Przed nami piąta edycja konferencji Pozitive Technologies, w której organizację aktywnie włączył się PCSS. Wydarzenie, które odbędzie się 23 listopada 2023 roku w formie hybrydowej – online oraz w eN Studios w Poznaniu, jest swoistego rodzaju festiwalem IT, skupiającym wokół siebie najlepszych specjalistów z kraju i zagranicy.
Jak zapowiadają organizatorzy konferencji, Pozitive Technologies to miejsce spotkań, czerpania inspiracji, zdobywania cennej wiedzy i kontaktów dla wszystkich, którzy doceniają wartość rozwiązań IT: doświadczonych programistów, testerów, inżynierów DevOps, analityków danych, a także kadry menadżerskiej i zarządzających działami IT. Co roku organizator, miasto Poznań, wraz z producentem, firmą Eventclick, oraz partnerami starają się zapewniać wybitnych prelegentów i aktualne tematy.
Wydarzenie podzielone zostało na 7 ścieżek tematycznych, jednej z nich patronuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe:
- AI / Data (GSK)
- ARCHITECTURE (GLS)
- ANALYTICS / BIG DATA (BY PCSS)
- DEVOPS
- SECURITY
- AGILE
- SCRUM
W ramach ścieżki tematycznej ANALYTICS & BIG DATA, przedstawiciele PCSS przybliżą realizowane projekty, zastosowane w nich rozwiązania technologiczne oraz opowiedzą o konsekwencjach technicznych i ekonomicznych z nich wynikających. Uczestnicy Pozitive Technologies będą mieli okazję bliżej poznać zakres działalności Poznańskiego Centrum, zdobyć nową wiedzę i umiejętności uczestnicząc w prelekcjach i warsztatach prowadzonych przez naszych ekspertów.
Wystąpienia przedstawicieli PCSS:
Godz. 9:15, Marcin Krystek, „Sotfware developer at Data Engineering and Analytical Platform Department” w temacie Jeden problem analityczny, różne technologie przetwarzania – wpływ skali na wybór właściwych narzędzi opowie, jak ważny jest dobór odpowiednich rozwiązań technologicznych z uwagi na konsekwencje techniczne i ekonomiczne,
Godz. 11:45, Raul de Palma, „Head of Data Analytics and Semantics Department” podczas wystąpienia (w języku angielskim) Large scale data integration for information insights będzie opowiadał o eksplozji danych generowanych przez szeroką gamę systemów i platform oraz wyzwaniach, które przed nami stoją, aby umożliwić integrację istniejących modeli danych.
Godz. 16:00, Wojciech Stefaniak poprowadzi warsztat, podczas którego można będzie wykryć anomalia w danych szeregów czasowych, omówić krok po kroku eksplorację danych, fazę modelowania i ocenę naszych rozwiązań, które pomogą wykryć anomalie w danych szeregów czasowych.
O godzinie 11.00 dr hab. inż. Krzysztof Kurowski zabierze głos w debacie Green IT 2.0: Innowacje i wyzwania w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Więcej informacji znaleźć można na stronie wydarzenia.
EmpowerHer: nowy projekt wsparcia kobiet
2025-01-22
EmpowerHer to innowacyjny program, który ma na celu wzmocnienie pozycji osób, które przeżyły raka piersi w okresie rekonwalescencji. Głównym celem jest promowanie aktywności fizycznej i wsparcia społecznego, dostarczanie narzędzi i strategii poprawiających jakość życia uczestniczek. Dzięki przyjaznej dla użytkownika aplikacji mobilnej uczestniczki będą miały dostęp do spersonalizowanych procedur ćwiczeń dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.
Robert Pękal – nowy Pełnomocnik Dyrektora ds. PCSS
2025-01-03
W dniu 30 grudnia 2024 roku Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr hab. Luiza Handschuh, prof. ICHB PAN, powołała Pana Roberta Pękala na stanowisko Pełnomocnika ds. PCSS.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
2024-12-23
Wszystkim Współpracownikom i Przyjaciołom życzymy pełnych miłości i spokoju Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy – 2025 – Rok przyniesie Państwu tę odrobinę szczęścia, która sprawi, że wszystkie podjęte działania zakończą się sukcesem. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzą pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego!
Nowe projekty PCSS z programu operacyjnego FENG
2024-12-17
W dniu 30 grudnia 2024 roku Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr hab. Luiza Handschuh, prof. ICHB PAN, powołała Pana Roberta Pękala na stanowisko Pełnomocnika ds. PCSS. Robert Pękal jest związany z PCSS od 2009 roku, od 2019 jako kierownik Pionu Usług Sieciowych. Przez rok (od lipca 2023 do września 2024) pełnił także funkcję zastępcy Pełnomocnika ds. PCSS, a w ostatnim kwartale 2024 r. jednoosobowo pełnił obowiązki Pełnomocnika ds. PCSS. W tym okresie w Instytucie przeprowadzono konkurs na stanowisko Pełnomocnika Dyrektora ds. PCSS. Kandydatura Roberta Pękala uzyskała rekomendację Komisji Konkursowej.
Wyróżnienie dla podcastu PSNC Digital Future Talks
2024-12-02
Podcast "PSNC Digital Future Talks" przygotowywany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otrzymał wyróżnienie Związku Cyfrowa Polska w ramach 4. edycji "Podcast Roku. Konkurs imienia redaktora Janusza Majki". Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych.
PCSS dołączyło do Konsorcjum OPERAS
2024-12-01
OPERAS – infrastruktura badawcza dla nauk humanistycznych i społecznych jest kluczową inicjatywą, która wspiera rozwój otwartej komunikacji naukowej w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. W ramach Konsorcjum 65 instytucji z 24 krajów rozwija produkty oraz usługi służące otwartej nauce. W tym roku do OPERAS dołączyło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Projekt GenAI: wsparcie pokolenia Z w korzystaniu z generatywnej sztucznej inteligencji
2024-11-27
Projekt GenAI ma na celu wyposażenie pokolenia Z w wiedzę pozwalającą na efektywne wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), zwiększając ich możliwości akademickie, zawodowe i osobiste. Kluczowe cele projektu obejmują m.in. rozwijanie umiejętności cyfrowych, zwiększanie umiejętności inżynierii podpowiedzi, kultywowanie krytycznego myślenia, rozwiązywanie problemów oraz podnoszenie świadomości na temat potencjału i ograniczeń GenAI.
System Lustre PCSS w pierwszej dziesiątce konkursu IO500 na konferencji SC24 w USA
2024-11-21
Podczas konferencji SC24 w Altancie (USA) ogłoszone zostały wyniki nowej edycji konkursu IO500, najszybszych systemów przechowywania danych na świecie. System przechowywania danych PCSS dla klastra Proxima zajął 10. miejsce w kategorii “10 Node Production List”. Poprzednio, system PCSS dla klastra Altair, notowany był na tej liście w czerwcu 2024. Nowy system jest całkowicie autorską konfiguracją opracowaną w PCSS przez Dział Technologii Zarządzania Danymi w Pionie Technologii Przetwarzania Danych PCSS, z wykorzystaniem infrastruktury pozyskanej i zbudowanej w ramach projektu Krajowy Magazyn Danych.
Podpisanie listu intencyjnego inaugurującego program Mind Challenge
2025-01-17
16 stycznia 2024 r. w PSNC Future Labs przedstawiciele czterech poznańskich uczelni wyższych oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego podpisali list intencyjny w sprawie realizacji programu współpracy interdyscyplinarnej Mind Challenge. W projekcie udział wezmą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, PCSS, a także partnerzy biznesowi.
Spotkanie projektu Heriforge w PCSS
2025-01-16
Przez dwa dni, 14 i 15 stycznia 2025 r., w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościli przedstawiciele 14 instytucji zaangażowanych w prace nad projektem Heriforge. Celem projektu jest zapewnienie środowiska badawczego dla takich dziedzin jak kultura, sztuka i dziedzictwo narodowe z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (XR).
Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS
2024-12-16
11 grudnia 2024 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyła się pierwsza edycja spotkania SIG AI (ang. Special Interest Group on Artificial Intelligence) działającej pod auspicjami społeczności GÉANT. Wydarzenie było okazją, by przedstawiciele NREN-ów - wiodących instytucji naukowo-badawczych w Europie podzielili się pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami z zakresu sztucznej inteligencji.
Konferencja STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji
2024-12-13
W ramach programu „Aktywna tablica” edycja 2024 r. 9 grudnia 2024 roku w siedzibie PCSS odbyła się jednodniowa konferencja „STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji” zorganizowanej przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W wydarzeniu wzięło udział liczne grono dyrektorów i nauczycieli ze szkół w całej Wielkopolsce.
Workshop projektu ECHOES: Włączanie społeczności do Cultural Heritage Cloud
2024-12-12
Warsztaty, które odbędą się 12 i 13 grudnia 2024 r. mają na celu wsparcie społeczności w korzystaniu z Cultural Heritage Cloud. Uczestnicy wezmą udział w praktycznych sesjach i dyskusjach dotyczących wyzwań i możliwości związanych z cyfrowym zachowaniem dziedzictwa. Przedstawiciele projektu ECHOES, wspierani przez ekspertów z Europeany, ARIADNE oraz innych organizacji, zaprezentują narzędzia i strategie, które pomogą społecznościom kształtować przyszłość Chmury.
CLAW Meeting: Czy królowa abdykuje?
2024-12-11
Tytułowe pytanie zadawali sobie uczestnicy tegorocznej edycji Crisis Management Workshop (CLAW) – warsztatów z zarządzania sytuacjami kryzysowymi organizowanymi dla społeczności GÉANT, które po kilku latach przeniosły się z Poznania do Barcelony. Przez dwa dni (3-4 grudnia 2024 r.) uczestnicy spotkania brali udział w praktycznych zajęciach, by wspólnie rozwiązać kryzys w fikcyjnym europejskim państwie Guilder. Materiały multimedialne wykorzystane podczas warsztatów przygotował zespół z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
O EOSC EU Node na Konferencji EUDAT
2024-12-10
W dniach 3–5 grudnia 2024 r. w Karlsruhe (Niemcy) odbyła się Konferencja EUDAT 2024 – międzynarodowe forum poświęcone szeroko rozumianym danym. Podczas jednej z sesji Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – dr inż. Norbert Meyer przedstawił cele i funkcjonalności pierwszego europejskiego węzła EOSC.
O technologiach kwantowych na POZITIVE TECH 2024
2024-12-09
POZITIVE.TECH 2024 to wydarzenie, które w sercu Wielkopolski gromadzi specjalistów z branży IT, ekspertów w dziedzinie cyfrowej transformacji, a także pasjonatów technologii, którzy spotkają się, aby wymienić się wiedzą, inspiracjami oraz wspólnie budować przyszłość. Tegoroczna edycja, z udziałem dr. hab. inż. Krzysztofa Kurowskiego, odbyła się 2-6 grudnia 2024 r. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Raport GÉANT: Foresight 2030, Navigating Change
2025-01-08
Pod koniec ubiegłego roku w ramach działalności sieci GÉANT, która łączy europejskie krajowe sieci badawczo-edukacyjne (NREN, National research and education network), powstał raport, którego celem była identyfikacja kluczowych szans i wyzwań stojących przed społecznością NREN w nadchodzącej dekadzie. Współautorem publikacji jest Raimundas Tuminauskas, Kierownik Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji
2024-12-19
Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od 2011 roku pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pojawi się także w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań
2024-12-02
Z raportów wynika jednoznacznie, że do 2030 roku dwukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. A co ze specjalistkami? Jak w świecie technologii, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn, odnajdują się kobiety? Odpowiedzi na to pytanie próbowano znaleźć w audycji Radia Poznań "W cyfrowym świcie", którego gościnią była Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Transkontynentalna demonstracja na konferencji SC24
2024-12-01
Podczas zakończonej niedawno konferencji SC24 (17-22.11.2024 r.) goszczącej w Atlancie, odbyła się pierwsza na świecie demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe. Jeden ulokowany był się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu, drugi na stoisku PCSS na konferencji w Atlancie. Zapraszamy na materiał wideo, podsumowujący to wydarzenie.
PSNC Digital Future Talks: „Proste pismo” – jak pisać w zrozumiały sposób
2024-11-21
Jak pisać, by nas rozumiano, zwłaszcza kiedy dokument zawiera zawiłe, urzędowe terminy? O tym jak pisać w prosty, zrozumiały sposób rozmawiamy w najnowszym odcinku "PSNC Digital Future Talks" ze specjalistą - dr. inż. Tomaszem Hoffmanem (Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy) Materiał przygotowali dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Nowoczesna, otwarta nauka
2024-11-10
Internet szerokopasmowy, komputery dużej mocy, cyfrowe biblioteki, banki danych oraz różnorodne zaawansowane usługi informatyczne, stanowią dziś niezbędne środowisko pozwalające na realizację coraz bardziej złożonych prac badawczych. Równocześnie z rozwojem technologii informatycznych wzrasta zapotrzebowanie na zasoby i moce niezbędne do ich odpowiedniego przetwarzania. PCSS wraz ze swoimi zasobami, infrastrukturą i usługami stanowi jeden z filarów wspomagających rozwój uczelni i całego środowiska akademickiego.
PSNC Digital Future Talks: Realne korzyści cyfrowych bliźniaków
2024-10-24
Zapraszamy na kolejny odcinek PSNC Digital Future Talks. Gościem dr. Magdaleny Baranowskiej-Szczepańskiej jest lider przestrzeni PSNC Future Labs - dr Adam Olszewski, który opowiada o cyfrowym bliźniaku w kontekście prac nad tym projektem, odbywających się na Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu.
Projekt SOULSS: „Naucz się uczyć”
2024-10-21
Czas pandemii, lockdownów i przymusowego nauczania zdalnego wyraźnie pokazał, że istnieje duża luka w umiejętnościach cyfrowych nauczycieli nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. PCSS stale podejmuje działania mające na celu wypełnienie tej luki, o czym najlepiej świadczy udział poznańskiego Centrum w kolejnym już projekcie dotyczącym kompetencji ICT
EmpowerHer: nowy projekt wsparcia kobiet
2025-01-22
EmpowerHer to innowacyjny program, który ma na celu wzmocnienie pozycji osób, które przeżyły raka piersi w okresie rekonwalescencji. Głównym celem jest promowanie aktywności fizycznej i wsparcia społecznego, dostarczanie narzędzi i strategii poprawiających jakość życia uczestniczek. Dzięki przyjaznej dla użytkownika aplikacji mobilnej uczestniczki będą miały dostęp do spersonalizowanych procedur ćwiczeń dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.
Podpisanie listu intencyjnego inaugurującego program Mind Challenge
2025-01-17
16 stycznia 2024 r. w PSNC Future Labs przedstawiciele czterech poznańskich uczelni wyższych oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego podpisali list intencyjny w sprawie realizacji programu współpracy interdyscyplinarnej Mind Challenge. W projekcie udział wezmą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, PCSS, a także partnerzy biznesowi.
Raport GÉANT: Foresight 2030, Navigating Change
2025-01-08
Pod koniec ubiegłego roku w ramach działalności sieci GÉANT, która łączy europejskie krajowe sieci badawczo-edukacyjne (NREN, National research and education network), powstał raport, którego celem była identyfikacja kluczowych szans i wyzwań stojących przed społecznością NREN w nadchodzącej dekadzie. Współautorem publikacji jest Raimundas Tuminauskas, Kierownik Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
Robert Pękal – nowy Pełnomocnik Dyrektora ds. PCSS
2025-01-03
W dniu 30 grudnia 2024 roku Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr hab. Luiza Handschuh, prof. ICHB PAN, powołała Pana Roberta Pękala na stanowisko Pełnomocnika ds. PCSS.
Spotkanie projektu Heriforge w PCSS
2025-01-16
Przez dwa dni, 14 i 15 stycznia 2025 r., w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościli przedstawiciele 14 instytucji zaangażowanych w prace nad projektem Heriforge. Celem projektu jest zapewnienie środowiska badawczego dla takich dziedzin jak kultura, sztuka i dziedzictwo narodowe z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (XR).
PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji
2024-12-19
Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od 2011 roku pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pojawi się także w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
2024-12-23
Wszystkim Współpracownikom i Przyjaciołom życzymy pełnych miłości i spokoju Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy – 2025 – Rok przyniesie Państwu tę odrobinę szczęścia, która sprawi, że wszystkie podjęte działania zakończą się sukcesem. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzą pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego!
Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS
2024-12-16
11 grudnia 2024 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyła się pierwsza edycja spotkania SIG AI (ang. Special Interest Group on Artificial Intelligence) działającej pod auspicjami społeczności GÉANT. Wydarzenie było okazją, by przedstawiciele NREN-ów - wiodących instytucji naukowo-badawczych w Europie podzielili się pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami z zakresu sztucznej inteligencji.
Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań
2024-12-02
Z raportów wynika jednoznacznie, że do 2030 roku dwukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. A co ze specjalistkami? Jak w świecie technologii, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn, odnajdują się kobiety? Odpowiedzi na to pytanie próbowano znaleźć w audycji Radia Poznań "W cyfrowym świcie", którego gościnią była Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Nowe projekty PCSS z programu operacyjnego FENG
2024-12-17
W dniu 30 grudnia 2024 roku Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr hab. Luiza Handschuh, prof. ICHB PAN, powołała Pana Roberta Pękala na stanowisko Pełnomocnika ds. PCSS. Robert Pękal jest związany z PCSS od 2009 roku, od 2019 jako kierownik Pionu Usług Sieciowych. Przez rok (od lipca 2023 do września 2024) pełnił także funkcję zastępcy Pełnomocnika ds. PCSS, a w ostatnim kwartale 2024 r. jednoosobowo pełnił obowiązki Pełnomocnika ds. PCSS. W tym okresie w Instytucie przeprowadzono konkurs na stanowisko Pełnomocnika Dyrektora ds. PCSS. Kandydatura Roberta Pękala uzyskała rekomendację Komisji Konkursowej.
Konferencja STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji
2024-12-13
W ramach programu „Aktywna tablica” edycja 2024 r. 9 grudnia 2024 roku w siedzibie PCSS odbyła się jednodniowa konferencja „STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji” zorganizowanej przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W wydarzeniu wzięło udział liczne grono dyrektorów i nauczycieli ze szkół w całej Wielkopolsce.
Transkontynentalna demonstracja na konferencji SC24
2024-12-01
Podczas zakończonej niedawno konferencji SC24 (17-22.11.2024 r.) goszczącej w Atlancie, odbyła się pierwsza na świecie demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe. Jeden ulokowany był się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu, drugi na stoisku PCSS na konferencji w Atlancie. Zapraszamy na materiał wideo, podsumowujący to wydarzenie.
Wyróżnienie dla podcastu PSNC Digital Future Talks
2024-12-02
Podcast "PSNC Digital Future Talks" przygotowywany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otrzymał wyróżnienie Związku Cyfrowa Polska w ramach 4. edycji "Podcast Roku. Konkurs imienia redaktora Janusza Majki". Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych.
Workshop projektu ECHOES: Włączanie społeczności do Cultural Heritage Cloud
2024-12-12
Warsztaty, które odbędą się 12 i 13 grudnia 2024 r. mają na celu wsparcie społeczności w korzystaniu z Cultural Heritage Cloud. Uczestnicy wezmą udział w praktycznych sesjach i dyskusjach dotyczących wyzwań i możliwości związanych z cyfrowym zachowaniem dziedzictwa. Przedstawiciele projektu ECHOES, wspierani przez ekspertów z Europeany, ARIADNE oraz innych organizacji, zaprezentują narzędzia i strategie, które pomogą społecznościom kształtować przyszłość Chmury.
PSNC Digital Future Talks: „Proste pismo” – jak pisać w zrozumiały sposób
2024-11-21
Jak pisać, by nas rozumiano, zwłaszcza kiedy dokument zawiera zawiłe, urzędowe terminy? O tym jak pisać w prosty, zrozumiały sposób rozmawiamy w najnowszym odcinku "PSNC Digital Future Talks" ze specjalistą - dr. inż. Tomaszem Hoffmanem (Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy) Materiał przygotowali dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
PCSS dołączyło do Konsorcjum OPERAS
2024-12-01
OPERAS – infrastruktura badawcza dla nauk humanistycznych i społecznych jest kluczową inicjatywą, która wspiera rozwój otwartej komunikacji naukowej w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. W ramach Konsorcjum 65 instytucji z 24 krajów rozwija produkty oraz usługi służące otwartej nauce. W tym roku do OPERAS dołączyło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
CLAW Meeting: Czy królowa abdykuje?
2024-12-11
Tytułowe pytanie zadawali sobie uczestnicy tegorocznej edycji Crisis Management Workshop (CLAW) – warsztatów z zarządzania sytuacjami kryzysowymi organizowanymi dla społeczności GÉANT, które po kilku latach przeniosły się z Poznania do Barcelony. Przez dwa dni (3-4 grudnia 2024 r.) uczestnicy spotkania brali udział w praktycznych zajęciach, by wspólnie rozwiązać kryzys w fikcyjnym europejskim państwie Guilder. Materiały multimedialne wykorzystane podczas warsztatów przygotował zespół z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Nowoczesna, otwarta nauka
2024-11-10
Internet szerokopasmowy, komputery dużej mocy, cyfrowe biblioteki, banki danych oraz różnorodne zaawansowane usługi informatyczne, stanowią dziś niezbędne środowisko pozwalające na realizację coraz bardziej złożonych prac badawczych. Równocześnie z rozwojem technologii informatycznych wzrasta zapotrzebowanie na zasoby i moce niezbędne do ich odpowiedniego przetwarzania. PCSS wraz ze swoimi zasobami, infrastrukturą i usługami stanowi jeden z filarów wspomagających rozwój uczelni i całego środowiska akademickiego.
Projekt GenAI: wsparcie pokolenia Z w korzystaniu z generatywnej sztucznej inteligencji
2024-11-27
Projekt GenAI ma na celu wyposażenie pokolenia Z w wiedzę pozwalającą na efektywne wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), zwiększając ich możliwości akademickie, zawodowe i osobiste. Kluczowe cele projektu obejmują m.in. rozwijanie umiejętności cyfrowych, zwiększanie umiejętności inżynierii podpowiedzi, kultywowanie krytycznego myślenia, rozwiązywanie problemów oraz podnoszenie świadomości na temat potencjału i ograniczeń GenAI.
O EOSC EU Node na Konferencji EUDAT
2024-12-10
W dniach 3–5 grudnia 2024 r. w Karlsruhe (Niemcy) odbyła się Konferencja EUDAT 2024 – międzynarodowe forum poświęcone szeroko rozumianym danym. Podczas jednej z sesji Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – dr inż. Norbert Meyer przedstawił cele i funkcjonalności pierwszego europejskiego węzła EOSC.
PSNC Digital Future Talks: Realne korzyści cyfrowych bliźniaków
2024-10-24
Zapraszamy na kolejny odcinek PSNC Digital Future Talks. Gościem dr. Magdaleny Baranowskiej-Szczepańskiej jest lider przestrzeni PSNC Future Labs - dr Adam Olszewski, który opowiada o cyfrowym bliźniaku w kontekście prac nad tym projektem, odbywających się na Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu.
System Lustre PCSS w pierwszej dziesiątce konkursu IO500 na konferencji SC24 w USA
2024-11-21
Podczas konferencji SC24 w Altancie (USA) ogłoszone zostały wyniki nowej edycji konkursu IO500, najszybszych systemów przechowywania danych na świecie. System przechowywania danych PCSS dla klastra Proxima zajął 10. miejsce w kategorii “10 Node Production List”. Poprzednio, system PCSS dla klastra Altair, notowany był na tej liście w czerwcu 2024. Nowy system jest całkowicie autorską konfiguracją opracowaną w PCSS przez Dział Technologii Zarządzania Danymi w Pionie Technologii Przetwarzania Danych PCSS, z wykorzystaniem infrastruktury pozyskanej i zbudowanej w ramach projektu Krajowy Magazyn Danych.
O technologiach kwantowych na POZITIVE TECH 2024
2024-12-09
POZITIVE.TECH 2024 to wydarzenie, które w sercu Wielkopolski gromadzi specjalistów z branży IT, ekspertów w dziedzinie cyfrowej transformacji, a także pasjonatów technologii, którzy spotkają się, aby wymienić się wiedzą, inspiracjami oraz wspólnie budować przyszłość. Tegoroczna edycja, z udziałem dr. hab. inż. Krzysztofa Kurowskiego, odbyła się 2-6 grudnia 2024 r. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Projekt SOULSS: „Naucz się uczyć”
2024-10-21
Czas pandemii, lockdownów i przymusowego nauczania zdalnego wyraźnie pokazał, że istnieje duża luka w umiejętnościach cyfrowych nauczycieli nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. PCSS stale podejmuje działania mające na celu wypełnienie tej luki, o czym najlepiej świadczy udział poznańskiego Centrum w kolejnym już projekcie dotyczącym kompetencji ICT