Piszą o nas (sierpień)

Piszą o nas (sierpień)

Zapraszamy na krótki przegląd portali internetowych, a także artykułów prasowych i programów telewizyjnych, w których pojawiły się materiały dotyczące różnych aspektów działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Na zdrowie!
Na antenie TVP3 wyemitowany został materiał związany z leczeniem chorób rzadkich. Sytuacja pacjentów ma się w najbliższym czasie znacznie poprawić. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe jest zaangażowane w te działania. – Najciekawszym projektem, który realizowaliśmy, był projekt związany z opracowaniem systemu wsparcia osób z głęboką niepełnosprawnością. System, który ma wesprzeć te osoby w interakcji z otoczeniem, z innymi ludźmi, z innymi osobami, ale także z otoczeniem martwym, np. włączaniem jakichś urządzeń – mówił w programie “Plan dla Chorób Rzadkich. Znaczący krok” Michał Kosiedowski z PCSS, specjalista i współtwórca wielokrotnie nagradzanego projektu INSENSION, mającego na celu stworzenie platformy dla wsparcia personalizowanej interakcji osób z głęboką złożoną niepełnosprawnością intelektualną.

Prosty język w trudnych sprawach
Na portalach miejskich i w poznańskich mediach elektronicznych opublikowany został materiał o stosowaniu prostego języka w komunikacji urzędników z petentami. O tym, jak ważne jest to, by o trudnych sprawach mówić w prosty sposób wie każdy, kto stanął choć raz przy urzędniczym okienku. PCSS od dłuższego czasu wraz z władzami Poznania oraz specjalistami od języka dba o to, by ułatwić życie każdemu Kowalskiemu. Szczegóły tych działań opisane zostały poniżej:

Unikatowe narzędzie Enei
PCSS od lat współpracuje z wieloma instytucjami, urzędami i firmami. W efekcie współpracy spółki Enea Operator z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym powstało właśnie unikatowe w polskiej branży energetycznej narzędzie. W artykule pt.” Nowe narzędzie Enei pomoże w planowaniu inwestycji sieciowych” znaleźć można szczegółowy opis tych działań. Portal inżynieryjny również informuje Czytelników o tym narzędziu. – Eksperci ENEA Operator i PCSS opracowali algorytm, który wesprze decyzje dotyczące inwestycji sieciowych. Według Enei jest to jedyne takie narzędzie w polskiej branży energetycznej – przeczytać można na portalu inżyniera NBI: nbi.com.pl.

Zagraniczne głosy o nas
O poznańskim Centrum piszą nie tylko krajowe pióra, ale także zagraniczne. – Kilka ośrodków superkomputerowych na całym świecie planuje już włączenie sprzętu do obliczeń kwantowych do swoich systemów, w tym niemiecki Jupiter, japoński Fugaku i polskie PCSS – przeczytać można w obszernym i niezwykle ciekawym tekście na portalu IEEE SPECTRUM. Warto tam zajrzeć i zapoznać się z tym materiałem.

European Supercomputing Center to Get Trapped-Ion Quantum Computer – to z kolei tytuł, który donosi, że AQT, wiodący deweloper technologii komputerów kwantowych, wygrał znaczący europejski przetarg na dostawę komputera kwantowego opartego na pułapce jonowej. Firma dostarczy system komputera kwantowego do PCSS w Polsce, a instalacja ma się rozpocząć w 2025 r. Całkowita wartość dostawy, wliczając usługi, wynosi 12,28 mln euro. Całość dostępna na stronie quantumzeitgeist.com.