PCSS oficjalnym partnerem polskiej prezydencji w Radzie UE

PCSS oficjalnym partnerem polskiej prezydencji w Radzie UE

1 stycznia 2025 roku Polska rozpoczęła sprawowanie rezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Przez 6 miesięcy, do 30 czerwca br., do zadań polskiej prezydencji należy zapewnienie otwartej, profesjonalnej, niezawodnej komunikacji. Jej celem jest dostarczenie obywatelom, mediom i interesariuszom lepszego dostępu do informacji na temat przygotowań i sprawowania polskiego przewodnictwa w Radzie. PCSS zostało wybrane na jednego z partnerów, których działalność wiąże się z priorytetami polskiego przewodnictwa.

Po raz pierwszy Polska sprawowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r. tworząc trio prezydencji wraz z Danią i Cyprem. Zgodnie z harmonogramem, Polska ponownie sprawuje prezydencję od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku. Tak jak za pierwszym razem trio prezydencji tworzy wspólnie z Danią i Cyprem. Wszystko to w celu zapewnienia kontynuacji działań państw członkowskich sprawujących 6-miesięczne prezydencje, powołaną w 2009 r. traktatem lizbońskim.

Motto przewodnie polskiej prezydencji – „Bezpieczeństwo, Europo!”, opiera się na siedmiu filarach:

  • Zdolność do obrony,
  • Ochrona ludzi i granic,
  • Odporność na obcą ingerencję i dezinformację,
  • Zapewnienie bezpieczeństwa i swobody działalności gospodarczej,
  • Transformacja energetyczna,
  • Konkurencyjne i odporne rolnictwo,
  • Bezpieczeństwo zdrowotne.

Polska prezydencja zdecydowała się podjąć współpracę ze instytucjami, których działalność wiąże się z priorytetami naszego przewodnictwa, wśród nich jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które w obszarze innowacji promuje wykorzystanie nowoczesnych technologii, tworząc między innymi narzędzia, zwiększające dostępność i zrozumienie informacji.

Jednym z takich narzędzi jest „Proste Pismo” – system upraszczający język dokumentów urzędowych. Powstał we współpracy z językoznawcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Urzędem Miasta Poznania, aby ułatwić tworzenie bardziej przystępnych i efektywnych tekstów oficjalnych.

Rozwiązanie to, oparte o mechanizmy sztucznej inteligencji, jest wykorzystywane m.in. przez Wydział ds. Informacji i Promocji Departamentu Przygotowania i Sprawowania Przewodnictwa w Radzie UE Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Moduł AI Prostego Pisma wykorzystuje polski model językowy Bielik, opracowany przez Fundację SpeakLeash we współpracy z Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Ten zaawansowany model sztucznej inteligencji, który został stworzony z myślą o przetwarzaniu i generowaniu tekstu w języku polskim wspiera upraszczanie treści publikowanych na stronie polskiej prezydencji w Radzie UE oraz w innych materiałach związanych z komunikacją, zwiększając ich zrozumiałość i skuteczność. Bielik opiera się na architekturze modelu Mistral-7B, który został znacząco rozbudowany, dzięki czemu stał się jednym z najpotężniejszych modeli językowych stworzonych w naszej ojczyźnie.