EoCoE-III
Centrum Doskonałości dla zastosowań HPC w skali eksaskalowej

Projekt EoCoE-III zajmuje strategiczną pozycję na styku transformacji energetycznej i problematyki przetwarzania eksaskalowego. Korzysta
z zebranej wiedzy specjalistycznej i wyjątkowej, ugruntowanej roli zarówno w dziedzinie HPC, jak i technologii energii odnawialnej, aby zapewnić infrastrukturę eksaskalową dla zagadnień transformacji energetycznej.

Dzięki wcześniejszym inwestycjom w centra doskonałości (CoE), konsorcjum Energy-oriented CoE (EoCoE) ma obecnie 8-letnie doświadczenie w łączeniu wiodących na świecie zespołów badawczych z czterech strategicznie ważnych dziedzin energii niskoemisyjnej w zakresie materiałów, hydrologii, fuzji jądrowej i wiatru do produkcji energii, a także wybitnych ekspertów w dziedzinie nauk obliczeniowych.

W ten sposób EoCoE gromadzi niezbędne kompetencje i umiejętności, aby sprostać wyzwaniom technicznym związanym z wykorzystaniem obliczeń w eksaskali, takim jak heterogeniczność architektur, skalowalność kodu, wydajność i odporność, zarządzanie złożonymi przepływami pracy i analiza in-situ w eksaskali, by wymienić tylko kilka. Jednocześnie EoCoE konsekwentnie koncentruje się na rzeczywistych zastosowaniach, które są wspierane i wykorzystywane przez duże społeczności użytkowników.

Na potrzeby realizacji projektu EoCoE-III starannie wybrano pięć sztandarowych aplikacji w oparciu o wyraźną, możliwą do wykazania ścieżkę rozwoju w eksaskali. Wszystkie kody eksaskalowe tworzone/wspierane przez EoCoE oraz wizja EoCoE, aby HPC służyły transformacji energetycznej, stały się jeszcze bardziej istotne w ciągu ostatnich miesięcy.

Ostatnie zmiany geopolityczne zmotywowały UE do znacznego przyspieszenia tempa rozwoju odnawialnych źródeł energii, zwiększenia efektywności energetycznej i dążenia do zminimalizowania krytycznych zależności.

Po przełomowym roku 2022, naznaczonym uruchomieniem REPowerEU, którego celem było zmniejszenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenie zielonej i cyfrowej transformacji, pierwsza część roku 2023 charakteryzowała się wprowadzeniem planu przemysłowego Zielonego Ładu dla ery bezemisyjnej.

Projekt EoCoE może odegrać istotną rolę w prowadzeniu komplementarnych działań wspierających rozwój nowych technologii w kierunku celów politycznych.

 

Koordynator:

Partnerzy:

 

Data rozpoczęcia: 2024-01-01
Data zakończenia: 2026-12-31
Rola: Partner
Pochodzenie: Projekt zagraniczny

Finansowanie: Horizon Europe