Kongres Efektywnej Komunikacji „Uprość w Prostym Piśmie”

Kongres Efektywnej Komunikacji „Uprość w Prostym Piśmie”

29 października 2024 r. odbył się w Warszawie Kongres Efektywnej Komunikacji, organizowany przez Fundację Języka Polskiego. W ramach panelu eksperckiego dr hab. Jarosław Liberek (UAM) oraz dr Tomasz Hoffman (PCSS) zaprezentowali „Proste Pismo” – uniwersalne narzędzie do upraszczania pism, które powstało przy współpracy Urzędu Miasta Poznań, Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego.

Kongres Efektywnej Komunikacji to ogólnopolskie, międzysektorowe i międzybranżowe wydarzenie dla osób, które interesują się prostym językiem, efektywnością komunikacji oraz dostępnością informacyjno-komunikacyjną.

Podczas dwóch dni odbyły się liczne debaty, spotkania i warsztaty, w ramach których specjaliści z różnych dziedzin zastanawiali się, jak połączyć teorię z praktyką, by język był bardziej prosty, a nie prostacki.

Pierwszego dnia Kongresu, podczas panelu z udziałem ekspertów, prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek – Kierownik Pracowni Leksykograficznej UAM oraz dr inż. Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS przybliżyli uczestnikom narzędzie, które powstało przy współpracy z językoznawcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, urzędnikami Miasta Poznania oraz specjalistami z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Projekt powstał z myślą o wszystkich, którzy tworzą oficjalne teksty i dokumenty w formie tradycyjnej lub elektronicznej, szczególnie dla pracowników różnego typu urzędów i instytucji.

Tomasz Hoffman przedstawił narzędzie „od kuchni”, tłumacząc zastosowanie Dużego Modelu Językowego tak, aby nawet osoby bez wykształcenia technicznego mogły zrozumieć zasadę działania narzędzia opartego o sztuczną inteligencję.