PCSS na Ars Electronica Festival 2019 w Linz

PCSS na Ars Electronica Festival 2019 w Linz

Po blisko 20 latach, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe wraca na arenę największego festiwalu sztuki cyfrowej w Europie – Ars Electronica Festival w austriackim Linz.

Dzięki Immersify, europejskiemu projektowi finansowanemu w ramach unijnego programu Horyzont 2020, podczas tegorocznej edycji festiwalu Ars Electronica zaprezentowany zostanie szereg demonstracji technologicznych i artystycznych przygotowanych przez partnerów projektu, w tym przez Poznańskie Centrum Superkomputero-Sieciowe jako lidera konsorcjum. W ramach projektu powstają innowacyjne rozwiązania dla mediów immersyjnych, w tym nowatorskie realizacje filmowe wysokiej jakości.

W Linz partnerzy zaprezentują m.in. filmy 8K i 8K 3D w przestrzeniach Deep Space 8K, w tym „From The Inside” – efekt skanowania laserowego katedry poznańskiej przez ekipę PCSS. Dodatkowo pokazane zostaną filmy i animacje wyprodukowane przez współpracujących z Immersify artystów takich jak Theresa Schubert „Immersive Minimalism” (realizująca swoją rezydencję artystyczną w PCSS w ramach projektu VERTIGO), Tadej Droljc „Singing Sand 2.0” czy BBC „The Great Pyramid in 3D”.

Również w Deep Space 8K, 6 września o 10:00 odbędzie się pokaz strumieniowania sieciowego z Tokio przeprowadzony we współpracy z telewizją NHK – oraz drugi – z Poznania, realizowany przez PCSS. Dzięki wykorzystaniu autorskiego oprogramowania do kodowania HEVC oraz strumieniowania RTP/SRT, możliwe będzie pokazanie technologicznego performansu p.t. „Receive” w wykonaniu performera-akordeonisty Przemysława Degórskiego oraz Anny Kamińskiej, tancerki przetwarzającej dźwięk na żywo za pomocą opasek Myo. Bardzo niskie opóźnienie transmisji live 8K pomiędzy Poznaniem i Linz pozwoli podczas przedstawienia wykorzystać zwrotny kanał interakcji – wizualizacją w poznańskim studio zdalnie sterować będzie Jan Skorupa (PCSS), obserwujący show wraz z widzami w austriackim Deep Space. Całość zostanie zarejestrowana i zmontowana na żywo w 8K z czterech kamer SONY 8K przy użyciu systemu przełączania SONY IP LIVE. Będzie to jedna z pierwszych tego rodzaju realizacji 8K na żywo na świecie.

Ponadto, na festiwalu Ars Electronica, projekt Immersify będzie prezentowany na własnym stoisku w budynku POSTCITY. Zostaną tam pokazane pozostałe produkcje 8K, w tym nowe timelapsy wykonane przez PCSS. Oprócz tego, również w POSTCITY, dostępna będzie do zwiedzania instalacja dźwięku ambisonicznego oraz wirtualnej rzeczywistości. W instalacji tej, składającej się z 25 głośników, zaprezentowane zostaną trzy produkcje VR/360 wraz z dźwiękiem immersyjnym powstałe we współpracy z zespołami: Anomalia, Luxtorpeda oraz Szum i Faktura, wszystkie zrealizowane przez ekipę Działu Nowych Mediów PCSS.

W czasie trwania festiwalu, w sobotę 7 września o 10:00, odbędzie się również panel dyskusyjny o nowych mediach immersyjnych oraz projekcie Immersify. Dokładny plan wydarzeń związanych z Immersify znajduje się na stronie:

IMMERSIFY at Ars Electronica Festival 2019

Opis demonstracji dźwięku ambisonicznego PCSS i Immersify:

Immersify: Immersive Ambisonic Audio

Warto podkreślić, że dwie dekady temu PCSS także uczestniczył czynnie w festiwalu z prototypową, multimedialną realizacją eposu „Gilgamesh”, który przyczynił się do dalszych prac rozwojowych nad mediami interaktywnymi oraz bibliotekami cyfrowymi. Tym razem, dorobek naszych technologicznych prac badawczych został wykorzystany w nowym kontekście artystycznym, co, jak mamy nadzieję, da początek kolejnym wspólnym przedsięwzięciom art & science.

Więcej informacji:
https://www.psnc.pl/arselectronica