Dziedziny aktywności

Edukacja przyszłości

PCSS zaprojektował i stworzył dedykowaną przestrzeń laboratoryjną dla edukacji, która umożliwia modelowanie i badanie interakcji ucznia i nauczyciela z cyfrowymi usługami sieciowymi nowej generacji, w oparciu o interfejsy wykorzystujące głos, ruch i gest, aktywność bioelektryczną mózgu, ruch oka oraz inne czynności zmysłowo-ruchowe. Aktualnie realizowane są prace w zakresie zaawansowanej analizy percepcji sztucznych bodźców wielomodalnych, nowych interfejsów angażujących różne systemy percepcyjne człowieka: dotyku, wzroku i słuchu oraz działania w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Prace badawczo-rozwojowe prowadzimy na bazie innowacyjnych aplikacji, gier edukacyjnych i wirtualnych trenażerów zawodowych, stanowiących podstawy dla uczniowskich eksperymentów.

Czytaj dalej

Efektywność energetyczna

W zakresie efektywności energetycznej prowadzimy badania w następujących obszarach: monitorowanie i analiza zużycia energii przez rozproszone systemy informatyczne (w tym analiza AI/ML i profilowanie aplikacji, systemy monitorowania zużycia energii i danych środowiskowych), opracowanie nowych metod zarządzania energooszczędnymi systemami informatycznymi (w tym algorytmów zarządzania energią, polityki zarządzania komputerami osobistymi), projektowanie i modelowanie serwerowni oraz usługa symulacji przepływów ciepła w celu poprawy rozkładu temperatury i oszczędności energii, wykorzystanie systemów i układów obliczeniowych o niskim zużyciu energii, w tym najnowocześniejszych procesorów graficznych i procesorów opartych na ARM, rekonfigurowalnych FPGA i innych.

Czytaj dalej

Informatyka i telekomunikacja

Od 2001 roku z sukcesami realizuje budowę krajowej, światłowodowej sieci naukowej PIONIER, która obejmuje aktualnie 6824 km eksploatowanych światłowodów w Polsce i 2454 km w Europie, łącząc wszystkie polskie środowiska akademickie, tj. 21 miejskich sieci komputerowych w 21 miastach akademickich i 5 centrów Komputerów Dużej Mocy (KDM). W ramach sieci PIONIER zbudowane zostały również światłowodowe połączenia transgraniczne z wszystkimi sieciami naukowymi krajów sąsiadujących z Polską i duża część współpracy naukowej jest realizowana dzięki tym połączeniom. W Poznaniu jest też zbudowany węzeł pan-europejskiej sieci badawczej GÉANT i połączony z siecią PIONIER łączem 100Gb/s.

Czytaj dalej

Inteligentne miasta i społeczeństwo obywatelskie

Jednym z ważnych obszarów aktywności PCSS jest integracja i wdrażanie wyników prac naukowych w formie usług rozwijanych w partnerstwie z jednostkami sektora publicznego, pełniącymi rolę partnera merytorycznego - m.in. administracji publicznej, medycyny, oświaty oraz sfery społecznej. W ramach tej ścieżki aktywności PCSS współpracując od 1996 roku z Miastem Poznań stworzył i rozwija systemy informacyjno-usługowe wspierające samorząd miejski, jak również oferuje innowacyjne usługi mieszkańcom Poznania, w tym platforma informacyjno - usługowa dla Miasta Poznań (Miejski Informator Multimedialny), system wspomagający rekrutację do szkół, internetowa platforma Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, czy miejska Platforma Otwartych Danych.

Czytaj dalej

Inteligentne rolnictwo i leśnictwo

PCSS realizuje szereg prac badawczo-rozwojowych mających na celu opracowanie i wdrożenie dedykowanych platform do wymiany danych, dostarczania usług i aplikacji dla inteligentnego rolnictwa. Realizowane są również projekty związane z zastosowaniem infrastruktury Internetu Rzeczy, zdjęć satelitarnych i dronów do monitorowania upraw i optymalizacji działalności rolniczej. Dzięki wynikom tych prac, rolnicy otrzymują dostęp do informacji i narzędzi niezbędnych do prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa, a producenci oprogramowania i dostawcy danych - klientów dla swoich produktów i usług. Szczególny nacisk kładziony jest na upowszechnienie narzędzi do zarządzania procesem zintegrowanej ochrony roślin przy wykorzystaniu systemu wspomagania decyzji.

Czytaj dalej

Klimat i środowisko naturalne

Współpracujemy z ekspertami dziedzinowymi w zakresie modelowania komputerowego zjawisk atmosferycznych, monitoringu środowiska oraz zanieczyszczeń atmosferycznych. Zespoły badawcze w PCSS od wielu lat realizują prace badawczo-rozwojowe oraz wdrażają nowe usługi i aplikacje udostępniając informacje na temat rzeczywistego i prognozowanego stanu środowiska w skali miejskiej, wojewódzkiej, krajowej i międzynarodowej. W podejmowaniu tych wielkich wyzwań coraz silniejszą rolę odgrywają technologie informacyjno-komunikacyjne, a w szczególności komputery dużej mocy oraz nowe techniki przetwarzania i analizy danych generowanych przez aparaturę kontrolno-pomiarową, naziemne sensory, sieci IoT oraz satelitarne systemy obserwacji ziemi.

Czytaj dalej

Kultura i dziedzictwo

Wyspecjalizowane pakiety oprogramowania wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, tworzone są w PCSS od 2002 roku. Z sukcesem udało nam się zrealizować wiele wdrożeń oraz indywidualnych zleceń zarówno na potrzeby pojedynczych podmiotów, jak i konsorcjów. Z naszych rozwiązań korzysta już kilkaset instytucji i firm w Polsce i za granicą, włączając w to biblioteki, uczelnie, muzea, archiwa oraz organizacje pozarządowe. Przy wdrożeniu dbamy o odpowiednią konfigurację i dostosowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb klienta, a nasze doświadczenie pomaga nam w sprawnym i profesjonalnym przygotowaniu i przeprowadzeniu wdrożenia.

Czytaj dalej

Lotnictwo i kosmonautyka

W PCSS wykorzystujemy potencjał infrastruktury teleinformatycznej i wielu dedykowanych laboratoriów, w tym floty bezzałogowych statków powietrznych, które są podstawą innowacyjnych zastosowań m. in. w rolnictwie, logistyce i edukacji. Wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej podejmujemy ogromne wyzwanie współtworzenia innowacyjnych cyfrowych usług i rozwiązań dla lotnictwa nowej generacji w ramach inicjatywy NaviHUB. Planujemy wykorzystać możliwości nowej przestrzeni eksperymentalnej i laboratoryjnej na lotnisku w Kąkolewie połączonej z infrastrukturą sieci naukowej PIONIER oraz usługami gromadzenia i przetwarzania danych.

Czytaj dalej

Medycyna, zdrowie i jakość życia

W naszym Centrum promujemy i wspieramy zastosowania nowoczesnych technologii ICT w różnorodnych kontekstach związanych z diagnozowaniem, leczeniem i rehabilitacją pacjentów oraz zwiększaniem jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność. Podejmowane przez nas wyzwania obejmują obszary medycyny personalizowanej, teleedukacji medycznej, telemedycyny oraz wsparcia pacjentów usługami e-Zdrowia. Ważną tematyką podejmowaną w naszych projektach jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań dla wsparcia aktywnego i zdrowego życia starszych dorosłych oraz osób z niepełnosprawnościami. Rozwiązania te oparte są o integrację zaawansowanych technologii, w tym m.in. z zakresu Internetu Rzeczy czy Sztucznej Inteligencji.

Czytaj dalej

Nauka

Od samego początku istnienia, PCSS dostarcza środowisku naukowemu usługi obliczeń dużej mocy, usługi komunikacyjne, archiwizację danych, regionalne bazy danych, usługi specjalizowane, usługi chmurowe i aplikacyjne naukowe z wykorzystaniem zasobów obliczeniowych i technik wirtualizacji. Centrum Komputerów Dużej Mocy działające w ramach PCSS udostępnia moc obliczeniową, przestrzeń dyskową i systemy archiwizacji dla nauki, biznesu i instytucji publicznych, a nasz superkomputer Orzeł był przez wiele lat notowany na liście najszybszych instalacji obliczeniowych na świecie - TOP500.org. Zasoby obliczeniowe PCSS obejmują systemy z pamięcią współdzieloną i rozproszoną o różnych architekturach (wektorowo-równoległe, wieloprocesorowe SMP oraz klastry) połączonych szybkimi sieciami lokalnymi o niskich opóźnieniach.

Czytaj dalej

Nowe media

PCSS stworzył dedykowane laboratoria dla rozwoju technologii nowych mediów zapewniając naukowcom dostęp do nowoczesnej infrastruktury testowej. Istniejące laboratoria PCSS mogą zapewnić wizualizację w ultrawysokiej rozdzielczości (16K, 8K, 8K 3D), kodowanie i dekodowanie w czasie rzeczywistym, przesyłanie strumieniowe treści multimedialnych na żywo, renderowanie grafiki VR i 3D w czasie rzeczywistym dla przestrzeni immersyjnych (technologie CAVE, zarówno sześcienne jak i cylindryczne przy wsparciu zdalnej wizualizacji) oraz interakcję z wieloma użytkownikami w skali całego świata. PCSS jest także współproducentem międzynarodowych wydarzeń wykorzystujących innowacyjne technologie z zakresu nowych mediów.

Czytaj dalej

Ochrona danych i cyberbezpieczeństwo

Podstawowe obszary działania PCSS w zakresie ochrony danych i cyberbezpieczeństwa obejmują operacyjny nadzór nad zaawansowaną infrastrukturą sieciowo-obliczeniową oraz realizację działań w ramach projektów naukowo-badawczych. Zespół ekspertów do spraw bezpieczeństwa IT w PCSS aktywnie uczestniczy w pracach grupy PIONIER-CERT, której głównym zadaniem jest obsługa wszelkich incydentów bezpieczeństwa, gdzie bezpośrednio lub pośrednio zaangażowane są komputery przyłączone do Krajowej Szerokopasmowej Sieci Naukowej PIONIER.

Czytaj dalej

Popularyzacja i promocja

Współczesna nauka oraz rozwój nowych technologii wymagają aktywności promocyjnych w celu skutecznego dotarcia do szerokiej publiki. Takie działania w ramach większych oraz mniejszych projektów często stają się zalążkiem dla kolejnych, ciekawszych zastosowań dla badań naukowych, trafiając w potrzeby różnych grup zainteresowań oraz przyczyniając się do tworzenia pozytywnego wizerunku naukowców. W naszym dorobku mamy dziesiątki konferencji, eventów oraz warsztatów, które wspierają polską naukę w zakresie IT, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie z nowymi mediami na czele. Stanowimy ważny „punkt styku” pomiędzy naukowcami a społeczeństwem, pokazując, jak jeszcze lepiej robić to, co ich pasjonuje.

Czytaj dalej

Przemysł 4.0

Dzięki zaawansowanej bazie laboratoryjnej PCSS, w szczególności obejmującej eksperymentalne przestrzenie składające się z systemów robotycznych i cyberfizycznych oraz doświadczeniu zespołów w zakresie wdrażania technologii bazujących na Internecie Rzeczy (IoT), technologiach chmurowych oraz istniejącą infrastrukturę HPC, podejmowane są wspólnie z partnerami PCSS działania (w skali regionu, kraju i Unii Europejskiej) w zakresie wdrażania pilotażowych rozwiązań Przemysłu 4.0. Razem z partnerami tworzymy i udostępniamy usługi transformacji cyfrowej Przemysłu 4.0. Rozwijamy kompetencje technologiczne obecnych i przyszłych pracowników organizując dedykowane warsztaty i pokazy w modelu fabryki przyszłości.

Czytaj dalej

Startupy i inkubacja przedsiębiorstw

Od wielu lat staramy się stwarzać dogodne warunki dla rozwoju i wsparcia innowacyjnych przedsięwzięć w bliskiej współpracy z lokalnym środowiskiem przedsiębiorców. Wspólnie z Miastem Poznań, Politechniką Poznańską oraz poznańskimi firmami z branży IT utworzyliśmy Wielkopolski Klaster Teleinformatyczny. Celem Klastra jest łączenie i współdziałanie lokalnych władz, jednostek naukowo-badawczych i przedstawicieli biznesu w celu popularyzacji i rozwoju inicjatyw opartych na nowoczesnych technologiach teleinformatycznych.

Czytaj dalej

Sztuka cyfrowa (Art & Science)

Naturalną ścieżką wykorzystania wiedzy technologicznej Poznańskiego Centrum stało się wsparcie wszelkich działań z pogranicza sztuki: audiowizualnej, multimedialnej, teatralnej i filmowej. Nasze wieloletnie doświadczenie i współpraca z interdyscyplinarnymi środowiskami artystycznymi pozwalają na tworzenie niebanalnych scenografii, atrakcyjnego i niestandardowego wykorzystania sprzętu badawczego i realizację skomplikowanych pomysłów z użyciem najnowocześniejszego sprzętu i nowoczesnych, często prototypowych rozwiązań informatycznych. Tym samym w PCSS rozwijamy metody tworzenia innowacji z wykorzystaniem kreatywnego dialogu twórców inżynierii i sztuki.

Czytaj dalej