PLAI4SCIENCE
Polska Sieć Infrastruktury Badawczej dla nauk ścisłych wspomaganych sztuczną inteligencją

Celem projektu „Polska Sieć Infrastruktury Badawczej dla nauk ścisłych wspomaganych sztuczną inteligencją (PLAI4SCIENCE)” jest stworzenie unikatowej infrastruktury badawczej wspierającej rozwój nauk ścisłych, szczególnie fizyki i chemii, przy użyciu sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML). Głównym zastosowaniem tej infrastruktury jest stworzenie platformy obliczeniowej i stanowisk pomiarowych dla środowiska naukowego i podmiotów gospodarczych, dostarczając narzędzi do:

1. Symulacji materiałowych wspomaganych mechanizmami ML: badanie właściwości molekuł i nanostruktur; badanie właściwości optoelektronicznych układów niskowymiarowych; rozwój i wykorzystanie metod kwantowo-chemicznych  oraz symulacyjnych wspomaganych przez AI/ML w celu zmniejszenia kosztów obliczeń teoretycznych oraz umożliwienia symulacji dużych układów, trudnych do przetwarzania dostępnymi obecnie metodami kwantowo-chemicznymi.

Komercyjne aplikacje:
– przewidywanie właściwości układów wieloelektronowych,
– chemia obliczeniowa,
– obliczenia spektroskopowe,
– inżynieria materiałowa,
– dynamika molekularna,
– projektowanie leków,
– identyfikacja materiałów dla branż fotowoltaiki, spintroniki i elektroniki organicznej.

2. Spektroskopii molekularnej i metrologii fotonicznej: wykorzystanie optycznych wnęk rezonansowych, spektroskopii ultraprecyzyjnej, optycznych grzebieni częstotliwości do pomiarów własności materiałowych i procesów ultraszybkich oraz walidacji modeli spektroskopowych wyliczonych przy użyciu metod AI i modeli ML, „inteligentne” źródła światła.

Komercyjne aplikacje:
– charakteryzacja materiałów dla sektorów półprzewodnikowego i optoelektroniki,
– generacja danych referencyjnych dla systemów monitorowania atmosfery i wykrywania śladowych ilości substancji,
– monitorowanie procesów technologicznych,
– diagnostyka biomedyczna,
– precyzyjna charakteryzacja systemów laserowych.

3. Pomiarów wykorzystujących obrazowanie przestrzenno-spektralne: obrazowanie hiperspektralne z modelami ML do detekcji, segmentacji i klasyfikacji widm oraz dedykowane modele wizji komputerowej.

Komercyjne aplikacje:
– monitorowanie środowiskowe i monitorowanie zjawisk,
– kontrola jakości (np. żywności),
– bezkontaktowa detekcja i identyfikacja substancji,
– diagnostyka medyczna.

4. Użycia wyjaśnialnej AI i metod ML w naukach ścisłych: specjalistyczne algorytmy i modele, zarówno klasyczne jak i architektury głębokich sieci neuronowych np. sieci grafowych i modeli językowych oraz narzędzia do douczania modeli i uczenia ze wzmocnieniem. Elementem infrastruktury jest zaawansowane środowisko obliczeniowe z klastrami o wysokiej mocy i odpowiednim oprogramowaniem.

Wyniki realizacji projektu są skierowane do naukowców prowadzących badania z zakresu fizyki, chemii i innych dziedzinach wymagających analizy i przetwarzania dużych zbiorów danych.

Koordynator:

Partnerzy:

Instytucja Finansująca: Unia Europejska w ramach działania 2.4 w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki nr FENG.02.04-IP.04-0019/24.
Kwota dofinansowania: 69 709 425,54 zł.

 

 

Data rozpoczęcia: 2024-11-01
Data zakończenia: 2029-12-31
Rola: Partner
Pochodzenie: Projekt krajowy

Finansowanie: Projekt krajowy FENG

Strona www: