Prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry

Prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry

W Dziale Inżynierii Danych i Platform Analitycznych PCSS we współpracy z [W] Eye Clinic prowadzone są prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry i wspomaganiem wyboru optymalnego postępowania terapeutycznego. Jaskra jest grupą chorób prowadzących do uszkodzenia nerwu wzrokowego, która stanowi poważny problem dla wielu milionów pacjentów na całym świecie.

Najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na powstawanie i przebieg jaskry jest podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Ocena wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego w standardowym postępowaniu jest możliwa tylko w wybranym momencie dnia podczas wizyty pacjenta w gabinecie lekarza. Użycie soczewki kontaktowej Triggerfish, która rejestruje względne zmiany objętości gałki ocznej w ciągu całej doby, daje szansę na opracowanie metod realizujących założenia medycyny personalizowanej. W celu bezpośredniej oceny wpływu układu krążenia na funkcjonowanie oka można zastosować urządzenie rejestrujące w sposób ciągły podstawowe parametry pracy serca, takie jak ciśnienie tętnicze (skurczowe/rozkurczowe) i puls.

Uwzględnienie rytmu dobowej aktywności pacjenta, odpowiednia transformacja danych pomiarowych z urządzeń Triggerfish i SOMNOtouch dają możliwość zastosowania algorytmów uczenia maszynowego do opracowania nowych modeli predykcyjnych jaskry. Wdrożone modele są aktualnie stosowane w procesie diagnostycznym nowych pacjentów i weryfikowane w zakresie poszczególnych typów jaskry.

dr n. med. Robert Wasilewicz, [W] Eye Clinic
dr inż. Cezary Mazurek, IChB PAN, PCSS
Juliusz Pukacki, IChB PAN, PCSS
Hubert Świerczyński, IChB PAN, PCSS
S. Szczęsny