ECBiG-MOSAIC 3D

Celem projektu jest stworzenie unikatowej infrastruktury badawczej umożliwiającej uzyskiwanie zaawansowanych przestrzennych modeli układów biologicznych (in vitro-3D) oraz ich cyfrowych bliźniaków (in silico-3D), a następnie wykorzystanie tych modeli w badaniach translacyjnych dotyczących chorób onkologicznych i kardiologicznych.

W ramach projektu planowany jest zakup aparatury badawczej do hodowli, analiz przyżyciowych oraz biobankowania komórek, a także poszerzenie zasobów ECBiG o unikatowe linie komórkowe, które zostaną wyprowadzone z materiału biologicznego pozyskanego od pacjentów z wybranymi chorobami kardiologicznymi i onkologicznymi. Stworzona zostanie również platforma usługowa wspierająca opracowywanie i wykorzystanie cyfrowych bliźniaków modeli komórkowych i tkankowych w badaniach biomedycznych.

Infrastruktura badawcza ECBiG-MOSAIC 3D będzie integrować nowoczesne technologie, które umożliwią prowadzenie trójwymiarowych hodowli komórkowych, analizę przestrzenną ekspresji genów z rozdzielczością komórkową i subkomórkową, a także tworzenie cyfrowych bliźniaków układów biologicznych za pomocą algorytmów uczenia maszynowego. Opracowane w ramach projektu narzędzia pozwolą na wielopoziomowe modelowanie rozwoju stanów patologicznych i efektów terapii w żywych układach komórkowych oraz w ich cyfrowych odpowiednikach, otwierając nowe możliwości w badaniach biomedycznych oraz wspierając rozwój spersonalizowanych terapii. Użytkownikami infrastruktury stworzonej w ramach niniejszego projektu będą zarówno krajowe, jak i zagraniczne ośrodki naukowo-badawcze, jednostki ochrony zdrowia, jak i podmioty gospodarcze z branży biotechnologicznej, farmaceutycznej i biomedycznej.

Koordynatorem projektu jest Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Dofinansowanie projektu z UE: 40 000 000,00 PLN.

 

 

Data rozpoczęcia: 2025-01-01
Data zakończenia: 2028-12-31
Rola: Partner
Pochodzenie: Projekt krajowy

Finansowanie: Projekt krajowy FENG

Strona www: