W Budynku Sal Technologicznych Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego odbyła się dostawa i montaż urządzeń systemu chłodzenia technologicznego. Dzięki powiększeniu mocy chłodniczej, BST zostanie wyposażony w dwa tory chłodzenia o mocy 1,2 MW każdy, dzięki czemu możliwe będzie zapewnienie wysokiego poziomu dostępności urządzeń chłodzonych klasycznie przy pomocy powietrza z wykorzystaniem czynnika chłodniczego.
Dodatkowo, w ramach modernizacji urządzeń, zwiększona zostanie wydajność energooszczędnego systemu chłodzenia, co wydłuży czas działania systemu klimatyzacji bez udziału sprężarek wytwarzających chłód. Wpłynie to na znaczące zmniejszenie kosztów chłodzenia.
W ramach poprzednich dostaw uruchomiono natomiast dwa nowe transformatory o mocy 2,5 MW oraz powiększono infrastrukturę szynoprzewodów o 100%, co stanowi duży postęp w rozwoju serwerowni PCSS. Rozbudowa ta pozwala na zwiększenie następujących funkcjonalności:
- Zapewnienie stabilnego i niezawodnego zasilania: Posiadając więcej transformatorów o dużej mocy, możemy zagwarantować, że serwerownia będzie działać stabilnie i bez przerw w dostawie energii elektrycznej. To kluczowe dla utrzymania ciągłości działania serwerów i innych urządzeń w serwerowni,
- Możliwość zwiększenia mocy obliczeniowej: Dzięki poszerzeniu infrastruktury szynoprzewodów, możemy wykorzystać większą powierzchnię w serwerowni i zainstalować nowe serwery HPC, obliczeniowe, chmurowe oraz systemy storage. To umożliwi nam zwiększenie mocy obliczeniowej i przetwarzania danych,
- Redukcję ryzyka: Dzięki posiadaniu większej ilości transformatorów o dużej mocy, redukujemy ryzyko awarii i zapewniamy redundancję w dostawie energii elektrycznej. To zwiększa poziom bezpieczeństwa i niezawodności w działaniu serwerowni,
- Skalowalność: Rozwój serwerowni wraz z instalacją nowych serwerów HPC obliczeniowych, chmurowych oraz systemów storage oznacza, że w przyszłości będziemy mogli łatwiej rozbudowywać naszą infrastrukturę. Jest to ważne, gdyż rosnące wymagania klientów dotyczące mocy obliczeniowej i przetwarzania danych będą wymagały ciągłego rozwijania infrastruktury serwerowej.
Demonstracja na SC24: Schematy rozproszonych, hybrydowych kwantowo-klasycznych obliczeń w świecie kryptografii post-kwantowej
2024-11-19
Podczas konferencji SC24 odbędzie się demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe; jeden znajdujący się w PCSS w Poznaniu, drugi na konferencji SC24 w Atlancie, połączone za pośrednictwem infrastruktury sieci produkcyjnych PIONIER, GÉANT, SURF/NetherLight, NEA3R, ESnet, Internet2, NA-REX, StarLight i SCinet, pokażą na żywo możliwości wykorzystywania sieci i usług produkcyjnych do obsługi hybrydowych kwantowo-klasycznych systemów obliczeniowych.
Prezentacja pierwszego na świecie przypadku użycia kwantowego Multi-QPU, Multi-GPU i Multi-CPU
2024-11-18
W ramach przełomowego projektu, PCSS w Polsce współpracowało z firmami NVIDIA i ORCA Computing, aby zaprezentować pierwszą na świecie hybrydową architekturę obliczeniową w PCSS, obejmującą środowisko KDM dla wielu użytkowników obsługujące wiele jednostek przetwarzania kwantowego (QPU), wraz z wykonywaniem zadań na wielu procesorach graficznych (GPU).
Zapisz się do newslettera projektu ECHOES
2024-11-15
Prace w projekcie ECHOES Cultural Heritage Cloud, który sprzyja rozwojowi Digital Commons za pośrednictwem środowiska cyfrowego, umożliwiając zbiorowe wzbogacanie i analizę obiektów dziedzictwa kulturowego, faktów lub zjawisk, nabierają rozpędu. Wszystkich, którzy są zainteresowani dalszym rozwojem projektu i chcieliby otrzymywać informacje o aktualnościach, zachęcamy do zapisania się do nowo powstałego newslettera.
Ponad 10 mln zł na rozwój technologii kwantowej w Polsce
2024-10-30
PCSS afiliowany przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) otrzyma od Ministerstwa Cyfryzacji dotację w wysokości ponad 10 mln zł. Środki te wesprą tworzenie nowoczesnych programów edukacyjnych i szkoleń, które przygotują specjalistów do pracy z komputerami kwantowymi. Dotacja zostanie przyznana do końca 2025 roku i ma na celu zwiększenie kompetencji cyfrowych w obszarze inżynierii kwantowej.
Sukces zespołu Conference4me
2024-10-29
Aplikacja Conference4me, nazywana asystentem uczestnika konferencji, opracowana i rozwijana przez specjalistów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, we wrześniu 2024 roku towarzyszyła ponad 30 międzynarodowym konferencjom, dostarczając narzędzie do zarządzania agendą, prelegentami, prezentacjami i wieloma innymi funkcjami uczestnikom z różnych zakątków świata.
Platforma AI4EOSC uruchamia wersję beta usługi API LLM4EOSC
2024-10-28
AI4EOSC w czasie EOSC Symposium w Berlinie ogłosiło wdrożenie wersji beta usługi API LLM4EOSC (Large Language Models for the EOSC). Ta innowacyjna usługa jest teraz dostępna dla ograniczonej liczby użytkowników w społeczności European Open Science Cloud (EOSC) w celu jej oceny i przekazania opinii.
Oficjalne uruchomienie usług węzła EOSC EU Node
2024-10-25
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, w imieniu Komisji Europejskiej, z przyjemnością ogłasza oficjalne uruchomienie usług węzła EOSC EU Node, stanowiący kamień milowy w procesie wdrażania Otwartej Nauki w Europie (European Open Science Cloud, EOSC).
PSNC Digital Future Talks: Realne korzyści cyfrowych bliźniaków
2024-10-24
Zapraszamy na kolejny odcinek PSNC Digital Future Talks. Gościem dr. Magdaleny Baranowskiej-Szczepańskiej jest lider przestrzeni PSNC Future Labs - dr Adam Olszewski, który opowiada o cyfrowym bliźniaku w kontekście prac nad tym projektem, odbywających się na Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu.
9. edycja Europejskiej Sesji Internetowej Chirurgii Laryngologicznej Live
2024-11-19
Już po raz dziewiąty w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkompterowo-Sieciowego odbędzie się ELS (European Laryngological Live Surgery Broadcast), czyli międzynarodowa sesja Europejskiej Chirurgii Laryngologicznej Live. Tegoroczne wydarzenie, podczas którego przeprowadzone zostaną operacje z zakresu laryngologii, zaplanowano na 20 listopada br.
Promocja agrifoodTEF podczas Targów BIOAGRO 2024
2024-11-14
Premierowa odsłona Międzynarodowych Targów Technologii i Produktów Rolnictwa Ekologicznego BIOAGRO, które zaplanowano od 13 do 15 listopada 2024 r. to m.in. okazja do promocji produktów oraz usług dla sektora rolno-spożywczego. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, prezentując projekt agrifoodTEF.
Prezentacja narzędzi dla humanistyki cyfrowej podczas Targów Cyfrowych Narzędzi Badawczych
2024-11-13
Stoiska targowe oraz liczne prezentacje składały się na organizowane przez Bibliotekę Jagiellońską Targi Cyfrowych Narzędzi Badawczych, które odbyły się 7 listopada 2024 r. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, prezentując narzędzia dedykowane humanistyce cyfrowej.
PCSS i Konsorcjum PIONIER na Konferencji Supercomputing 24
2024-11-07
W tym roku Konferencja SC24 - The International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage, and Analysis odbędzie się w Atlancie i potrwa od 17 do 22 listopada. The Georgia World Congress Center, jedno z największych centrów konferencyjnych na świecie, będzie miejscem spotkań, rozmów i inspirujących prezentacji w ramach konferencji oraz towarzyszącej jej wystawie.
700 kroków o jutrze… w Przecławiu
2024-11-06
Wystawa "700 kroków o jutrze..." powraca po roku w nieco innej odsłonie. Już 17 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu odbędzie się prezentacja instalacji promenadowej, przygotowanej przez poznańskich artystów Jana Skorupę (Art&Science PSNC Future Labs) i Przemysława Degórskiego.
Kongres Efektywnej Komunikacji „Uprość w Prostym Piśmie”
2024-11-05
29 października 2024 r. odbył się w Warszawie Kongres Efektywnej Komunikacji, organizowany przez Fundację Języka Polskiego. W ramach panelu eksperckiego dr hab. Jarosław Liberek (UAM) oraz dr Tomasz Hoffman (PCSS) zaprezentowali „Proste Pismo” – uniwersalne narzędzie do upraszczania pism, które powstało przy współpracy Urzędu Miasta Poznań, Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego.
PCSS gospodarzem ATRIUM Researchers Forum
2024-10-23
17 października 2024 r. odbyło się międzynarodowe Forum Badaczy w ramach projektu ATRIUM (Advancing FronTier Research In the Arts and Humanities). PCSS jako jeden z partnerów wchodzących w skład konsorcjum został gospodarzem pierwszego tego typu spotkania, służącego wymianie doświadczeń różnych badaczy skupionych w obszarach humanistyki cyfrowej. Organizatorem spotkania był Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (IBL PAN).
Synergy Days 2024
2024-10-22
14 i 15 października 2024 roku odbyło się w Barcelonie spotkanie Synergy Days, uważane za najważniejszą konferencję łącząca cyfrowych innowatorów europejskiego sektora rolno-spożywczego. Międzynarodowa społeczność skupiona wokół projektu Smart Agri Hubs spotyka się, by dzielić się wiedzą i wymieniać doświadczeniami. W wydarzeniu wzięli udział kierownik Działu Analityki i Semantyki Danych PCSS - dr inż. Raul Palma oraz Marcin Płóciennik - kierownik Działu Technologii Internetu Rzeczy.
Nowoczesna, otwarta nauka
2024-11-10
Internet szerokopasmowy, komputery dużej mocy, cyfrowe biblioteki, banki danych oraz różnorodne zaawansowane usługi informatyczne, stanowią dziś niezbędne środowisko pozwalające na realizację coraz bardziej złożonych prac badawczych. Równocześnie z rozwojem technologii informatycznych wzrasta zapotrzebowanie na zasoby i moce niezbędne do ich odpowiedniego przetwarzania. PCSS wraz ze swoimi zasobami, infrastrukturą i usługami stanowi jeden z filarów wspomagających rozwój uczelni i całego środowiska akademickiego.
Projekt SOULSS: „Naucz się uczyć”
2024-10-21
Czas pandemii, lockdownów i przymusowego nauczania zdalnego wyraźnie pokazał, że istnieje duża luka w umiejętnościach cyfrowych nauczycieli nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. PCSS stale podejmuje działania mające na celu wypełnienie tej luki, o czym najlepiej świadczy udział poznańskiego Centrum w kolejnym już projekcie dotyczącym kompetencji ICT
Nagrody Nobla 2024: AI w fizyce i chemii
2024-10-16
Tegoroczne Nagrody Nobla, przyznane w dziedzinie fizyki i chemii, związane są ściśle z zastosowaniem sztucznej inteligencji. O komentarz do werdyktu Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk poprosiliśmy dr. Mikołaja Buchwalda z Działu Usług Internetu PCSS, zajmującego się w swych pracach badawczych neurokognitywistyką, metodologią uczenia maszynowego, a także badaniem możliwości wyjaśniania ludzkiej fizjologii i psychologii za pomocą sztucznej inteligencji i zaawansowanej analizy danych.
Edukacja pełna wyzwań
2024-10-14
Analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje na wysoki i pogłębiający się niedobór specjalistów w branży IT. Komisja Europejska alarmuje, że już teraz ponad trzy czwarte przedsiębiorstw w UE zgłasza trudności ze znalezieniem pracowników posiadających niezbędne umiejętności. W PCSS stawiamy czoła tym i podobnym wyzwaniom jakie stawia przed nami cyfrowa gospodarka.
Prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry
2024-10-10
W Dziale Inżynierii Danych i Platform Analitycznych we współpracy z [W] Eye Clinic prowadzone są prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry i wspomaganiem wyboru optymalnego postępowania terapeutycznego. Jaskra jest grupą chorób prowadzących do uszkodzenia nerwu wzrokowego, która stanowi poważny problem dla wielu milionów pacjentów na całym świecie.
Inteligentna identyfikacja wariantów złośliwego oprogramowania
2024-09-12
Każdego dnia odnotowuje się ok. 500 tys. nowych przykładów malware’u. Mimo iż wiele z nich nie różni się znacząco od tych już znanych, analiza klasycznych sygnatur, czyli charakterystycznych fragmentów ich kodu binarnego, nie jest wystarczająca. Twórcy malware’u wykorzystują narzędzia do modyfikowania kodu źródłowego (tzw. obfuskacji), co może prowadzić do opóźnionej detekcji funkcjonalności wykorzystujących nieznane podatności.
Skok PCSS w przyszłość obliczeń
2024-09-04
Aby wzmocnić przewagę konkurencyjną w Polsce i Europie oraz móc wykorzystać kompleksowe rozwiązania HPC, PCSS nawiązał współpracę z firmą xFusion, specjalistą z dziedziny infrastruktury obliczeniowej. Na bazie doświadczeń z tej współpracy powstał white paper opisujący potencjał przyspieszania badań naukowych, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych serwerów xFusion oraz ich wydajności, która wyznacza nowe standardy w świecie IT. Zachęcamy do lektury artykułu (w wersji angielskiej), w którym przybliżone zostały rozwiązania wdrożone w projekcie KMD.
Piszą o nas (sierpień)
2024-09-03
Zapraszamy na krótki przegląd portali internetowych, a także artykułów prasowych i programów telewizyjnych, w których pojawiły się materiały dotyczące różnych aspektów działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Demonstracja na SC24: Schematy rozproszonych, hybrydowych kwantowo-klasycznych obliczeń w świecie kryptografii post-kwantowej
2024-11-19
Podczas konferencji SC24 odbędzie się demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe; jeden znajdujący się w PCSS w Poznaniu, drugi na konferencji SC24 w Atlancie, połączone za pośrednictwem infrastruktury sieci produkcyjnych PIONIER, GÉANT, SURF/NetherLight, NEA3R, ESnet, Internet2, NA-REX, StarLight i SCinet, pokażą na żywo możliwości wykorzystywania sieci i usług produkcyjnych do obsługi hybrydowych kwantowo-klasycznych systemów obliczeniowych.
9. edycja Europejskiej Sesji Internetowej Chirurgii Laryngologicznej Live
2024-11-19
Już po raz dziewiąty w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkompterowo-Sieciowego odbędzie się ELS (European Laryngological Live Surgery Broadcast), czyli międzynarodowa sesja Europejskiej Chirurgii Laryngologicznej Live. Tegoroczne wydarzenie, podczas którego przeprowadzone zostaną operacje z zakresu laryngologii, zaplanowano na 20 listopada br.
Nowoczesna, otwarta nauka
2024-11-10
Internet szerokopasmowy, komputery dużej mocy, cyfrowe biblioteki, banki danych oraz różnorodne zaawansowane usługi informatyczne, stanowią dziś niezbędne środowisko pozwalające na realizację coraz bardziej złożonych prac badawczych. Równocześnie z rozwojem technologii informatycznych wzrasta zapotrzebowanie na zasoby i moce niezbędne do ich odpowiedniego przetwarzania. PCSS wraz ze swoimi zasobami, infrastrukturą i usługami stanowi jeden z filarów wspomagających rozwój uczelni i całego środowiska akademickiego.
Prezentacja pierwszego na świecie przypadku użycia kwantowego Multi-QPU, Multi-GPU i Multi-CPU
2024-11-18
W ramach przełomowego projektu, PCSS w Polsce współpracowało z firmami NVIDIA i ORCA Computing, aby zaprezentować pierwszą na świecie hybrydową architekturę obliczeniową w PCSS, obejmującą środowisko KDM dla wielu użytkowników obsługujące wiele jednostek przetwarzania kwantowego (QPU), wraz z wykonywaniem zadań na wielu procesorach graficznych (GPU).
Promocja agrifoodTEF podczas Targów BIOAGRO 2024
2024-11-14
Premierowa odsłona Międzynarodowych Targów Technologii i Produktów Rolnictwa Ekologicznego BIOAGRO, które zaplanowano od 13 do 15 listopada 2024 r. to m.in. okazja do promocji produktów oraz usług dla sektora rolno-spożywczego. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, prezentując projekt agrifoodTEF.
Projekt SOULSS: „Naucz się uczyć”
2024-10-21
Czas pandemii, lockdownów i przymusowego nauczania zdalnego wyraźnie pokazał, że istnieje duża luka w umiejętnościach cyfrowych nauczycieli nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. PCSS stale podejmuje działania mające na celu wypełnienie tej luki, o czym najlepiej świadczy udział poznańskiego Centrum w kolejnym już projekcie dotyczącym kompetencji ICT
Zapisz się do newslettera projektu ECHOES
2024-11-15
Prace w projekcie ECHOES Cultural Heritage Cloud, który sprzyja rozwojowi Digital Commons za pośrednictwem środowiska cyfrowego, umożliwiając zbiorowe wzbogacanie i analizę obiektów dziedzictwa kulturowego, faktów lub zjawisk, nabierają rozpędu. Wszystkich, którzy są zainteresowani dalszym rozwojem projektu i chcieliby otrzymywać informacje o aktualnościach, zachęcamy do zapisania się do nowo powstałego newslettera.
Prezentacja narzędzi dla humanistyki cyfrowej podczas Targów Cyfrowych Narzędzi Badawczych
2024-11-13
Stoiska targowe oraz liczne prezentacje składały się na organizowane przez Bibliotekę Jagiellońską Targi Cyfrowych Narzędzi Badawczych, które odbyły się 7 listopada 2024 r. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, prezentując narzędzia dedykowane humanistyce cyfrowej.
Nagrody Nobla 2024: AI w fizyce i chemii
2024-10-16
Tegoroczne Nagrody Nobla, przyznane w dziedzinie fizyki i chemii, związane są ściśle z zastosowaniem sztucznej inteligencji. O komentarz do werdyktu Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk poprosiliśmy dr. Mikołaja Buchwalda z Działu Usług Internetu PCSS, zajmującego się w swych pracach badawczych neurokognitywistyką, metodologią uczenia maszynowego, a także badaniem możliwości wyjaśniania ludzkiej fizjologii i psychologii za pomocą sztucznej inteligencji i zaawansowanej analizy danych.
Ponad 10 mln zł na rozwój technologii kwantowej w Polsce
2024-10-30
PCSS afiliowany przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) otrzyma od Ministerstwa Cyfryzacji dotację w wysokości ponad 10 mln zł. Środki te wesprą tworzenie nowoczesnych programów edukacyjnych i szkoleń, które przygotują specjalistów do pracy z komputerami kwantowymi. Dotacja zostanie przyznana do końca 2025 roku i ma na celu zwiększenie kompetencji cyfrowych w obszarze inżynierii kwantowej.
PCSS i Konsorcjum PIONIER na Konferencji Supercomputing 24
2024-11-07
W tym roku Konferencja SC24 - The International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage, and Analysis odbędzie się w Atlancie i potrwa od 17 do 22 listopada. The Georgia World Congress Center, jedno z największych centrów konferencyjnych na świecie, będzie miejscem spotkań, rozmów i inspirujących prezentacji w ramach konferencji oraz towarzyszącej jej wystawie.
Edukacja pełna wyzwań
2024-10-14
Analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje na wysoki i pogłębiający się niedobór specjalistów w branży IT. Komisja Europejska alarmuje, że już teraz ponad trzy czwarte przedsiębiorstw w UE zgłasza trudności ze znalezieniem pracowników posiadających niezbędne umiejętności. W PCSS stawiamy czoła tym i podobnym wyzwaniom jakie stawia przed nami cyfrowa gospodarka.
Sukces zespołu Conference4me
2024-10-29
Aplikacja Conference4me, nazywana asystentem uczestnika konferencji, opracowana i rozwijana przez specjalistów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, we wrześniu 2024 roku towarzyszyła ponad 30 międzynarodowym konferencjom, dostarczając narzędzie do zarządzania agendą, prelegentami, prezentacjami i wieloma innymi funkcjami uczestnikom z różnych zakątków świata.
700 kroków o jutrze… w Przecławiu
2024-11-06
Wystawa "700 kroków o jutrze..." powraca po roku w nieco innej odsłonie. Już 17 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu odbędzie się prezentacja instalacji promenadowej, przygotowanej przez poznańskich artystów Jana Skorupę (Art&Science PSNC Future Labs) i Przemysława Degórskiego.
Prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry
2024-10-10
W Dziale Inżynierii Danych i Platform Analitycznych we współpracy z [W] Eye Clinic prowadzone są prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry i wspomaganiem wyboru optymalnego postępowania terapeutycznego. Jaskra jest grupą chorób prowadzących do uszkodzenia nerwu wzrokowego, która stanowi poważny problem dla wielu milionów pacjentów na całym świecie.
Platforma AI4EOSC uruchamia wersję beta usługi API LLM4EOSC
2024-10-28
AI4EOSC w czasie EOSC Symposium w Berlinie ogłosiło wdrożenie wersji beta usługi API LLM4EOSC (Large Language Models for the EOSC). Ta innowacyjna usługa jest teraz dostępna dla ograniczonej liczby użytkowników w społeczności European Open Science Cloud (EOSC) w celu jej oceny i przekazania opinii.
Kongres Efektywnej Komunikacji „Uprość w Prostym Piśmie”
2024-11-05
29 października 2024 r. odbył się w Warszawie Kongres Efektywnej Komunikacji, organizowany przez Fundację Języka Polskiego. W ramach panelu eksperckiego dr hab. Jarosław Liberek (UAM) oraz dr Tomasz Hoffman (PCSS) zaprezentowali „Proste Pismo” – uniwersalne narzędzie do upraszczania pism, które powstało przy współpracy Urzędu Miasta Poznań, Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego.
Inteligentna identyfikacja wariantów złośliwego oprogramowania
2024-09-12
Każdego dnia odnotowuje się ok. 500 tys. nowych przykładów malware’u. Mimo iż wiele z nich nie różni się znacząco od tych już znanych, analiza klasycznych sygnatur, czyli charakterystycznych fragmentów ich kodu binarnego, nie jest wystarczająca. Twórcy malware’u wykorzystują narzędzia do modyfikowania kodu źródłowego (tzw. obfuskacji), co może prowadzić do opóźnionej detekcji funkcjonalności wykorzystujących nieznane podatności.
Oficjalne uruchomienie usług węzła EOSC EU Node
2024-10-25
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, w imieniu Komisji Europejskiej, z przyjemnością ogłasza oficjalne uruchomienie usług węzła EOSC EU Node, stanowiący kamień milowy w procesie wdrażania Otwartej Nauki w Europie (European Open Science Cloud, EOSC).
PCSS gospodarzem ATRIUM Researchers Forum
2024-10-23
17 października 2024 r. odbyło się międzynarodowe Forum Badaczy w ramach projektu ATRIUM (Advancing FronTier Research In the Arts and Humanities). PCSS jako jeden z partnerów wchodzących w skład konsorcjum został gospodarzem pierwszego tego typu spotkania, służącego wymianie doświadczeń różnych badaczy skupionych w obszarach humanistyki cyfrowej. Organizatorem spotkania był Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (IBL PAN).
Skok PCSS w przyszłość obliczeń
2024-09-04
Aby wzmocnić przewagę konkurencyjną w Polsce i Europie oraz móc wykorzystać kompleksowe rozwiązania HPC, PCSS nawiązał współpracę z firmą xFusion, specjalistą z dziedziny infrastruktury obliczeniowej. Na bazie doświadczeń z tej współpracy powstał white paper opisujący potencjał przyspieszania badań naukowych, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych serwerów xFusion oraz ich wydajności, która wyznacza nowe standardy w świecie IT. Zachęcamy do lektury artykułu (w wersji angielskiej), w którym przybliżone zostały rozwiązania wdrożone w projekcie KMD.
PSNC Digital Future Talks: Realne korzyści cyfrowych bliźniaków
2024-10-24
Zapraszamy na kolejny odcinek PSNC Digital Future Talks. Gościem dr. Magdaleny Baranowskiej-Szczepańskiej jest lider przestrzeni PSNC Future Labs - dr Adam Olszewski, który opowiada o cyfrowym bliźniaku w kontekście prac nad tym projektem, odbywających się na Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu.
Synergy Days 2024
2024-10-22
14 i 15 października 2024 roku odbyło się w Barcelonie spotkanie Synergy Days, uważane za najważniejszą konferencję łącząca cyfrowych innowatorów europejskiego sektora rolno-spożywczego. Międzynarodowa społeczność skupiona wokół projektu Smart Agri Hubs spotyka się, by dzielić się wiedzą i wymieniać doświadczeniami. W wydarzeniu wzięli udział kierownik Działu Analityki i Semantyki Danych PCSS - dr inż. Raul Palma oraz Marcin Płóciennik - kierownik Działu Technologii Internetu Rzeczy.
Piszą o nas (sierpień)
2024-09-03
Zapraszamy na krótki przegląd portali internetowych, a także artykułów prasowych i programów telewizyjnych, w których pojawiły się materiały dotyczące różnych aspektów działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.