PSNC Digital Future Talks to seria podcastów popularnonaukowych, w których wyjaśniamy inżynierskie tajemnice i opowiadamy o tym, jak nauka i technika przekładają się na życie codzienne.
Prowadzone są w formie rozmów specjalistów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i dziennikarzy, którzy wspólnie spróbują przełożyć naukowe zawiłości na język zrozumiały dla każdego.
Do usłyszenia!
PSNC Digital Future Talks, 23.12.2024
Wydanie specjalne podcastu, w którym odkrywamy naszą techniczną „kuchnię” studia nagraniowego. Do rozmowy zaprosiliśmy tym razem… siebie nawzajem – całą podcastową Redakcję, doceniając osoby, które w procesie powstawania nagrań zwykle są poza kadrem obiektywu i zasięgiem mikrofonu. W tym odcinku dajemy szansę całemu zespołowi choćby krótkiego zaistnienia na naszej arenie rozmów popularno-naukowych. Okazją do spotkania w ten specjalny sposób jest wyróżnienie Związku Cyfrowa Polska, jakie dostał nasz podcast w ramach 4. edycji „Podcast Roku. Konkurs imienia redaktora Janusza Majki” w kategorii „Podcast Technologiczny”.
Dziękując za to nobilitującą nagrodę, życzymy jednocześnie o całej Redakcji dobrych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!
Audycję prowadzi Błażej Oczkowski i Damian Niemir.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
Conference4me – czyli mobilny asystent konferencji
PSNC Digital Future Talks, 19.12.2024
Sprawnie, dokładnie i zawsze na bieżąco z wprowadzanymi na ostatnią chwilę zmianami w agendzie wydarzenia – taki jest właśnie mobilny asystent konferencji o nazwie Conference4me. To system opracowany i rozwijany już od ponad trzynastu lat przez specjalistów z PCSS. Jednym z nich jest Michał Urbaniak z Działu Technologii Internetu Rzeczy, to właśnie jego zaprosili do rozmowy Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
W jaki sposób organizator wydarzenia może edytować dane w aplikacji? Czy każda zmiana to update oprogramowania, czy tylko samych danych? Czy użytkownicy – uczestnicy wydarzenia dostają informację o zmianach w agendzie na bieżąco? Jak to wszystko się zaczęło i w jakich konferencjach brał udział nasz firmowy asystent oraz jakie stoją przed nim wyzwania? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym podcaście.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
PSNC Digital Future Talks, 21.11.2024
Urzędniczy język bywa trudny do zrozumienia, ale nawet najbardziej skomplikowane pisma można napisać prostym językiem. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe wyszło naprzeciw problemom komunikacji urzędników z petentami i stworzyło narzędzie, które upraszcza język. Jak to działa, jaki wpływ ma na to sztuczna inteligencja i co trzeba zrobić, by skorzystać z tego rozwiązania, które już działa w Urzędzie Miasta Poznania? To pytania, które padły podczas rozmowy przeprowadzonej przez Magdalenę Baranowską-Szczepańską i Damiana Niemira z dr. inż. Tomaszem Hoffmanem z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, jednego z twórców aplikacji „Proste Pismo”.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
PSNC Digital Future Talks, 24.10.2024
Czy każde cyfrowe odwzorowanie rzeczywistości jest już bliźniakiem cyfrowym? Czy myślące cyfrowe bliźniaki ludzi są bliżej niż nam się wydaje? Czy w Poznaniu na Zwierzynieckiej 20 w zabytkowej, secesyjnej kamienicy, w której znajduje się PSNC Future Labs, czyli żywe laboratoria innowacji społecznych, jest także miejsce na rozwój modelu digital twin? To pytania, które padły podczas rozmowy przeprowadzonej przez Magdalenę Baranowską-Szczepańską z dr. Adamem Olszewskim, liderem przestrzeni PSNC Future Labs.
Model digital twin to połączenie fizycznego wycinka rzeczywistości z jego cyfrowym odwzorowaniem w celu przewidywania rozmaitych scenariuszy działania. Jest to możliwe do zrealizowania dzięki przetwarzaniu danych w czasie rzeczywistym i ciągłej aktualizacji stanów obiektów i procesów.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
PSNC Digital Future Talks, 19.09.2024
Na rozmowę zapraszają Agnieszka Wylegała i Błażej Oczkowski.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
Inżynieria oprogramowania to nauka o komunikacji międzyludzkiej!
PSNC Digital Future Talks, 24.07.2024
Gościem jest dr hab. inż. Bartosz Walter z Działu Inżynierii Danych i Platform Analitycznych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zawodowo i naukowo zajmuje się inżynierią oprogramowania, m.in. jakością kodu oprogramowania, ale również znany jest w sieci jako propagator ciekawostek naukowych.
Jak się tworzy oprogramowanie? Czy inżynier, który pisze programy musi mieć natchnienie jak artysta, który z piórem w ręce czeka na natchnienie? Czy komputery kwantowe wyprą tradycyjne i staną się powszechnym sprzętem w domu każdego Kowalskiego? Jak bardzo sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla programistów – to pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi podczas rozmowy.
Rozmawiają Magdalena Baranowska-Szczepańska i Bartek Lewandowski.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
EOSC, czyli Europejska Chmura Otwartej Nauki
PSNC Digital Future Talks, 26.06.2024
Otwarta nauka i dzielenie się wynikami eksperymentów naukowych zmieniły sposób pracy badaczy w Europie. Dzięki płynnemu dostępowi do różnorodnych danych z wielu krajów, wiele procesów naukowych przeprowadzanych jest szybciej.
EOSC – Europejska Chmura Otwartej Nauki została nazwana przez naszych rozmówców „wspólnym stołem” z danymi, który umożliwia nie tylko pogłębianie danych w jednej dziedzinie, ale i działanie z uwzględnieniem różnych perspektyw dyscyplin naukowych.
Gośćmi odcinka są Raimundas Tuminauskas, kierownik Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej oraz Marcin Wolski, kierownik Zespołu Sytemu Otwartej Nauki.
Rozmawiają Gabriela Jelonek i Marcin Dąbrowski.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
Techno medycyna – Jak wspierać zdrowie za pomocą cyfrowych rozwiązań?
PSNC Digital Future Talks, 9.05.2024
W tym odcinku zastanowimy się nad tym, jak dostosować technologię do potrzeb zdrowotnych człowieka. Pojawią się zatem takie zagadnienia jak cyfrowe monitorowanie stanu zdrowia (profilaktyka), diagnozowanie chorób w domu, opieka nad pacjentami przy pomocy systemów komputerowych i cyfrowe wsparcie dla seniorów. Dowiemy się także jaką rolę odgrywa technologia w komunikacji z osobami dotkniętymi głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Nie zabraknie też tematu sztucznej inteligencji.
Gościem Magdaleny Baranowskiej-Szczepańskiej i Damiana Niemira będzie Michał Kosiedowski – Kierownik Działu Usług Internetu Przyszłości w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
Drony i cyfrowe lotnisko – o nowych technologiach w powietrzu i na lotnisku w Kąkolewie
PSNC Digital Future Talks, 10.04.2024
W odcinku temat przybliżą Piotr Szymaniak i płk. rezerwy Mirosław Nawrocki z PSNC Aerospace Lab w Kąkolewie, czyli innowacyjnego laboratorium, gdzie testuje się zastosowania systemów informatycznych dla bezzałogowych statków powietrznych i związanych z nimi rozwiązań robotycznych. Jego misją jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej i naziemnej, a prace skupiają się na podnoszeniu poziomu automatyzacji i autonomii cyberfizycznych systemów.
Laboratorium PCSS jest elementem Programu Akceleracji DIANA NATO, którego celem jest połączenie prac badawczo-rozwojowych, innowatorów oraz start-upów pracujących nad przełomowymi rozwiązaniami zaawansowanymi technologicznie (ang. deep tech) z które mogą być wprowadzone do użytku w formule podwójnego zastosowania na rynek cywilny i wojskowy.
Rozmowę prowadzą Gabriela Jelonek i Bartek Lewandowski.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
Po jedenaste – nie klikaj! Jak dbać o bezpieczeństwo w Internecie
PSNC Digital Future Talks, 22.02.2024
Konta bankowe, poczta elektroniczna, przesyłki pocztowe, a nawet inteligentne AGD – wszystko, co podłączone jest do Sieci, może stanowić dla nas potencjalne zagrożenie. Jak skutecznie chronić się przed złośliwymi atakami cyberprzestępców, korzystając z dobrodziejstw nowoczesnych technologii? Co zrobić, by nie zostać ochotnikiem w cyberwojnie? O tym, jak możemy uchronić się przed zagrożeniami czyhającymi na nas w cyberświecie rozmawiamy z Gerardem Frankowskim – kierownikiem Działu Bezpieczeństwa ICT w PCSS.
Rozmawiają Agnieszka Wylegała i Damian Niemir.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
Najszybsze systemy przechowywania danych
Odcinek 6, PSNC Podcast
Eksplozja zastosowań Big Data, Data Science i AI powoduje, że systemy IT potrzebują coraz szybszego dostępu do danych, używają coraz obszerniejszych zbiorów i coraz większej liczby plików. Efektywność dostępu do danych jest kluczem do wydajności obliczeń, a co za tym idzie postępów w badaniach, edukacji czy gospodarce.
Efektywne udostępnianie danych dla klastrów HPC (superkomputerów) czy systemów chmurowych wymaga specjalnych podejść, architektury systemu i wykorzystania zaawansowanej technologii, sprzętu oraz oprogramowania.
O wyzwaniach stawianych przed współczesnymi systemami przechowywania danych oraz o sposobach ich rozwiązywania opowiedzą Krzysztof Wadówka i Krzysztof Błoniarz, architekci systemów zarządzania danymi w PCSS. A okazja ku temu jest niecodzienna – współtworzony przez naszych rozmówców najnowszy system w PCSS znalazł się na 10. miejscu prestiżowej globalnej lity IO500, porównującej najszybsze systemy przechowywania danych na świecie.
Rozmawiają Gabriela Jelonek i Bartosz Lewandowski.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
Sieć PIONIER, czas i częstotliwość – czyli podstawa dla nauki i telekomunikacji
Odcinek 5, PSNC Podcast
W Polsce mamy jedną z najnowocześniejszych sieci światłowodowych na świecie. Co ma z tym wspólnego czas i częstotliwość? Kto „wytwarza” wzorcowy czas w Polsce i dlaczego zegary optyczne są tak ważne dla nauki, ale i każdego z nas? W najnowszym odcinku PSNC Podcast gościem jest dr inż. Krzysztof Turza, specjalista od czasu i częstotliwości PCSS, który opowiada o sieci PIONIER i o tym, jak dzięki niej te dwie dziedziny mogą się rozwijać, wspierając zarówno naukę, jak i innowacje w przemyśle.
Rozmawiają Gabriela Jelonek i Marcin Dąbrowski.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
Jak rozmawiać z maszyną, czyli interfejs: człowiek-komputer
Odcinek 4, Część 2, PSNC Podcast
W drugiej części naszej rozmowy z dr. Mikołajem Buchwaldem idziemy o krok dalej: hasło „człowiek-komputer” zamieniamy na „mózg-komputer”. Rozmawiamy o związanych z tym możliwościach i zagrożeniach. Posłuchajcie czy Elon Musk poprzez firmę Neuralink jest prekursorem badań nad ludzkim mózgiem, czy możemy kontrolować działania robaków i gryzoni za pomocą naszych myśli, jak zmusić robota do płaczu i wreszcie czy wróg Spider-Mana – Doctor Octopus, to wciąż tylko fikcja Marvela, czy też już rzeczywistość.
Na drugą część rozmowy zapraszają Agnieszka Wylegała i Błażej Oczkowski.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
Jak rozmawiać z maszyną, czyli interfejs: człowiek-komputer
Odcinek 4. Część 1, PSNC Podcast
Pojawiły się wraz z rozwojem pierwszych komputerów i wówczas wykorzystywane były jedynie przez wąskie grono specjalistów i naukowców. Dziś korzysta z nich każdy z nas. Mowa o interfejsach człowiek-maszyna. Wiele z nich powstaje w ramach realizowanych przez PCSS projektów, są to m.in.: narzędzie do automatycznego określania zainteresowania i nastawienia emocjonalnego osób w przekazie wideo, platforma wspomagająca komunikację osób z głęboką złożoną niepełnosprawnością intelektualną, czy aplikacje wspierające seniorów w ich codziennym funkcjonowaniu. Więcej o konkretnych zastosowaniach interfejsów człowiek-maszyna opowie dr Mikołaj Buchwald z Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS.
Na pierwszą część rozmowy zapraszają Agnieszka Wylegała i Błażej Oczkowski.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
Po co nam sztuczne Słońce na Ziemi?
Odcinek 3, PSNC Podcast
Budujemy sztuczne Słońce na Ziemi! Po co nam w ogóle taki twór? Gościną trzeciego odcinka jest Agata Filipczak, programistka w Dziale Internetu Rzeczy PCSS, która pracuje przy projekcie FAIR4Fusion. Ile wspólnego mają z tym wszystkim donaty (pączki!) i dlaczego Tokamak nie powinien kojarzyć nam się z sushi? O tym wszystkim usłyszycie w naszej rozmowie. Fuzja jądrowa ma być przyszłością w energetyce na świecie, a jednocześnie bezpiecznym sposobem na zabezpieczenie energetyczne kolejnych pokoleń. I choć świat pracuje nad nią od ponad 40 lat (a o pomyśle mówił już Gorbaczow), to właśnie nasze pokolenie ma szansę sfinalizować ten projekt! Najcieplejsze miejsce na Ziemi budowane jest w Europie, a swój udział w tworzeniu sztucznego Słońca ma również PCSS. Jak to robimy i z czym to się wiąże? Posłuchajcie sami!
Rozmawiają Gabriela Jelonek i Marcin Dąbrowski.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
Skansen w 12K – czyli ultranowoczesna humanistyka cyfrowa
Odcinek 2, PSNC Podcast
Gościem drugiego odcinka PSNC Podcast jest Tomasz Parkoła – kierownik Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i jednocześnie kierownik projektu Dariah.Lab.
Czym jest Dariah i dlaczego pierwsze skojarzenie wiąże się nie z poważnym projektem, ale damskim imieniem? Jaki wpływ na otoczenie mają projektowe laboratoria? Co można zrobić z dokumentami sprzed pół wieku zapisanymi w pożółkłych zeszytach? Do czego służy georadar i co kryje się pod nazwą platforma wizualizacji czasoprzestrzennych? O tym właśnie rozmawiamy w drugim odcinku popularnonaukowego podcastu!
Rozmawiają Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych:
Czy przed hakerami uchroni nas komunikacja kwantowa?
Odcinek 1, PSNC Podcast
Gościem pierwszego odcinka PSNC Podcast jest Piotr Rydlichowski – specjalista od komunikacji i kryptografii kwantowej z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Czym jest kwant i czy to możliwe, że każdy z nas ma je przy sobie? W jaki sposób fizyka i technika przekładają się na cybebezpieczeństwo i dlaczego tak ważne jest poszukiwanie nowych sposobów szyfrowania danych? Co wspólnego z tym wszystkim ma Enigma? O tym opowiemy w odcinku!
Rozmawiają Gabriela Jelonek i Marcin Dąbrowski.
Posłuchaj podcastu na stronie i na platformach podcastowych: