O rozwoju AI na Konferencji Tech of Tomorrow

O rozwoju AI na Konferencji Tech of Tomorrow

19-20 marca 2025 w Poznaniu odbyła się konferencja Tech of Tomorrow. Wydarzenie koncentrowało się na integracji zaawansowanych rozwiązań technologicznych w biznesie, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych zastosowań technologii blockchain, sztucznej inteligencji (AI) oraz Internetu rzeczy (IoT). Gościem panelu “Building AI in Europe: Talent, Infrastructure, and Real-World Deployment” był dr inż. Marcin Lawenda (Dział Nowych Architektur HPC PCSS).

Konferencyjne wystąpienia odbywały się w ramach czterech paneli: dwa główne poświęcone były przemówieniom, demonstracjom i dyskusjom na tematy biznesowe i technologiczne, w ramach dwóch pozostałych odbywały się warsztatowe sesje praktyczne.

Podczas panelu Building AI in Europe: Talent, Infrastructure, and Real-World Deployment z udziałem eksperta z PCSS oraz Krzysztofa Walasa (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, IDEAS NCBR) i Bartosza Hetmańskiego (Beyond.pl) rozmowy koncentrowały się wokół tematów związanych z budową strategii europejskiej w zakresie rozwoju AI. W związku z dominacją USA i Chin w budowaniu dużych modeli językowych, centrów HPC i badań akademickich, zastanawiano się czy jest jeszcze miejsce w tych obszarach dla podmiotów z Europy, a jeżeli tak to na jakich specjalizacjach powinniśmy się skupić (np. opieka zdrowotna, produkcja, technologie klimatyczne).

Duże zainteresowanie budził temat budowy fabryki PIAST-AI zlokalizowanej w Poznaniu w ramach projektu prowadzonego przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, przy współpracy z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także z regionalnymi klastrami i hubami innowacji, w szczególności z Wielkopolskim Klastrem Teleinformatycznym. Pytania dotyczyły możliwości wykorzystania potencjału infrastruktury, nie tylko w badaniach prowadzonych przez naukowców, lecz również dla celów zastosowań w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Na koniec skupiono się na wpływie ustawodawstwa Unii Europejskiej o sztucznej inteligencji (EU AI Act) i rygorystycznych przepisów dotyczących prywatności danych na innowacyjność w tej dziedzinie. Próbowano odpowiedzieć sobie na pytanie na ile takie przepisy spowalniają innowację, ograniczając konkurencyjność w wyścigu sztucznej inteligencji, a na ile są korzystne zarówno dla projektantów systemów jak i końcowych użytkowników.