„Kolory Nauki” – plenerowa wystawa z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

„Kolory Nauki” – plenerowa wystawa z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

W tym roku Polska świętuje 20 lat swojego członkostwa w Unii Europejskiej. Z tej okazji w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu prezentowano wystawę plenerową „Kolory Nauki”. W stolicy Wielkopolski zobaczyć ją można na dziedzińcu siedziby Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przy ul. Jana Pawła II nr II. Serdecznie zapraszamy!

Fotografie wykonał Marcin Zięba aka FINCH, przedstawiając niecodzienne oblicza pracy badawczej przy strategicznych inicjatywach naukowych dofinansowanych ze środków europejskich.

Wystawa będzie dostępna do końca sierpnia w następujących lokalizacjach:

Warszawa: aleje Niepodległości 188/192 – ogrodzenie Urzędu Patentowego RP (partnera wystawy), przy Polach Mokotowskich,
Kraków: ulica Grzegórzecka 16 – ogrodzenie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego,
Szczecin: aleja Piastów 42 – ogrodzenie Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego,
Poznań: ulica Jana Pawła II 10 – dziedziniec Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Projekty przedstawione na zdjęciach realizowano w latach 2016-2023 w wyniku naborów prowadzonch przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – PIB. Dofinansowane inicjatywy reprezentują różne dziedziny nauki – od informatyki, przez medycynę, genomikę, geologię, archeologię, ochronę środowiska, po nauki społeczne i humanistyczne. W sumie polskie jednostki badawcze i uczelnie otrzymały aż 2,5 mld złotych na budowę laboratoriów i zakup urządzeń innowacyjnych na skalę europejską i światową. Na zdjęciach ujęto także projekty realizowane przez nasze Centrum. Przechodnie mogą zobaczyć m.in.

  • Cyfrową infrastrukturę badawczą dla humanistyki i nauk o sztuce Dariah.lab,
  • ECBiG – Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki – MOSAIC,
  • Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem,
  • Krajowy Magazyn Danych (KMD) – Uniwersalną infrastrukturę dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach HPC, BigData i sztucznej inteligencji.
  • PRACE LAB i PRACE LAB2 – współpraca w zakresie zaawansowanych obliczeń w Europie.