Celem EDIH HPC4Poland jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności firm produkcyjnych i organizacji publicznych północno-zachodniej Polski poprzez zwiększenie świadomości i dostępności zaawansowanych narzędzi i usług cyfrowych opartych na bezpiecznych, niezawodnych i wydajnych rozwiązaniach High Performance Computing (HPC), w tym: symulacje w chmurze (PaaS), systemy czujników (IoT), AR/VR/MR, roboty współpracujące, AGV, AMR, technologie addytywne, sztuczna inteligencja i analiza Big Data. HPC4Poland EDIH jest macierzą informacji zwrotnych i prawdziwym węzłem wymiany wartości i usług pomiędzy zespołami badawczymi, dostawcami i odbiorcami zaawansowanych koncepcji, metod i rozwiązań w regionie docelowym i regionach współpracujących/EDIH UE. Bazując na zasobach i wiedzy dziedzinowej centrów kompetencyjnych (jednostek badawczych) oraz partnerów biznesowych (dostawców narzędzi), EDIH wdraża kompleksową ofertę transformacji cyfrowej w jednym miejscu, obecnie niedostępną na polskim rynku dla 4 rynków docelowych: transport/ motoryzacja, medycyna/farmaceutyka, drewno/meble, rolnictwo/przetwórstwo.
Aby podnieść świadomość przedsiębiorstw, HPC4Poland współtworzy również regionalne i paneuropejskie społeczności ekspertów IT i biznesowych z partnerami przemysłowymi i publicznymi. Ponadto EDIH wykorzystuje dedykowane metodologie i narzędzia (np. DMA), aby dokładnie monitorować postępy transformacji cyfrowej u klientów i stale aktualizować rzeczywisty popyt w swoich kluczowych specjalizacjach: automotive/transport, meblarstwo/drewno, przetwórstwo/rolno-spożywcze, farmaceutyczne / medycyna (w tym jednostki zdrowia publicznego) oraz platformy smart urban. Region docelowy ma długie tradycje w 4 sektorach docelowych i ma ponad 100 000 aktywnych MŚP produkcyjnych w tych sektorach.
EDIH stale aktualizuje i rozwija swoją ofertę, tworząc nowe aplikacje i łącząc komplementarne usługi w celu zaspokojenia potrzeb branż docelowych. Na przykład Politechnika Poznańska specjalizuje się w technologiach robotycznych, PCSS zapewnia dostęp do zasobów HPC, a Atres opracowuje modele symulacyjne dla linii fabrycznych. Wspólnie trzej partnerzy zapewniają kompleksową usługę cyfrowego bliźniaka linii produkcyjnej, którą można dodatkowo rozszerzyć o szkolenia CBiRNT z umiejętności robotycznych i kobotycznych.
Stała ewolucja usług EDIH w kierunku rzeczywistych wyzwań rynkowych jest wspierana przez wydarzenia społecznościowe, takie jak warsztaty, hackatony i inne wydarzenia regionalne i UE/DTA. Dzięki powołaniu 10 brokerów innowacji EDIH zyskuje natychmiastową pętlę informacji zwrotnej z klientami. W związku z tym EDIH będzie co roku aktualizować swoją ofertę, aby zwiększyć znaczenie i trwałość usług oraz zmniejszyć ryzyko niedopasowania do potrzeb rynku.
W punkcie kompleksowej obsługi EDIH dostępne są 3 rodzaje pakietów usług: Market, Business, Engineering. Pełna transformacja cyfrowa zakłada korzystanie z każdego z trzech rodzajów usług. Chociaż korzystanie tylko z jednego rodzaju usług od jednego partnera nie jest wykluczone, taki klient nie będzie uważany za kluczowego klienta EDIH i w związku z tym nie zostanie poddany audytowi cyfrowemu ani ocenie dojrzałości.
Podróż klienta EDIH rozpoczyna się od konsultacji na żywo i/lub wypełnienia (przez klienta lub brokera EDIH) formularza zainteresowania na stronie internetowej EDIH. Po drugie, klient zostaje przydzielony do jednego z brokerów EDIH, który konsultuje potrzeby klienta, weryfikuje jego uprawnienia do refundacji i proponuje usługi. Każdy proponowany pakiet obejmuje usługi od co najmniej dwóch Partnerów EDIH i co najmniej dwóch kategorii. EDIH planuje dystrybucję ok. 3000 jednostek usługowych. Podczas gdy jeden klient może konsumować więcej niż jedną jednostkę usług, w ramach tego projektu z usług cyfrowych będzie korzystało nie mniej niż 500 unikalnych klientów. Klienci przechodzący pełny cykl transformacji cyfrowej, tj. korzystający z trzech kategorii usług, zostaną uznani za kluczowych klientów EDIH, a ich postęp w dojrzałości cyfrowej zostanie oceniony za pomocą unijnego DMA.
Partnerzy:
– Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
– Fundacja Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu – Poznański Park Naukowo-Technologiczny
– Politechnika Poznańska
– Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
– Uniwersytet Zielonogórski
– Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny
– Fundacja „ALTUM”
– Politechnika Gdańska, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
– Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej/Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii
– Park Naukowo-Technologiczny “TECHNOPARK GLIWICE” Sp. z o.o.
– Apollogic sp. z o.o.
– Procobot sp. z o.o. sp. k.
– Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych
– Atres Intralogistics spółka z o.o.
– Lab150 – PRO DESIGN sp. z o.o
– Invenco spółka z o.o
Całkowita wartość projektu to 16 907 298,03 PLN:
Program Digital Europe: 8 366 829,10 PLN
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 8 366 829,10 PLN
Finansowanie:
Digital Europe Program
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
Finansowanie: Digital Europe Programme (DIGITAL)