Podpisanie listu intencyjnego inaugurującego program Mind Challenge

Podpisanie listu intencyjnego inaugurującego program Mind Challenge

16 stycznia 2024 r. w PSNC Future Labs przedstawiciele czterech poznańskich uczelni wyższych oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego podpisali list intencyjny w sprawie realizacji programu współpracy interdyscyplinarnej Mind Challenge. W projekcie udział wezmą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, PCSS, a także partnerzy biznesowi.

W ramach nowatorskiego programu, który wystartuje w drugim półroczu bieżącego roku akademickiego, wybrane zespoły interdyscyplinarne będą miały szansę na rozwój innowacyjnych projektów, zdobycie niezbędnych umiejętności oraz opracowanie proof of concept.

Celem programu jest wyposażenie uczestników w wiedzę i kompetencje, które pozwolą na realizację ambitnych pomysłów, wspierając rozwój przyszłych liderów w obszarze innowacji. Całość działań potrwa 3 miesiące i będzie wypracowywane w metodologii „żywego” laboratorium.

Program skierowany jest do studentów starszych lat studiów, którzy wykazują się ponadprzeciętnymi wynikami w nauce i aktywnością poza uczelnią, taką jak działalność w kołach naukowych, organizowanie wydarzeń czy osiągnięcia pozaakademickie. Kandydaci będą musieli wykazać się zaangażowaniem, ambicją i chęcią podejmowania trudnych wyzwań.

Rekrutacja do programu odbywa się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, do którego należy dołączyć list motywacyjny oraz/lub CV w formie wideo. Kandydaci przejdą dwustopniową ocenę, na której pierwszym etapem będzie ocena dokonywana na podstawie selekcji zgłoszeń, a drugim – decyzja rady programowej.
W programie wezmą udział interdyscyplinarne zespoły studentów z różnych poznańskich uczelni, których wspólnym celem będzie rozwiązanie wyzwań zaproponowanych przez sponsorów programu. Program obejmuje ścieżkę mentoringową oraz warsztaty z zakresu design sprintu, testowania rozwiązań, przygotowywania pitchu, ochrony własności intelektualnej i inwestowania.

Program zapewnia kompleksowe wsparcie w postaci mentorów, którzy będą współpracować z zespołami, pomagając im w rozwoju pomysłów i realizacji kolejnych etapów projektów. Warsztaty będą odbywać się co drugi piątek w siedzibie PSNC Future Labs w Poznaniu oraz w innych partnerskich lokalizacjach.

Uczestnicy programu będą mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności, pracując nad realnymi projektami w interdyscyplinarnym środowisku. Program zakończy się wydarzeniem typu demo/pitch day, podczas którego zespoły zaprezentują swoje rozwiązania.

W programie wezmą udział jednostki naukowe z Poznania: Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz PCSS, a także partnerzy biznesowi. Każda z uczelni oddeleguje swojego mentora, który będzie wspierał uczestników programu.

Pierwsza edycja programu rozpocznie się w semestrze letnim roku akademickiego 2024/25. To wyjątkowa okazja, aby wziąć udział w rozwoju innowacyjnych projektów, które mogą mieć realny wpływ na przyszłość technologii i biznesu.