PCSS, w imieniu środowiska naukowego skupionego wokół powstałego w roku 2003 Konsorcjum PIONIER, zarządza Ogólnopolską Siecią Optyczną PIONIER, która jest jedną z najnowocześniejszych na świecie. Konsorcjum zrzesza 22. członków: centra Komputerów Dużej Mocy (KDM) oraz jednostki wiodące zarządzające Miejskimi Sieciami Komputerowymi (MSK). Sieć PIONIER stanowi kluczowy składnik infrastruktury informatycznej nauki w Polsce i jest elementem Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ang. ERA – European Research Area). Ponadto sieć PIONIER, wykorzystując europejską sieć GÉANT, realizuje łączność z europejskimi sieciami naukowymi (NRENs) i zapewnia także polskiemu środowisku naukowemu dostęp do zasobów światowego Internetu.

Sieć PIONIER zbudowana jest z ok. 11 tys. km linii światłowodowych, z czego w kraju to blisko 7 tys. km. Na infrastrukturze światłowodowej wdrożono technologię transmisyjną o przepustowości 400 Gbps, z możliwością uruchomienia połączeń 800 Gbps. System transmisyjny posiada między innymi funkcjonalność GMPLS, pozwalającą na zachowanie spójności technologicznej z przełącznikami MPLS w warstwie sieciowej. Sieć oferuje swoim użytkownikom (centra KDM i MSK) dostęp w technologii Ethernet na interfejsach 10 i 100 Gbps.

Ekosystem sieciowy PIONIER rozwija się w kierunku terabitowych przepustowości, oferując usługi wspierające cyfrowe innowacje. Jest to istotny element otwartej nauki, rozwijanej w Unii Europejskiej w ramach inicjatywy EOSC (European Open Science Cloud).

Polska infrastruktura informatyczna, której fragmentem jest sieć PIONIER, aktywnie wspiera krajowe i europejskie badania naukowe, spełniając wymagania współczesnego, nowoczesnego i zaawansowanego instrumentarium badawczego.

Skład Konsorcjum PIONIER

 

Zobacz stronę Konsorcjum PIONIER: www.pionier.net.pl/.

PIONIER MAPA