O narzędziu „Proste Pismo” w najnowszym numerze „Poradnika językowego”

O narzędziu „Proste Pismo” w najnowszym numerze „Poradnika językowego”

W najnowszym numerze „Poradnika Językowego” (2 (821)/2025) ukazał się artykuł poświęcony projektowi „Proste Pismo”. Autorzy – prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek oraz dr inż. Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy przybliżają w nim funkcje narzędzia, jego cele, zastosowanie i metodologię.

Przypomnijmy, że „Proste pismo” to narzędzie do upraszania warstwy językowej pism urzędowych, powstałe przy współpracy z językoznawcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Urzędem Miasta Poznania oraz specjalistami z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Projekt powstał z myślą o wszystkich, którzy tworzą oficjalne teksty i dokumenty w formie tradycyjnej lub elektronicznej, szczególnie dla pracowników różnego typu urzędów i instytucji.

Poradnik Językowy to jedno z najstarszych czasopism językoznawczych w Polsce. Rocznie ukazuje się 10 zeszytów. W czasopiśmie publikowane są prace z zakresu językoznawstwa polonistycznego, slawistycznego i ogólnego, a także glottodydaktyki i logopedii.

 

Jakie konkretne korzyści przynosi, przygotowany przez Dział Bibliotek i Platform Wiedzy PCSS, pakiet DInGO? Dlaczego korzystać mogą z niego nie tylko humaniści i w jaki sposób zdigitalizować rzeźbę? Na rozmowę zapraszają Agnieszka Wylegała i Błażej Oczkowski.

Wszystkie odcinki PSNC Digital Future Talks dostępne są TUTAJ.