naukach o mózgu

Poszukiwanie rzetelnych i wydajnych algorytmów ułatwiających pracę lekarzy, znajdowanie nowych markerów biologicznych poszczególnych chorób, wspieranie diagnozy i lepsze metody kwantyfikacji procesu terapeutycznego, to jedne z największych wyzwań współczesnych społeczeństw, podejmowanych w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Czytaj dalej

Wspieramy Zrównoważony Rozwój: projekty ILIAD i HIDALGO2

Od ponad 30 lat Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zapewnia dostęp do e-Infrastruktury na światowym poziomie, tworząc tym samym swoiste środowisko badawczo-rozwojowe, działające na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju społeczno-gospodarczego. Wśród realizowanych w tym zakresie w PCSS projektów wyróżnić można ILIAD i HIDALGO2.

Czytaj dalej

DInGO – Digitize and Go

Miniony, 2023 rok przyniósł wiele ciekawych rozwiązań w obszarze bibliotek cyfrowych i agregacji cyfrowych danych dziedzictwa kulturowego. We współpracy z Biblioteką Śląską oraz Uniwersytetem Wrocławskim prowadzono m.in. prace nad rozwojem pakietu oprogramowania DInGO,  które zaowocowały pierwszymi wdrożeniami siódmej generacji systemu dLibra, wyróżniającej się nowym układem interfejsu użytkownika, zmienionym sposobem przeszukiwania zasobów udostępnianych w systemie oraz ich prezentacji z uwzględnieniem występowania poszukiwanych fraz w treści obiektu.

Czytaj dalej

Zapraszamy na podcast „Pierwsze w Polsce komputery kwantowe w PCSS”

Na początku grudnia 2023 roku zainstalowano pierwsze w Polsce kwantowe fotoniczne systemy obliczeniowe. Dwie maszyny firmy ORCA Computing, zakupione w ramach projektu EuroHPC-PL, stanęły w siedzibie PCSS. O tym, jak wykorzystać drzemiący w nich potencjał, można posłuchać w rozmowie Radia TOK FM z Piotrem Rydlichowskim – specjalistą w dziedzinie technologii kwantowych z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.

Czytaj dalej

PSNC Podcast: Najszybsze systemy przechowywania danych

Eksplozja zastosowań Big Data, Data Science i AI powoduje, że systemy IT potrzebują coraz szybszego dostępu do danych, używają coraz obszerniejszych zbiorów i coraz większej liczby plików. Efektywność dostępu do danych jest kluczem do wydajności obliczeń, a co za tym idzie postępów w badaniach, edukacji czy gospodarce. W szóstym odcinku PSNC Podcast rozmawiamy o najszybszych systemach przechowywania danych.

Czytaj dalej

Rok 2023 z aplikacją Conference4me

Dla zespołu, zajmującego się Conference4me, rok 2024 będzie kolejnym już, 13. rokiem intensywnej działalności w segmencie konferencyjnym na rynku aplikacji mobilnych do obsługi wydarzeń. Na całym świecie, w 67 krajach, aplikacja została zainstalowana przez ponad 250 000 użytkowników na platformie Android, iOS podczas 757 konferencji oraz 447 wystaw.

Czytaj dalej

Raport 2023: podsumowanie roku jubileuszowego

Zapraszamy do zapoznania się z Raportem Rocznym PCSS 2023, który nie tylko podsumowuje działalność Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w minionym roku, ale także zwieńcza dwanaście miesięcy obchodów jubileuszu 30-lecia działalności PCSS oraz 20-lecia Konsorcjum PIONIER.

Czytaj dalej

Stoisko PCSS na SC’23 prezentuje podstawy działania systemu oraz zdalne demo funkcjonowania

Brytyjski producent komputerów kwantowych ORCA Computing został wybrany przez PCSS, by dostarczyć Centrum dwa komputery ORCA Computing PT-1, których konstrukcja oparta jest na kwantowych systemach fotonicznych. Systemy, które sfinansowano z krajowego projektu, zostaną zainstalowane w centrum komputerów dużej mocy w Poznaniu. Ich wprowadzenie przyspieszy prace oparte na obliczeniach kwantowych w takich dziedzinach jak biologia, chemia i uczenie maszynowe.

Czytaj dalej

Safe-Home: nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych

Safe-Home to międzynarodowy projekt, w którym udział biorą instytucje naukowe, uniwersytety, a także przedsiębiorcy z Portugalii, Korei Południowej, Czech oraz Polski, którą reprezentuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz firma medvc.eu Sp. z o.o.  Nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych w programie „Europa Minha” przybliża portugalska telewizja TV RTP.

Czytaj dalej

PSNC Podcast: Sieć PIONIER, czas i częstotliwość – czyli podstawa dla nauki i telekomunikacji

Jest jedną z najnowocześniejszych sieci światłowodowych na świecie. Mowa o Polskim Internecie Optycznym, czyli Sieci PIONIER, która obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. O PIONIERZE, a także o wzorcowym czasie w Polsce oraz zegarach optycznych, w piątym odcinku PSNC Podcast, rozmawiamy z dr. inż. Krzysztofem Turzą z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.

Czytaj dalej