PCSS dołączyło do Konsorcjum OPERAS

PCSS dołączyło do Konsorcjum OPERAS

OPERAS – infrastruktura badawcza dla nauk humanistycznych i społecznych jest kluczową inicjatywą, która wspiera rozwój otwartej komunikacji naukowej w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. W ramach Konsorcjum 65 instytucji z 24 krajów rozwija produkty oraz usługi służące otwartej nauce. W tym roku do OPERAS dołączyło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Prace w ramach poszczególnych instytucji zrzeszonych w Konsorcjum odpowiadają na potrzeby badaczy, uczelni, bibliotek, wydawców, instytucji finansujących naukę i tworzących politykę naukową. Od 2017 r. członkowie OPERAS zrealizowali kilkanaście projektów ze środków pozyskanych w ogólnoeuropejskich i narodowych konkursach grantowych.

PCSS, jako operator Sieci PIONIER oraz koordynator wielu projektów z dziedziny humanistyki cyfrowej i dziedzictwa kulturowego, wpisuje się w działalność Konsorcjum poprzez rozmaite aktywności w obrębie otwartej komunikacji naukowej. Wymienić tu można: usługi do odkrywania danych, repozytoria cyfrowe oraz platformy otwartego dostępu, infrastruktury danych badawczych, a także cyfrową ochronę danych.

Działania PCSS w ramach infrastruktury DARIAH okazują się zbieżne z założeniami OPERAS. Do najważniejszych prac należą tu:

a) gromadzenie i udostępnianie danych zgodnie z zasadami FAIR,

b) kontekstualizacja danych,

c) interaktywne przetwarzanie i eksploracja danych,

d) wizualizacje czasoprzestrzenne, rekonstrukcje cyfrowe itp.

Doświadczenie ekspertów oraz zasoby infrastrukturalne PCSS stwarzają również możliwości wymiany informacji pomiędzy badaczami nauk społecznych i humanistycznych, a do najważniejszych przykładów zaliczyć tu można:

a) generowanie narzędzi do tworzenia repozytoriów, bibliotek i innych platform cyfrowych wykorzystywanych do efektywnego gromadzenia i długoterminowego przechowywania danych (np. pakiet oprogramowania DInGO),

b) krajowy agregator danych o kulturze i nauce (FBC),

c) dedykowane narzędzia dla różnych dziedzin humanistyki,

d) współpraca nad bazą danych literaturoznawczych,

e) współpraca w zakresie narzędzi informacji naukowej i upowszechniania wiedzy literaturoznawczej.

Dołączenie do OPERAS jest ważnym krokiem w działaniach PCSS na rzecz rozwoju infrastruktur badawczych w obszarze nauk społecznych i humanistycznych. Cieszymy się, że możemy ściśle współpracować z OPERAS-EU i aktywnie angażować się w prace grup roboczych. Wspieranie komunikacji naukowej jest ważnym elementem naszych wieloletnich działań, które wiążą się zarówno z dziedzictwem kulturowym, jak i humanistyką cyfrową – powiedział Tomasz Parkoła, Kierownik Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy w PCSS.