„Nasz cyfrowy ślad. Społeczeństwo i edukacja” – to główne hasło tegorocznej edycji Konferencji Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych (KASSK). Wydarzenie, którego partnerem strategicznym jest PCSS, odbędzie się 28 i 29 maja w trybie on-line. Podczas warsztatów, prowadzonych przez trenerów z Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS, zaprezentowane zostaną usługi PIONIER Research & Classroom.
KASSK, jak co roku, organizowana jest przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu, w którą po reformie oświaty zostało przekształcone nowotomyskie gimnazjum. Konferencja będzie się składała z 2 części: plenarnej i warsztatowej. Część plenarna będzie prowadzona ze studia PIONIER.TV w PCSS – będą to wykłady i panel dyskusyjny w postaci transmitowanego na żywo webinaru z możliwością zadania pytania itd. Druga część to będą warsztaty prowadzone na platformie MS TEAMS.
Podczas części warsztatowej zajęcia poprowadzą m.in. specjaliści z Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS:
- Zbigniew Karwasiński: Nadchodzi era BBC Micro:bit – Uwolnij kreatywność uczniów z urządzeniem zmieniającym sposób rozwijania umiejętności cyfrowych
OPIS:
Dołącz do światowej rewolucji STEAM! BBC Micro:bit to nie robot, ale robotem może się stać. Jest programowalny na wiele sposobów. W urządzeniu wielkości połowy karty kredytowej mieści się sporo technologii. Przyciski, czujnik dotykowy, czujnik ruchu, a nawet mały ekran i moduł bluetooth! Wszystko programowalne. Ale to dopiero początek zabawy. Bo jak klocki dołączysz inne urządzenia.
Możesz użyć BBC micro:bit do nauki programowania albo tworzenia niesamowitych, często zabawnych urządzeń, genialnych edukacyjnych projektów. Zamień kawałek zwykłego kartonu w iWatch, roboty, w pełni zautomatyzowane domki dla lalek, instrumenty muzyczne, urządzenia laboratoryjne, pomiarowe. Możliwości są nieograniczone dzięki dostępnym modułom.
Micro:bit został zaprojektowany przez BBC w Wielkiej Brytanii. Jest niezwykle popularny w szkołach na całym świecie. BBC Micro:bit to kwintesencja edukacji w modelu STEAM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka).
- Zbigniew Karwasiński, Adrianna Szofer: Projekt i praca zespołowa napędzane tablicą Kanban i bezpłatną aplikacją Taiga i EduMeet
OPIS:
Wizualizacja, efektywna komunikacja, ograniczenia liczby zadań w toku. To główne zasady dobrego projektu. Projekty bez metodyki opóźniają się, a w zespołach pojawia się chaos, niezadowolenie. Obojętnie czy tworzysz gazetkę szkolną, opracowujesz prezentację multimedialną albo organizujesz Dzień Sportu zasady sprawiają, że projekt ma szansę się udać i być gotowy na czas.
W czasie warsztatu:
nauczysz się efektywniej planować pracę zespołów,
dowiesz się, jak poprawić komunikację w pracy zespołów z pomocą EduMeet,
poznasz bezpłatną aplikację Taiga – system zarządzania projektem (jedną z usług Chmury Usług Edukacyjnych PIONIER Research & Classroom), dzięki której każdy członek zespołu będzie wiedział, dokąd projekt zmierza i na jakim jest etapie.
Taiga umożliwia śledzenie postępów projektów na wirtualnej tablicy Kanban, Scrum lub obu. Usługa ta integruje także funkcje wideokonferencji, może współpracować z internetowymi repozytoriami kontroli wersji, takimi jak GitHub i Bitbucket.
- Małgorzata Ciżnicka, Martyna Dominiak-Świgoń: Muzeum i biblioteka na Twojej lekcji, czyli archiwa cyfrowe w edukacji
OPIS:
Czy wiedziałeś, że archiwa cyfrowe gromadzą miliony obiektów, m.in. książek, obrazów, fotografii, rękopisów, z których możesz korzystać całkowicie za darmo? Dzięki serwisom takim jak Europeana, Polona czy Federacja Bibliotek Cyfrowych biblioteki, archiwa i muzea mają możliwość udostępniania swoich zbiorów on-line w postaci cyfrowej w bardzo dobrej jakości. Wykorzystują je archiwiści i coraz częściej nauczyciele, edukatorzy.
Sprawdź, jak w ciągu kilku minut odnaleźć interesujący Cię materiał źródłowy w bibliotece lub muzeum online. Przeszukuj serwisy, używając filtrów. Twórz własne repozytorium ulubionych materiałów. Pobieraj zasoby na swój komputer celem ich późniejszego wykorzystania.
- Małgorzata Ciżnicka, Martyna Dominiak-Świgoń: Mówcy na start! Oksfordzki styl debatowania w szkole
OPIS:
Prawdopodobnie chiński filozof Konfucjusz powiedział: “Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Jedną ze skutecznych metod angażowania uczniów w zdobywanie nowej wiedzy i rozwijanie umiejętności jest debata. Aby zrozumieć złożone zagadnienia jak np. zmiany klimatyczne, migracje ludności, trzeba je z uwagą omówić.
Podczas spotkania otrzymasz wskazówki, jak zorganizować debatę (online i stacjonarnie) w szkole, jak zaangażować uczniów w organizację i udział w tym wydarzeniu. Debata w stylu oksfordzkim to wspaniała przygoda edukacyjna dla całej klasy, szczególnie w czasie nauczania zdalnego.