Głównym celem HERIFORGE jest rozwój sieci trzech połączonych ekosystemów zlokalizowanych w Polsce, na Cyprze i w Turcji, zapewniających doskonałe środowisko badawczo-rozwojowe innowacji dla dziedzictwa kulturowego i przemysłów kreatywnych z odpowiedzialnym wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości (XR) i cyfrowych zasobów dziedzictwa kulturowego z korzyściami w zakresie odporności społecznej.
Projekt HERIFORGE wykorzystuje wiedzę fachową trzech centrów doskonałości w zakresie technologii XR, zaawansowanej infrastruktury IT i cyfrowej humanistyki, a także zasobów dziedzictwa kulturowego, aby zapewnić międzyregionalny ekosystem innowacji. Centra te tworzą model poczwórnej helisy, integrując instytucje akademickie, przedsiębiorstwa, organy publiczne i podmioty społeczne w ramach swoich ekosystemów, w celu wspierania prawdziwej kultury innowacji lokalnej, opartej na strategicznym programie i zgodnej z regionalnymi lub krajowymi strategiami inteligentnej specjalizacji. W ramach projektu te poszczególne ekosystemy zostaną przekształcone w sieć centrów HERIFORGE.
HERIFORGE określa pięć rezultatów, kluczowych dla ustanowienia ekosystemu innowacji, w tym pakiet strategicznego oddziaływania, w pełni operacyjną sieć centrów HERIFORGE, prototypy i usługi oparte na rozszerzonej rzeczywistości, wytyczne dotyczące tworzenia zorientowanych na człowieka i godnych zaufania ekosystemów innowacji, a także platformę orkiestracji danych.
Partnerzy:
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe – Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Narodowy Instytut Muzeów
Fundacja Centrum Cyfrowe
A2 Softworks Sp. z o.o.
Fundingbox Accelerator Sp. z o.o.
The Cyprus Institute
Catalink Limited
Nicosia Development Agency
Association of Cyprus Tourist Enterprises
Koç University
DvM IOT Solutions
Ipek Yolu Belediyeler Birligi
Museum Professionals Association
HERIFORGE to projekt finansowany przez Unię Europejską na mocy umowy o dotację nr 101186573. Wyrażone poglądy i opinie są jednak poglądami i opiniami wyłącznie autora(-ów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Ani Unia Europejska, ani organ przyznający nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.