Zapraszamy na premierowy pokaz interaktywnej aplikacji edukacyjnej opartej na technologiach internetowych „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”, stworzonej dla uczczenia Wielkopolan, którzy brali udział w walkach o niepodległość. Premierowy pokaz odbędzie się w formie wideokonferencji 26 stycznia o godzinie 12:00, za pośrednictwem kanałów społecznościowych. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. W projekcie PCSS odpowiada za realizację technologiczną, digitalizację materiałów oraz stronę multimedialną.
Pomysł, zainicjowany przez Wojewodę Wielkopolskiego – Łukasza Mikołajczyka, był i jest nadal wspierany przez wybitnych partnerów merytorycznych. Konsultacją merytoryczną i udostępnieniem zbiorów zajęli się bowiem specjaliści z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. To z ich udziałem i dzięki ich wiedzy odnaleziono nigdy nie publikowane wcześniej oryginały tekstu pisanego oraz archiwalne zdjęcia z tego okresu. Za realizację technologiczną, digitalizację i multimedia odpowiadali specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. To dzięki ich wiedzy ta idea zyskała realny kształt portalu, interaktywnej nawigacji oraz multimediów, które nadają klimat czasów wojny polsko-bolszewickiej.
W ramach projektu wykorzystano część bogatej palety środków przekazu wizualnego PCSS, będących synergią nowoczesnej technologii i dziedzictwa historii. Twórcom udało się wykorzystać kilka dni września, pomiędzy kolejnymi falami pandemii, by na planie filmowym w poznańskim Forcie Ia oraz na poligonie w Biedrusku, odtworzyć sceny batalistyczne. Wykorzystane zostały zdjęcia z udziałem dronów, dookólne zdjęcia filmowe w 360 stopniach i w technice „slow-motion”. Jesienią, w domowych studiach nagraniowych i pracowniach digitalizacji, rekonstruowano cyfrowo nigdy nie publikowane zdjęcia archiwalne, wybrano kilka zdjęć, by poruszyć ich bohaterów w trójwymiarze, a także nagrywano wersje dźwiękowe kronik wojennych, spisywanych z muzealnych rękopisów, by zredagować jednolitą relację wydarzeń z wielu źródeł historycznych.
W ciągu kilkunastu tygodni prac zebrano ponad 1000 multimedialnych obiektów, z czego ponad 450 to archiwalne zdjęcia, ilustracje, mapy i dokumenty, dalsze 450 to zdjęcia powstałe podczas kilku – z wielu planowanych – rekonstrukcyjnych dni filmowych, a blisko setka pozostałych materiałów to właśnie etiudy filmowe, specjalnie sprawiające wrażenie postarzonych, z epoki, poruszone metodą perspektywy kulisowej do trójwymiaru zdjęcia archiwalne, a także słuchowiska, opowiadania i fragmenty osobistych relacji czy wydań „Kuriera Poznańskiego”, które w wersji audialnej mają dać wrażenie nagrań z raczkującego jeszcze wtedy radia, czy nagrań z płyt patefonu. Do tej pory żadna publikacja na ten temat nie mogła poszczycić się tak rozbudowanym zbiorem, a część zaprezentowanych relacji i zdjęć jest opracowana i publikowana po raz pierwszy. To jednocześnie pierwsza tak obszerna popularno-naukowa publikacja o zmaganiach naszych jednostek w wojnie polsko-bolszewickiej.
Publiczna premiera serwisu „Mapy Czasu” będzie miała miejsce podczas specjalnego webinarium we wtorek 26 stycznia 2021 r. o godz. 12:00 za pośrednictwem:
- kanału PCSS na You Tube
- profilu PCSS na Facebooku
Tego dnia, 102 lata wcześniej, generał Józef Dowbor-Muśnicki dokonał zaprzysiężenia pierwszej regularnej formacji Wojsk Wielkopolskich – 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich na placu Wilhelmowskim (obecnie placu Wolności w Poznaniu). I tak jak przed wiekiem generał wręczył sztandar chorążemu nowo zaprzysiężonego pułku, tak i twórcy serwisu „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”, oddadzą go w ręce nauczycieli, uczniów i wszystkich zainteresowanych wspólnym dziedzictwem. Jak przekonują twórcy projektu, praca nad serwisem uświadomiła im, jak wielu z nich ma przodków, którzy uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej, a mottem prac nad portalem zdają się być słowa generała podporucznika Wacława Iwaszkiewicza, dowódcy Armii „Wschód”: Cześć wam, dzielni synowie Wielkopolski!