Prezentacja projektu ECHOES na Konferencji Digitalizacja w muzeach

Prezentacja projektu ECHOES na Konferencji Digitalizacja w muzeach

Digitalizacja w muzeach to konferencja, a zarazem forum dyskusyjne, którego tematem przewodnim była w tym roku trwałość informacji. Trzecia edycja wydarzenia, współorganizowanego przez Narodowy Instytut Muzeów oraz Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, odbyła się 21 i 22 listopada 2024 roku. Jednym z prelegentów był Błażej Betański z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS.

Wydarzenie realizowane jest w ramach Działalności Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji zasobów muzealnych dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy wspólnie z uczestnikami konferencji zastanawiali się jakie są skutki utraty dostępu do zbiorów i związanych z nimi danych, czy same odwzorowania muzealiów mają sens, jeśli nie zadbano o zapisanie kluczowych informacji na ich temat, a także co się stanie, jeśli osoba posiadająca całą wiedzę o obiektach odejdzie z pracy?

Pierwszego dnia wydarzenia wysłuchano referatów przygotowanych przez specjalistów, odbył się także panel dyskusyjny.

Wśród prezenterów głos zabrał Błażej Betański, przybliżając zebranym Europejską platformę współpracy na rzecz dziedzictwa kulturowego – ECHOES. Projekt ten ma na celu utworzenie Europejskiej Chmury Dziedzictwa Kulturowego (ECCCH), wspólnej platformy zapewniającej profesjonalistom i badaczom zajmującym się dziedzictwem kulturowym dostęp do danych, zasobów naukowych, szkoleń i zaawansowanych narzędzi cyfrowych dostosowanych do ich potrzeb. Projekt ECHOES, finansowany przez Komisję Europejską i UK Research and Innovation (UKRI), połączy rozproszone społeczności w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w nową społeczność. Projekt ma wykraczać poza podstawową digitalizację, mając na celu zapoczątkowanie transformacji w tej dziedzinie, poprzez holistyczne podejście.