W ramach prowadzonej polityki Komisji Europejskiej powołana została asocjacja europejska EOSC aisbl zrzeszająca ponad 100 jednostek rządowych, uczelni, jednostek badawczo-rozwojowych oraz jednostek z obszaru gospodarki, zainteresowanych wprowadzeniem w życie koncepcji otwartych danych. Powołany w ramach EOSC aisbl komitet sterujący (General Assembly), grupa wdrożeniowa EOSC oraz grupy robocze, pracujące nad określeniem zasad i planu otwartych danych i otwartej nauki zgodnie z zasadami FAIR, współpracować będą z konsorcjum powołanym przez PCSS przez najbliższych kilka lat (2024- 2027) nad budową ekosystemu otwartych danych w Europie.
Dr inż. Norbert Meyer, kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych PCSS i koordynator projektu, powiedział: PCSS wyłoniony został, spośród innych ubiegających się wykonawców, jako główny wykonawca do budowy środowiska usług składowania danych otwartych (File Sync and Share), transferu dużych ilości danych w środowisku EOSC (Large File Transfer) oraz usługi dostępu do aplikacji (Jupyter – Notebooks and Notebook Hub) na rzecz EOSC (European Open Science Cloud).
Dostęp do otwartych danych możliwy będzie jedynie poprzez budowę szeregu usług udostępnionych na stosie oprogramowania (Rys.)
Należy wspomnieć, iż infrastruktura PCSS w EOSC wykorzystywać będzie usługi Krajowego Magazynu Danych (Uniwersalna infrastruktura dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach HPC, BigData i sztucznej inteligencji), projektu sfinansowanego z funduszy strukturalnych PO IR w ramach działania 4.2 – budowy infrastruktury badawczej dla nauki. Istotnym elementem budowy KMD była koncepcja Data Lake i związany z nim polityka dostępu do danych FAIR (Findable, Accessible, Interoperable and Reusable).
– Tak zwany LOT3 – Managed Collaborative Data Platform, Interactive Data Analytics Platform and Visualization Services for the EOSC Exchange (Application Services) przyznał, że to jeden z dwóch kontraktów, jakie PCSS uzyskało w ramach trzech postępowań przetargowych uruchomionych przez Komisję Europejską – zauważył Maciej Brzeźniak, Kierownik Działu Technologii Zarządzania Danymi, główny architekt systemu.
Środowisko usługowe LOT3 zrealizowane zostanie przez Konsorcjum 5 jednostek z obszaru nauki i gospodarki:
• PCSS – główny wykonawca
oraz podwykonawcy
• Safespring (operator usług chmurowych w Szwecji)
• Owncloud (twórca rozwiązań i oprogramowania chmurowego, Niemcy)
• EGI (konsorcjum Europejskiej inicjatywy gridowej w Holandii)
• Nordunet (operator sieci w krajach bałtyckicj)
• CESNET (operator sieci krajowej w Czechach).
Wyróżnienie firmy nazwa.pl dla PCSS
2025-02-11
Tradycyjnie, jak co roku, spółka nazwa.pl nagrodziła podmioty, których działalność ma istotny wpływ na cyfrowy rozwój Polski. Wyróżnienie w kategorii Ekspert Inwestycji, za zaprojektowanie i uruchomienie superkomputera Proxima, który znalazł się w pierwszej setce na liście TOP500 – najszybszych komputerów na świecie, otrzymało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Prezentacja projektu GN5-2 na Konferencji FOSDEM 2025
2025-02-06
8000 uczestników i ponad 1000 wykładów to liczby dwudniowego spotkania FOSDEM, które 1 i 2 lutego odbyło się w Brukseli. Podczas organizowanego corocznie spotkania pasjonatów otwartego oprogramowania, którego celem jest dzielenie się informacjami o najnowszych inicjatywach, projektach, technologiach i aplikacjach, zaprezentowano projekt GN5-2, realizowany przy współpracy PCSS.
PCSS oficjalnym partnerem polskiej prezydencji w Radzie UE
2025-02-05
1 stycznia 2025 roku Polska rozpoczęła sprawowanie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Przez 6 miesięcy, do 30 czerwca br., do zadań polskiej prezydencji należy zapewnienie otwartej, profesjonalnej, niezawodnej komunikacji. Jej celem jest dostarczenie obywatelom, mediom i interesariuszom lepszego dostępu do informacji na temat przygotowań i sprawowania polskiego przewodnictwa w Radzie. PCSS zostało wybrane na jednego z partnerów, których działalność wiąże się z priorytetami polskiego przewodnictwa.
Zawieszenie profilu PCSS na platformie X
2025-01-28
23 stycznia 2025 roku na profilu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego na platformie X (dawniej Twitter) opublikowano ostatni wpis, w którym poinformowano o zaprzestaniu komunikacji za jej pośrednictwem. Głównymi kanałami informacyjnymi PCSS w mediach społecznościowych pozostają LinkedIn, Facebook oraz Instagram.
Automatyzacja funkcjonalności stron poznan.pl i BIP
2025-01-27
Miasto Poznań i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe nie zatrzymują się, rozwijając i wdrażając wspólnie liczne usługi cyfrowe dla mieszkańców stolicy Wielkopolski. Kolejną odsłoną wieloletniej współpracy jest projekt. „Automatyzacja funkcjonalności stron (poznan.pl i BIP)”, realizowany w ramach Działania 1.4 Rozwój e-usług i e-zasobów publicznych w ramach ZIT Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027.
EmpowerHer: nowy projekt wsparcia kobiet
2025-01-22
EmpowerHer to innowacyjny program, który ma na celu wzmocnienie pozycji osób, które przeżyły raka piersi w okresie rekonwalescencji. Głównym celem jest promowanie aktywności fizycznej i wsparcia społecznego, dostarczanie narzędzi i strategii poprawiających jakość życia uczestniczek. Dzięki przyjaznej dla użytkownika aplikacji mobilnej uczestniczki będą miały dostęp do spersonalizowanych procedur ćwiczeń dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.
Robert Pękal – nowy Pełnomocnik Dyrektora ds. PCSS
2025-01-03
W dniu 30 grudnia 2024 roku Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr hab. Luiza Handschuh, prof. ICHB PAN, powołała Pana Roberta Pękala na stanowisko Pełnomocnika ds. PCSS.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
2024-12-23
Wszystkim Współpracownikom i Przyjaciołom życzymy pełnych miłości i spokoju Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy – 2025 – Rok przyniesie Państwu tę odrobinę szczęścia, która sprawi, że wszystkie podjęte działania zakończą się sukcesem. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzą pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego!
Spotkania projektowe 3DBigDataSpace i 3D-4CH w Trydencie
2025-02-14
Przez pięć dni, od 17 do 21 lutego 2025 roku, we włoskim Trydencie odbędą się spotkania projektów 3DBigDataSpace oraz 3D-4CH. Partnerem obu przedsięwzięć, związanych cyfrowym dziedzictwem kulturowym w trójwymiarze jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
NATO DIANA Defence & Security Days 2025
2025-02-10
Przy wsparciu polskiego Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Krakowskiego Akceleratora NATO DIANA odbyły się Dni Obronności i Bezpieczeństwa NATO DIANA. Trzydniowe wydarzenie (4-6.02.2025 r.) zgromadziło ekspertów, zajmujących się rozwojem i akceleracją technologii podwójnego zastosowania (Dual-use technology), użytkowników końcowych sektora obronności, przedsiębiorców rozwijających najnowsze technologie oraz inwestorów.
Wystartował projekt LUMEN
2025-02-04
Pełna nazwa programu to Linked User-driven Multidisciplinary Exploration Network. LUMEN łączy tak odległe dziedziny nauki jak matematyka, nauki społeczne i humanistyczne, nauki o Ziemi czy dynamika molekularna. W spotkaniu inaugurującym, które odbyło się 20 i 21 stycznia 2025 r. w Brukseli, wzięli udział przedstawiciele PCSS – Tomasz Parkoła oraz Paweł Marciniak z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy.
Inauguracyjne spotkanie projektu GRAPHIA
2025-01-24
22 stycznia 2025 roku odbyło się w Brukseli pierwsze wspólne spotkanie członków projektu GRAPHIA. W międzynarodowym wydarzeniu wzięli udział badacze i specjaliści z zakresu danych SSH (Social Sciences and Humanities), w tym przedstawiciele Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy - Aleksandra Nowak i Tomasz Parkoła.
Projekt agrifoodTEF na targach AGRO-PREMIERY
2025-01-23
Przez dwa dni, 23 i 24 stycznia 2025 roku, Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się areną największego wydarzenia w branży rolniczej w naszym kraju - AGRO-PREMIERY KIERUNEK ROLNICTWO 5.0. Na wystawie towarzyszącej targom zaprezentowany zostanie projekt agrifoodTEF, realizowany przy współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Podpisanie listu intencyjnego inaugurującego program Mind Challenge
2025-01-17
16 stycznia 2024 r. w PSNC Future Labs przedstawiciele czterech poznańskich uczelni wyższych oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego podpisali list intencyjny w sprawie realizacji programu współpracy interdyscyplinarnej Mind Challenge. W projekcie udział wezmą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, PCSS, a także partnerzy biznesowi.
Spotkanie projektu Heriforge w PCSS
2025-01-16
Przez dwa dni, 14 i 15 stycznia 2025 r., w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościli przedstawiciele 14 instytucji zaangażowanych w prace nad projektem Heriforge. Celem projektu jest zapewnienie środowiska badawczego dla takich dziedzin jak kultura, sztuka i dziedzictwo narodowe z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (XR).
Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS
2024-12-16
11 grudnia 2024 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyła się pierwsza edycja spotkania SIG AI (ang. Special Interest Group on Artificial Intelligence) działającej pod auspicjami społeczności GÉANT. Wydarzenie było okazją, by przedstawiciele NREN-ów - wiodących instytucji naukowo-badawczych w Europie podzielili się pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami z zakresu sztucznej inteligencji.
PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G
2025-02-20
Zapewnia lepsze parametry Internetu, wykorzystując dodatkowe pasma częstotliwości fal radiowych, a także infrastrukturę światłowodową. Mowa o sieci komórkowej piątej generacji, w skrócie 5G. O tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą ta technologia oraz o badaniach w ramach projektu Laboratorium Sieci 5G w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Labs opowiada Maksymilian Furmann z Dział Sieci Nowych Generacji PCSS.
„Kubit kontra bit” – rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Kurowskim
2025-01-24
Zapraszamy do lektury wywiadu, który pojawił się na łamach portalu Radia TOK FM, w którym dr hab. inż. Krzysztof Kurowski - Kierownik Działu Technologii Kwantowych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przybliża działanie komputerów kwantowych, wyjaśnia czym różnią się o tradycyjnych systemów obliczeniowych, a także tłumaczy w jaki sposób już teraz technologie kwantowe wpływają na nasze życie.
PSNC Digital Future Talks: projekt EDIH CyberSec
2025-01-23
Krajowe Centrum Bezpiecznej Transformacji Cyfrowej jest specjalistycznym Hubem Innowacji Cyfrowych (EDIH) w obszarze cyberbezpieczeństwa. O tym, co EDIH CyberSec oferuje podmiotom z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytucjom państwowym i samorządowym, rozmawiamy w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Raport GÉANT: Foresight 2030, Navigating Change
2025-01-08
Pod koniec ubiegłego roku w ramach działalności sieci GÉANT, która łączy europejskie krajowe sieci badawczo-edukacyjne (NREN, National research and education network), powstał raport, którego celem była identyfikacja kluczowych szans i wyzwań stojących przed społecznością NREN w nadchodzącej dekadzie. Współautorem publikacji jest Raimundas Tuminauskas, Kierownik Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji
2024-12-19
Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od 2011 roku pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pojawi się także w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań
2024-12-02
Z raportów wynika jednoznacznie, że do 2030 roku dwukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. A co ze specjalistkami? Jak w świecie technologii, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn, odnajdują się kobiety? Odpowiedzi na to pytanie próbowano znaleźć w audycji Radia Poznań "W cyfrowym świcie", którego gościnią była Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Transkontynentalna demonstracja na konferencji SC24
2024-12-01
Podczas zakończonej niedawno konferencji SC24 (17-22.11.2024 r.) goszczącej w Atlancie, odbyła się pierwsza na świecie demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe. Jeden ulokowany był się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu, drugi na stoisku PCSS na konferencji w Atlancie. Zapraszamy na materiał wideo, podsumowujący to wydarzenie.
PSNC Digital Future Talks: „Proste pismo” – jak pisać w zrozumiały sposób
2024-11-21
Jak pisać, by nas rozumiano, zwłaszcza kiedy dokument zawiera zawiłe, urzędowe terminy? O tym jak pisać w prosty, zrozumiały sposób rozmawiamy w najnowszym odcinku "PSNC Digital Future Talks" ze specjalistą - dr. inż. Tomaszem Hoffmanem (Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy) Materiał przygotowali dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Wyróżnienie firmy nazwa.pl dla PCSS
2025-02-11
Tradycyjnie, jak co roku, spółka nazwa.pl nagrodziła podmioty, których działalność ma istotny wpływ na cyfrowy rozwój Polski. Wyróżnienie w kategorii Ekspert Inwestycji, za zaprojektowanie i uruchomienie superkomputera Proxima, który znalazł się w pierwszej setce na liście TOP500 – najszybszych komputerów na świecie, otrzymało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Spotkania projektowe 3DBigDataSpace i 3D-4CH w Trydencie
2025-02-14
Przez pięć dni, od 17 do 21 lutego 2025 roku, we włoskim Trydencie odbędą się spotkania projektów 3DBigDataSpace oraz 3D-4CH. Partnerem obu przedsięwzięć, związanych cyfrowym dziedzictwem kulturowym w trójwymiarze jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G
2025-02-20
Zapewnia lepsze parametry Internetu, wykorzystując dodatkowe pasma częstotliwości fal radiowych, a także infrastrukturę światłowodową. Mowa o sieci komórkowej piątej generacji, w skrócie 5G. O tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą ta technologia oraz o badaniach w ramach projektu Laboratorium Sieci 5G w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Labs opowiada Maksymilian Furmann z Dział Sieci Nowych Generacji PCSS.
Prezentacja projektu GN5-2 na Konferencji FOSDEM 2025
2025-02-06
8000 uczestników i ponad 1000 wykładów to liczby dwudniowego spotkania FOSDEM, które 1 i 2 lutego odbyło się w Brukseli. Podczas organizowanego corocznie spotkania pasjonatów otwartego oprogramowania, którego celem jest dzielenie się informacjami o najnowszych inicjatywach, projektach, technologiach i aplikacjach, zaprezentowano projekt GN5-2, realizowany przy współpracy PCSS.
NATO DIANA Defence & Security Days 2025
2025-02-10
Przy wsparciu polskiego Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Krakowskiego Akceleratora NATO DIANA odbyły się Dni Obronności i Bezpieczeństwa NATO DIANA. Trzydniowe wydarzenie (4-6.02.2025 r.) zgromadziło ekspertów, zajmujących się rozwojem i akceleracją technologii podwójnego zastosowania (Dual-use technology), użytkowników końcowych sektora obronności, przedsiębiorców rozwijających najnowsze technologie oraz inwestorów.
„Kubit kontra bit” – rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Kurowskim
2025-01-24
Zapraszamy do lektury wywiadu, który pojawił się na łamach portalu Radia TOK FM, w którym dr hab. inż. Krzysztof Kurowski - Kierownik Działu Technologii Kwantowych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przybliża działanie komputerów kwantowych, wyjaśnia czym różnią się o tradycyjnych systemów obliczeniowych, a także tłumaczy w jaki sposób już teraz technologie kwantowe wpływają na nasze życie.
PCSS oficjalnym partnerem polskiej prezydencji w Radzie UE
2025-02-05
1 stycznia 2025 roku Polska rozpoczęła sprawowanie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Przez 6 miesięcy, do 30 czerwca br., do zadań polskiej prezydencji należy zapewnienie otwartej, profesjonalnej, niezawodnej komunikacji. Jej celem jest dostarczenie obywatelom, mediom i interesariuszom lepszego dostępu do informacji na temat przygotowań i sprawowania polskiego przewodnictwa w Radzie. PCSS zostało wybrane na jednego z partnerów, których działalność wiąże się z priorytetami polskiego przewodnictwa.
Wystartował projekt LUMEN
2025-02-04
Pełna nazwa programu to Linked User-driven Multidisciplinary Exploration Network. LUMEN łączy tak odległe dziedziny nauki jak matematyka, nauki społeczne i humanistyczne, nauki o Ziemi czy dynamika molekularna. W spotkaniu inaugurującym, które odbyło się 20 i 21 stycznia 2025 r. w Brukseli, wzięli udział przedstawiciele PCSS – Tomasz Parkoła oraz Paweł Marciniak z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy.
PSNC Digital Future Talks: projekt EDIH CyberSec
2025-01-23
Krajowe Centrum Bezpiecznej Transformacji Cyfrowej jest specjalistycznym Hubem Innowacji Cyfrowych (EDIH) w obszarze cyberbezpieczeństwa. O tym, co EDIH CyberSec oferuje podmiotom z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytucjom państwowym i samorządowym, rozmawiamy w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Zawieszenie profilu PCSS na platformie X
2025-01-28
23 stycznia 2025 roku na profilu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego na platformie X (dawniej Twitter) opublikowano ostatni wpis, w którym poinformowano o zaprzestaniu komunikacji za jej pośrednictwem. Głównymi kanałami informacyjnymi PCSS w mediach społecznościowych pozostają LinkedIn, Facebook oraz Instagram.
Inauguracyjne spotkanie projektu GRAPHIA
2025-01-24
22 stycznia 2025 roku odbyło się w Brukseli pierwsze wspólne spotkanie członków projektu GRAPHIA. W międzynarodowym wydarzeniu wzięli udział badacze i specjaliści z zakresu danych SSH (Social Sciences and Humanities), w tym przedstawiciele Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy - Aleksandra Nowak i Tomasz Parkoła.
Raport GÉANT: Foresight 2030, Navigating Change
2025-01-08
Pod koniec ubiegłego roku w ramach działalności sieci GÉANT, która łączy europejskie krajowe sieci badawczo-edukacyjne (NREN, National research and education network), powstał raport, którego celem była identyfikacja kluczowych szans i wyzwań stojących przed społecznością NREN w nadchodzącej dekadzie. Współautorem publikacji jest Raimundas Tuminauskas, Kierownik Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
Automatyzacja funkcjonalności stron poznan.pl i BIP
2025-01-27
Miasto Poznań i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe nie zatrzymują się, rozwijając i wdrażając wspólnie liczne usługi cyfrowe dla mieszkańców stolicy Wielkopolski. Kolejną odsłoną wieloletniej współpracy jest projekt. „Automatyzacja funkcjonalności stron (poznan.pl i BIP)”, realizowany w ramach Działania 1.4 Rozwój e-usług i e-zasobów publicznych w ramach ZIT Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027.
Projekt agrifoodTEF na targach AGRO-PREMIERY
2025-01-23
Przez dwa dni, 23 i 24 stycznia 2025 roku, Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się areną największego wydarzenia w branży rolniczej w naszym kraju - AGRO-PREMIERY KIERUNEK ROLNICTWO 5.0. Na wystawie towarzyszącej targom zaprezentowany zostanie projekt agrifoodTEF, realizowany przy współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji
2024-12-19
Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od 2011 roku pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pojawi się także w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
EmpowerHer: nowy projekt wsparcia kobiet
2025-01-22
EmpowerHer to innowacyjny program, który ma na celu wzmocnienie pozycji osób, które przeżyły raka piersi w okresie rekonwalescencji. Głównym celem jest promowanie aktywności fizycznej i wsparcia społecznego, dostarczanie narzędzi i strategii poprawiających jakość życia uczestniczek. Dzięki przyjaznej dla użytkownika aplikacji mobilnej uczestniczki będą miały dostęp do spersonalizowanych procedur ćwiczeń dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.
Podpisanie listu intencyjnego inaugurującego program Mind Challenge
2025-01-17
16 stycznia 2024 r. w PSNC Future Labs przedstawiciele czterech poznańskich uczelni wyższych oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego podpisali list intencyjny w sprawie realizacji programu współpracy interdyscyplinarnej Mind Challenge. W projekcie udział wezmą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, PCSS, a także partnerzy biznesowi.
Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań
2024-12-02
Z raportów wynika jednoznacznie, że do 2030 roku dwukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. A co ze specjalistkami? Jak w świecie technologii, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn, odnajdują się kobiety? Odpowiedzi na to pytanie próbowano znaleźć w audycji Radia Poznań "W cyfrowym świcie", którego gościnią była Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Robert Pękal – nowy Pełnomocnik Dyrektora ds. PCSS
2025-01-03
W dniu 30 grudnia 2024 roku Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr hab. Luiza Handschuh, prof. ICHB PAN, powołała Pana Roberta Pękala na stanowisko Pełnomocnika ds. PCSS.
Spotkanie projektu Heriforge w PCSS
2025-01-16
Przez dwa dni, 14 i 15 stycznia 2025 r., w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościli przedstawiciele 14 instytucji zaangażowanych w prace nad projektem Heriforge. Celem projektu jest zapewnienie środowiska badawczego dla takich dziedzin jak kultura, sztuka i dziedzictwo narodowe z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (XR).
Transkontynentalna demonstracja na konferencji SC24
2024-12-01
Podczas zakończonej niedawno konferencji SC24 (17-22.11.2024 r.) goszczącej w Atlancie, odbyła się pierwsza na świecie demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe. Jeden ulokowany był się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu, drugi na stoisku PCSS na konferencji w Atlancie. Zapraszamy na materiał wideo, podsumowujący to wydarzenie.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
2024-12-23
Wszystkim Współpracownikom i Przyjaciołom życzymy pełnych miłości i spokoju Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy – 2025 – Rok przyniesie Państwu tę odrobinę szczęścia, która sprawi, że wszystkie podjęte działania zakończą się sukcesem. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzą pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego!
Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS
2024-12-16
11 grudnia 2024 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyła się pierwsza edycja spotkania SIG AI (ang. Special Interest Group on Artificial Intelligence) działającej pod auspicjami społeczności GÉANT. Wydarzenie było okazją, by przedstawiciele NREN-ów - wiodących instytucji naukowo-badawczych w Europie podzielili się pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami z zakresu sztucznej inteligencji.
PSNC Digital Future Talks: „Proste pismo” – jak pisać w zrozumiały sposób
2024-11-21
Jak pisać, by nas rozumiano, zwłaszcza kiedy dokument zawiera zawiłe, urzędowe terminy? O tym jak pisać w prosty, zrozumiały sposób rozmawiamy w najnowszym odcinku "PSNC Digital Future Talks" ze specjalistą - dr. inż. Tomaszem Hoffmanem (Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy) Materiał przygotowali dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.