Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie

Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie

Komisja Europejska obrała sobie ambitny cel, aby Stary Kontynent stał się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Plan ten odzwierciedla nazwa ogłoszonego 9 kwietnia 2025 r. programu „AI Continent”. Wśród najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwanych Fabrykami AI, znalazła się Fabryka Piast-AI w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Komisja wzmocni europejską infrastrukturę, zarówno sztucznej inteligencji, jak i superkomputerów dzięki sieci fabryk AI. 13 z nich mieści się jest już w pobliżu najmocniejszych europejskich superkomputerów. Będą one wspierać unijne startupy, przemysł oraz naukowców w opracowywaniu modeli i aplikacji sztucznej inteligencji.

Wyścig o pozycję lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji dopiero się zaczyna. Krajobraz AI w Unii Europejskiej rozwija się niezwykle dynamicznie; napędzają go badania, nowe technologie oraz powiększający się ekosystem startupów i scaleupów. Plan AI Continent, poprzez określone działania i politykę, zwiększy możliwości innowacyjne Unii Europejskiej w zakresie sztucznej inteligencji.

Celem działania polskiej Fabryki Piast-AI jest rozwój badań nad sztuczną inteligencją, wprowadzanie innowacji w tej dziedzinie oraz zastosowanie AI w Polsce i w całej Europie. Poprzez łączenie środowiska akademickiego, przemysłowego oraz rządu Fabryka Piast-AI tworzy dynamiczny ekosystem wymiany wiedzy i innowacji.

Fabryka Piast-AI jest projektem prowadzonym przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które współpracuje przy nim z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także z regionalnymi klastrami i hubami innowacji, w szczególności z Wielkopolskim Klastrem Teleinformatycznym. Inwestycję wspierają Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Finansów, które koordynuje cały proces.

Fabryka Piast ma przyspieszyć zaadaptowanie technologii AI w środowiskach akademickich i przemysłowych, wspomagając tym samym rozwój nauki w aspekcie ludzkiego życia i zdrowia, sektor IT oraz cyberbezpieczeństwo (włącznie z technologią kwantową), technologie kosmiczne i robotykę, zrównoważony rozwój (z którym wiążą się energia, rolnictwo i zmiany klimatyczne), a także sektor publiczny. Wykorzystując zaawansowaną infrastrukturę HPC Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz komputer kwantowy EuroHPC Piast-Q, Fabryka Piast-AI będzie napędzać innowacje, wspierać współpracę i wzmacniać pozycję Polski w europejskim ekosystemie HPC – zarówno kwantowym, jak i AI.

Fabryka Piast-AI skupi się na dostępności, zrównoważonym rozwoju i współpracy transgranicznej, tworząc platformę dla kluczowych zastosowań AI, które odpowiadają na palące wyzwania społeczne, napędzając jednocześnie wzrost gospodarczy. Dzięki temu będzie ona mogła przyczynić się do realizacji europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji, który będzie technologicznie suwerenny i konkurencyjny na całym świecie.